çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Konusu 'Tuvalet Alışkanlığı ve Eğitimi' forumundadır ve Gulpare tarafından 8 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  8 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Gulpare
 1. Gulpare

  Gulpare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  805
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  1- Kız-erkek çocuklar için tuvalet eğitimine başlama yaşı 2 yaştır. Ancak çocuk bu yaşa gelmeden önce kendisi istekli olursa da eğitimine başlanabilir. Çocukları bu yaşa ulaşmadan tuvalet eğitimine zorlamak bu eğitimin başarısız olmasına ya da çocuğun ruh sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği her çocukta farklı olabilir ancak 4 yaşına kadar tamamlanmış olması beklenir.
  2- Çocuğun gündüz boyunca bezinin kuru kalma süresi uzadıkça ve gece sonrasında bezin kuru kalma sayısı arttıkça çocuğun tuvalet eğitimine başlanabilir. Gündüz kontrol etse de çocuğun gece kontrolü henüz başlamamışsa çocuğa sadece gece bez bağlamaya devam edilebilir. Ancak çocuğa bu durumun onun beceriksizliğinden kaynaklanmayıp gece uyumakla ilgili olduğu açıklanmalıdır.

  Tuvalet eğitimi verirken en önemli konu çocuğu önce bu eğitime hazırlamaktır: Çocuğa öncelikle lazımlık alınır ve oyun aracı gibi ev içinde tuvalet dışındaki odalarda da bulundurularak zaman zaman kıyafetleriyle bile oturması için teşvik edilir. Erkek çocuğun babasını, kız çocuğun annesini tuvalette seyretmesi sonrasında kendisinin de lazımlığını tuvalet için kullanabileceği söylenir.

  Bir süre boyunca çocuğun işeme ve dışkılama saatleri gözlemlendikten sonra bu saatlere yakın zamanlarda çocuğun lazımlığı kullanabileceği hatırlatılır. Çocuğa işeme ve dışkılama ile ilgili hangi kelimeleri kullanarak haber vereceği de öğretilmelidir. İlk haber verdiğinde küçük de olsa bir sürpriz ile çocuk ödüllendirilmelidir. Çocuk bezle dolaşıp kirli kalmak yerine kolayca temizlenmenin daha iyi olduğunu fark edeceği için tuvalet eğitiminde iş birliği yapacaktır.

  3- Çocukların 5 yaşına kadar gündüz ve gece alt ıslatmaları normaldir. Tuvalet eğitiminin başlanmasından sonra ara sıra kazaların olması da normaldir. Bu durumlarda çocuğa kızmamak, suçlamamak gerekir. Çocuk 5 yaşını geçmişse ve halen en az 3 ay süre ile haftada en az 2 kez altını ıslatıyorsa bir profesyonelden yardım almak gerekir. İlk olarak ürolojik (bevliye) muayenesinin yapılması gerekir, eğer fiziksel bir engel yok ise bir psikologdan yardım istenmelidir.

  4- Annenin aşırı titizliği nedeniyle çocuğun çok erken yaşta tuvalet eğitimine zorlanması, arada yaptığı kaçırmalar nedeniyle suçlanması, aile içinde huzursuzluk ve iletişimsizlik problemleri, çocuğa karşı hoş görüsüzlük ve ilgisizlik gibi durumlar alt ıslatmanın yaygın psikolojik nedenleridir. Çocuğun günlük yaşamında yaşadığı stresle altını ıslatması arasında da güçlü bir ilişki vardır. Altını ıslatmalarının ortaya çıkması ya da sayısının artması çocuğun günlük yaşamında problemler yaşadığının bir göstergesidir.