Çocuklara iş yaptırmak ne kadar doğru?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Halikarnas tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

28 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : Halikarnas
  1. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

Çocuklara iş yaptırmak ne kadar doğru?

Çocuklara sorumluluk eğitimi için ev işlerine dahil etmek gerekir. Ancak bunun dozu ne kadar olmalıdır?

Çocukların ev işi yapması, mesuliyet ve sorumluluk duygularının gelişimine yardımcı olduğu gibi özsaygı ve özgüven gelişimini de destekler.

2 yaşındaki çocukla küçük görevlerle başlayabilirsiniz. (Örneğin: oynadığı oyuncaklarını toplaması gibi.) Çocuğunuza görev vermeden önce, görevleri iyi değerlendirin ve taşıyıp taşıyamayacağını iyi tartın. Yaşa göre görevlendirmek çok önemlidir. Taşıyamayacağı yükü çocuğa üstlendirmek ona fayda yerine zarar verir.

Çocukların bu mesuliyetlerini taşıyabilmeleri için velilerin desteğine, cesaretine ve motivesine ihtiyaçları vardır. Bunu başarabilmeleri için onların yardımlarına ihtiyaç olunduğunun hissine kapılmaları ve yapıldıktan sonra takdir edileceğini bilmeleri önemlidir.

Bir söylemenizde çocuğunuzun hemen görevine başlayacağını sanmayın. Burada sabırlı olmanız gerekir. Çocuğunuza oyunundan kendisini çözmek için zaman tanıyın. Genellikle bir çocuk karma karışık odasını temizlemede umutsuzluğa kapılır ve nerden başlayacağını bilemez. Bir çocuk ne kadar küçük ise görevlerin o kadar küçük olması gerekir. Başarabileceği görevi verirseniz çocuğunuzun hevesini uyandırırsınız ve devamlılık için motive edersiniz.

Çocuğunuza destek olun, ona yol gösterin ve onunla birlikte temizlemeye başlayın. Kendisi sizi yaptığınızla örnek alacaktır. Onun için ev işlerindeki zorluluğu değil yapıldıktan sonra edilmiş başarıyı gösterin. Çocuğunuz mesuliyet duygusunu benimseyinceye kadar yapması gereken görevlerini hatırlatın ve yapılanları da kontrol edin. Çocuğunuza övgünüzü ve gururunuzu esirgemeyin. Bu onu daha da motive edecektir. Sürekli yapılan görevler zamanla çocuğa alışkanlık yapar ve zamanla kolay gelecektir.

Yaşı ilerledikçe görevlerde hem sevdiği hem sevmediği arasında dengeli bir seçim kurun. Eğer başka kardeşler var ise görevlerin dağılımını düzenli değiştirin. Bu şekilde her çocuk diğer çocuğun yaptığı görevi de yapmış olur. Zamanla çocuğun görevlerini ağırlaştırın. Bu şekilde görevlerinden sıkılmalarını önler öbür yandan da öz güven duygularının artmasına destek olursunuz.

Ev işlerindeki yardımlar çocuklarınızda:

• Yeteneklerini uygun dağıtmayı, “Bir günde kendime fazla iş yüklememem gerek”

• Zaman çizelgesi kurmayı, “Pazartesi günleri dershanem var ise, odamı temizlemeye yeterli zamanım olmayacak. Benim başka bir gün temizlik için karar vermem gerekir.”

• Görevleri öğrenmeyi, (temizlik, düzen, evcil hayvan bakımı, ekmek alma v.b.)

• Kendisini aşabilmeyi sağlar. “Her ne kadar istemesem de, yapmam gerekiyor.”
    Bu şekilde bir görevin üstesinden gelmeyi ve görev mesuliyetini geliştirmeye de destek olunur.

Ancak, çocuğunuzu ödüllendirmek ve motive etmek için bazen küçük bir hediye yapın ama bunu alışkanlık haline getirmeyin. Çocukların yaptığı ev işleri için para vererek ödüllendirme yapmayın. Yapıldığı zaman yanlış mesaj vermiş olursunuz.

• Görevimi yaparsam para alacağım!

• Eğer ödeme yapılmazsa benimde hiçbir şey yapmama gerek yok.

• Yapılan iş ne kadar çok ödenirse o kadar değerlidir.
    Bu tür ödüllendirme çocukta alışkanlık yapar ve diğer bir yardımda daha fazla maddi ödül ister. Bu durumda evdeki işbirliğinin gerekli olduğunu ve özellikle ödüllendirici bir önemin olmadığını belirtmek gerekir.

Çocuğunuzun size yardımcı olabileceği işler:

• Kendi yatağını ve odasını toplama,

• Yemek masasını kurma ve toplama,

• Toz alma ve süpürme,

• Çiçek ve evcil hayvan bakımı,

• Çamaşır asma,

• Yemek pişirmede yardım. v.b.

Uzman Pedagog ve Psikolojik Danışman Dilara Tunç \ anneyiz.biz

2. 28 Temmuz 2009
  3. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    evet yine çok güzel bir konuya değinmişsin sardunya zakkum.teşekkürler.
    önemli bir konu.dinimizde hayvana bile gücünü aşan yük yüklemek günahıtr.değil ki bunlar çocuklarımız.daha dikkatli olalım.

4. 28 Temmuz 2009
  5. MeleklerKorusun

MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

Beğenildi:
    73
    Ödül Puanları:
    153
    casnım gerçekten güzel bi konu teşekkürler
    kızım3 yaşında onunla oyun oynar gibi beraber iş yapıyoruz
    mandallarla oynamayı çok seviyo
    tvde çizgi filmi var
    rahat koltuk diye bilrisiniz belki izleyenler varsa:)
    orda ortalığı dağıtıp topluyo ya palyaço munet
    cerenede aynısını yapıyoruz
    o da oyun gibi algılıyo,zevkli hale getiriyoruz yani iş yapmayı

6. 31 Ağustos 2009
  7. incitanemtuana

incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    harika bir konuya deyinmissin yine sardusum
    emegine ve paylasimina saglik
    tuana oldum olasi merakli bana yardim etmeye zaten
    ve bende onu kirmamaya calisiyorum
    toz alirken eline bezi veririm süpürgeyi cikartdimmi ilk o süpürür :)
    mutfakda sandalyeye cikar ve corba karisdirir
    yatagimizi sabah birlikde düzenleriz
    kek yapti kurabiye yapti :)
    suan cok istekli ve hamarat kizim sardus teyzesi bakalim ileride nasil olucak :)
    ama hevesini asla kirmiyorum
    durduk yerede toz almak istiyo veriyorum eline temizlik bezini bi bakiyorum hamarat kizim is basinda :)

8. 31 Ağustos 2009
  9. yasemin81

yasemin81 mert ve ardam canlarım Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    benim oğlum da çok meraklı iş yapmaya bulaşık yıkarken bazen yıkamak istıyor bende yapmasına izin veriyorum toz alırken odasını toplarken hep yardımcı olur

10. 31 Ağustos 2009
  11. haydeç

haydeç Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    benim kızlarım da çok küçük yaşta iş yapmaya başladılar kendi istekleriyle..şimdi biri 20 diğer 16 yaşında 2 kızımda evi çekip çeviriyorlar ve mutfaktada çok başarılılar..asla gözüm arkada kalmıyor... ama asla zorlamadım kendileri meraklıydı yaptılar...kaydirigubbakcemile5

12. 7 Eylül 2009
  13. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.179
    Ödül Puanları:
    463
    çok güzel bir yazı, çocukları küçük prens yada küçük prenses gibi yetiştirmemek lazım, sorumluluk vermek lazım evde, bu onların hem kendine güvenlerini geliştirecek, hem aile olma bilincini güclendirecek hemde sorumluluk alma duygusunu kuvvetlendirecektir.

14. 8 Eylül 2009
  15. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    aynen katılıyorum.alkisalkisalkis
    güzel bir tesbit.teşekkürler.

16. 8 Eylül 2009
  17. yunahu

yunahu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    sardunya zakkum'cum; dikkat çekici bir konu bulmuşsun yine

benimde 2,5 yaşındaki oğlum evişlerine çok merakı var bende hevesini kırmıyorum tabi gücü ölçüsünde sofra kurarken ekmekleri götürmek, toz almak, oyuncaklarını toplamak(ki bunu pek istekli yapmıyoruz) gibi tek başına yapamayacağı şeyleride yatağını toplamak gibi yinede yanıma çağırır bereber topluyomuşuz gibi yapıyorum.

bence sorumlulu abartmamak kaydıyla verilen küçük görevler çocukların özgüvenini arttırır
    çocuk ben bunu yapabilirim demeli
    oğlum yapamayacağı şeyleri istediğinde bile yamazsın demem 'oğlum yaparsın ama vakti var diyorum' anlıyor.