Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve shadow69 tarafından 21 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  21 Eylül 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 1. shadow69

  shadow69 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  1. Yaşına Uygun Davran!

  Altı yaşındaki oğlunuz istediğini almadığınız için ağlıyor veya dört yaşındaki kızınız otomobil güvenlik koltuğunda sürekli ayağa kalkmak istiyorsa, zaten yaşlarına göre davranıyorlar demektir. Çocuklarımız yaşlarından daha olgun davranışlar gösterdiklerinde çok mutlu olsak da, bu doğru değil. Birçok anne baba bu gerçeği göz ardı eder; çünkü çocukça davranışlar bunaltıcıdır. Fakat çocuğunuza yaşına uygun davranmasını söylediğiniz zaman aslında tek odağınız onun davranışının sizi nasıl etkilediği. Bunu yapmak yerine, onun duygularına odaklanıp, tepkilerinizi bunlara göre belirleyin. “Çok kızgın görünüyorsun” veya “Böyle bir şeyin olması çok üzücü; farkındayım” gibi.

  2. Sadece Şaka Yapıyordum

  Çocuğunuzla şakalaşmanın mizah duygusunu geliştirmek için iyi bir yol olduğunu düşünseniz de, “Yakında kendini de unutacaksın” gibi şakaları anlamamaya meyilliler. Anne ve babalar olarak göreviniz, hakaretleri mizah kılığına sokabilecek kadar zeki ve hazırcevap, ayrıca sevgi dolu ve destekleyici olmak. Gerçekten söylemek istemediğiniz bir şeyi söylemeyin.

  3. Neden Sende Ağabeyin/Ablan/Kardeşin Gibi Olamıyorsun?

  Bu tür karşılaştırmalar, çocuklara kendilerini ikinci sınıf vatandaş gibi hissettirmenin ve kardeş kıskançlığını ateşlemenin en kesin yolu. Bu cümleler onun ödevlerini ablası kadar hızlı yapmasını veya abisi gibi basket atmasını sağlamaz; sadece çocuğunuzun özgüvenini azaltır. Çocuklarınızın güçlü ve zayıf yanlarını kabullenip, her birini kendi davranışlarına odaklanmaya teşvik etmek daha doğru bir tutum.

  4. Koşma, Düşersin

  Çocuğunuzu korumak yönündeki tüm iyi niyetlerinize karşın bu tür uyarılar onun takılıp düşme olasılığını artırır. Bu cümlenin altında yatan mesaj çocuğunuzun düşmesini beklediğinizdir ki; bu da bağımsızlığını kazanmak için çok çalışan bir çocuk için oldukça cesaret kırıcı. Bunun yerine “Dışarı çıkmadan önce ayakkabılarının bağcıklarını bağlamış olduğundan emin ol” demeyi deneyin. Böylece onun sakarlığıyla değil, bağcıklarla ilgili konuşmuş olursunuz.

  5. Ben Az Önce Ne Dedim?

  Cevabı biliyorsunuz! Bu imalı soru gerçekte inceltilmiş ve üstü kapalı bir suçlama içerir. Ve eğer çocuğunuz, “Ceketini nereye attın sen?” gibi benzer bir soruya cevap verirse, sadece akıllı geçinen bir budala gibi görünür. Çocuğunuzun ondan istediklerinizi yapmaması konusunda rahatsızsanız, böyle söylemeyi deneyin: “Bunu üç kere tekrarlamış olduğum için çok sıkıldım; ama bir kere daha söyleyeceğim; ceketini as.”

  Çocuğunuzun özgüvenini geliştirin

  Çocuğunuzun özgüveni, hayatı boyunca kişiliğini ve tüm davranışlarını belirleyecek çok önemli bir yaşam becerisi. Hem bu yaşlarda hem de ileriki yıllarda çocuğunuzun sosyal becerileri, cesareti ve bağımsızlığı özgüveni ölçüsünde gelişir. Özgüven kazanma konusunda başrol, ailelerde. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirmenin yolu, ona kendisini önemli bir yeri olan ve değerli bir birey gibi hissettirmenizden geçer. Her sözünüz ve davranışınızla onu sevdiğinizi, sizin için değerli olduğunu, bazı hatalar yapsa bile bu durumun değişmeyeceğini hissettirmeye özen gösterin.
   
 2. 21 Eylül 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 3. BUKKETT

  BUKKETT Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çocuğum yok ama bunları kulağıma küpe yapıcam...
   
 4. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 5. Vazgeçtim

  Vazgeçtim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  48
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  88
  çok haklısın.. kesinlikle... dikkat etmeye çalışıyorum bende
   
 6. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 7. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  şu düşme meselesi komik ya...ben kızımla şimdiye kadar bu konuda hiç ilgilenmedim...düşünce ardına gitmedim ilgilenmedim hep uzaktan takip ettim...şimdi de kıyamıyom hiç düşüyor vuruyor sağını solunu hiç ağlamaz kendi kendine kalkar ve oyuna devam eder...bazen acaba yanlış mı yaptım diyorum çünkü daha 3 yaşında ama özgürlüğüne acaip düşkün...kısıtlanmaya engellenmeye tahammülü yok...özgüveni acaip gelişmiş durumda...tek eksiğimiz konuşmak bir de şu dili tam olarak çözülseydi:))
   
 8. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 9. nehir61

  nehir61 gül Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkür ederim canım çocuğum olduğu zaman bunları denemeye çalışırım ilk önce iyice bu konuda bilgiye sahip olmam gerek....
   
 10. 15 Kasım 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 11. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Çok faydalı bilgiler bunlar..teşekkürler............
   
 12. 15 Kasım 2007
  Konu Sahibi : shadow69
 13. onetimes

  onetimes Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  773
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  108
  daha kızım 4 aylık ama yanında konuşurken bile kelimelerimi seçmeye çalışıyorum. şimdiden araştırıyorum yakında araştırmacı olucam bu konularda.
   
 14. 7 Mart 2009
  Konu Sahibi : shadow69
 15. balea

  balea sılada bir ömür geçer.... ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  908
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  cocuga sölenebiliecek en kötü sözler:

  BECERIKSIZ, kiz olcana KESKE OGLAN OLSAYDIN, KOCAKARI

  ve yapilabilcek en kötü seyler ise sürekli yaptigini begenmemek hatta dalga gecmek, azarlamak, dir dir etmek..ve dövmek...cocuk ne yanlis yaptigini bile anlamyiorki. Annem bana kücükken hep böle pis davranirdi ondan ibret alarak söledim. özgüvenim maalesef sifirdi onun yüzünden   
 16. 7 Mart 2009
  Konu Sahibi : shadow69
 17. derin55

  derin55 şükürrrr yarabbiimm!!! Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.247
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  bence çocuğa yapılacak en kötü davranışlardan biri sürekli başkalarıyla kıyaslamak!a.skesinlikle özgüvenini yıkacağını düşünüyorum....
   
 18. 7 Mart 2009
  Konu Sahibi : shadow69
 19. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Sözde daima sihir vardır..
  Eğer çocuklarımızla,gençlerimizle nasıl konuşacağımızı onlara karşı duruşumuzu ve kelimelerimizi yerinde tespit edersek,iyi bir iletişim kurar ve konuşurken onlara değer verdiğimizi gösterir ve gözlerinin içine bakarsak herşeyçok daha güzel gider..
  MARİFET ve başarılar taktire tabidir..Sürekli komut vermek iyi bir ebeveyn olmak için sebep değil,sürekli komut almak da gençleri olumsuz etkiliyor..
  Daima orta yolu bulmak ve kararında davranmak gerek..
  Paylaşım için teşekkürler..