'Çocuklara 3 yaşında sigaranın zararı anlatılırsa hayatı boyunca içmez'

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve nbatur55 tarafından 8 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  'Çocuklara 3 yaşında sigaranın zararı anlatılırsa hayatı boyunca içmez'

  Moskova Beyin Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan ölçümler sonucu dünyanın en zeki insanı olarak açıklanan Prof. Dr. Nadia Camukova, Bahçeşehir Üniversitesi'ne transfer oldu.

  25 yaşında profesör olarak bilim tarihine geçen Nadia Camukova, Dağıstan Devlet Üniversitesi'nde görev yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde Antalya'da yapılan eğitim sempozyumuna katılarak üstün zekâlı öğrencilerle ilgili tecrübelerini aktaran Nadia Camukova, çocukların 5 yaşına kadar beyin gelişiminin önemli oranda tamamlandığına dikkat çekerek 3-5 yaş arası çocuklara her şeyin öğretilebileceğini kaydetti. 36 ayı geçmeden çocukların eğitime alınması gerektiğini söyleyen Camukova, bu evredeki eğitimin önemini şu örnekle açıkladı: "Bir çocuğa 3 yaşında iken sigaranın zararlarını sözel ve görsel olarak anlatırsanız, o çocuk hayatı boyunca sigara içmez; ama 5 yaşından sonra anlatırsanız sigaranın zararını bilir; ama yine de içer. Bu, bilimsel
  çalışmalarda ispatlanmıştır. Bu yüzden çocuğun eğitimine erken yaşlarda başlamak gerekir." Türkiye'de üstün potansiyelli çocukların zekâlarının, ailelerin bilinçsizliği ve devletin bu alana yatırım yapmaması sebebiyle köreldiğini ileri süren Camukova, kendisine uygulanan eğitimi şöyle anlattı: "Rusya'da doğan çocuklar doktorlara zimmetlenir. Çocuk, hastane veya doğumevinde dünyaya, 7 gün sonra evine gelir, bundan itibaren bu çocuk 1 yaşını doldurana kadar doktor bu çocuktan sorumludur. Benimki mesela 8 aylıkken tespit edilmiş. Doktorum belirli değişiklikler görünce 8 aylıktan itibaren farklı bir kontrole almış. İşte böyle olunca insanımızı kaybetmemiş oluruz." Nadia Camukova, Türkiye'de üstün zekalı çocukların eğitimi ile ilgili çalışmalara da katılıyor.