cocuklara bali: sicak süte karistirip vermeyin !!

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve EU2 tarafından 6 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  6 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Çocuklara Balı: "Sıcak Süte Karıştırarak Vermeyin!"


  Kış aylarında, anne-babaların, çocuklarına sıklıkla içirdiği sıcak süte veya sıcak suya, balın karıştırılarak içirilmesi, risk taşımaktadır.

  Soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılan bu yöntem, balın zararlı olmasına sebep olabiliyor. Sıcak sıvılarla karıştırıldığında balın, besin değeri azalıyor. Bu nedenle; ılık sütle içilmesi tavsiye ediliyor. Fatih Üniversitesi Hastanesi, Başhekim Yardımcısı Bünyamin Işık:

  "Çocukların gelişimi için, ballı sütü, hekimler olarak hepimiz tavsiye ediyoruz. Ancak sıcak bir sıvıyla karıştırılan bal, zehirleyici etkiye sahip olabilir." uyarısında bulundu.

  Kemik gelişimi için bire bir faydalı olan bal, kaynayan suyla karıştırıldığında; enzim ve mineral özelliklerini yitiriyor. Geriye, gıdanın posası kalıyor. Böyle durumlarda, sıcak süte karıştırılan bal, içenlerde ağırlık hissi uyandırıyor.

  Mide bulantısı ve baş dönmesiyle başlayan süreç, kusmaya kadar gidiyor. Balın, dezenfektan ve antiseptik özelliğiyle, stresle mücadelede etkili sonuçlar verdiğini söyleyen Işık; diğer tatlıların aksine balın, dişleri temizleyip parlatan doğal bir macun görevi yaptığını söylüyor.

  Sonuç olarak, balın ısıtılması, kaynamış sıcak suyla bal şerbeti yapılması veya sıcak çaya katılması balın yararını azaltmaktadır

  alintidir