Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Adivar tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Bağırsak parazitleri dünyada gelişmekte olan bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de önemli sorunlardan birtanesidir. Özellikle çocukları etkileyen bu parazitler, onların gelişimini büyük ölçüde engellemektedir.


  Küçük yaştaki çocuklar toz toprakla oynamaya, herşeyi karıştırıp ellemeye ve ağızlarına götürmeye bayılırlar. Dolayısıyla parazitlerle daha sık karşılaşmaları da normaldir. Bu tip hastalıklar, büyüme çağındaki çocuklar başta olmak üzere tüm yaş gruplarını etkilemektedir.

  Anne sütünden ek besinlere geçişle birlikte, özellikle besin hazırlarken hijyen kurallarına dikkat edilmemesi durumunda da parazitler çocuğa bulaşmaktadır. Ayrıca, sosyo-ekonomik düzey, iklim, çevre koşulları, yaşam biçimi, beslenme ve temizlik gibi faktörlere bağlı olarak parazitlerin görülme sıklığı da farklılık göstermektedir.

  Bağırsak parazitleri genelde; hijyen kurallarına uyulmamasıyla, evlerdeki temizliğin gerektiği gibi yapılmamasıyla, çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanmadan tüketilmesiyle, pişmemiş etlerin yenmesiyle bulaşmaktadır. Aynı zamanda, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, kirli sulardan, topraktan, enfekte hayvandan da geçebilir. Özellikle çocukların bulunduğu okul ve yuvalarda bunlara çok dikkat etmek gereklidir. En çok ellenen kapı kolları, yemek yenen ortamlar ya da oyuncaklar düzenli olarak gerektiği gibi temizlenmelidir. Bağırsak parazitlerinden en çok karşılaşılanlar:

  Kıl kurtları (oksiyürler):

  İplik inceliğindedirler. Renkleri sarımtırak beyazdır. Boyları iki milimetre ile bir santimetre arasında değişir ve dışkı ile atılabilen bağırsak parazitleridir. Hastalık, oksiyür yumurtalarının ağız yoluyla alınması ile bulaşır. Yumurtalar, dişi oksiyürler tarafından makat çevresine bırakılır. Makatta kaşıntı olmaya başlar. Çocuk kaşındığı zaman tırnak aralarına giren yumurtalar bir şey yerken ağız yoluyla tekrar bağırsaklara ulaşır. Kız çocuklarında üreme organına kaçan yumurtalar ve oksiyürler akıntılara sebep olurlar.

  Bağırsak solucanları (askaritler):

  Oksiyürlerden daha tehlikeli parazitlerdir. Boyları 15 ila 40 santim arasında olduğu için, bunlara halk dilinde "bağırsak solucanları" adı verilir. Çiğ olarak yıkanmadan yenen sebze ve meyvelerle birlikte ince bağırsağa ulaşan yumurtalar, burada açılarak larva haline gelirler. Larvalar bağırsak zarını delerek kana karışırlar. Kan dolaşımı ile akciğerlere kadar gelir; iltihaplara sebep olurlar. Askaritler safrakesesine kadar ulaştıkları taktirde sarılık ortaya çıkar. Askaritler yumurtlamak için tekrar barsaklara dönerler. Bazen yumrular halinde birleşerek barsak tıkanmalarına yol açarlar.

  Tenyalar:

  Tenyalar, askaritlerden daha uzun solucanlardır ve boyları 4 ile 10 metre arasında değişir. Başları toplu iğne büyüklüğündedir. Gövdeleri ise yassı halkaların birbirine eklenmesi ile oluşmuştur. Tenyaların varlığı, bu parçaların koparak dışkıya karışması sonucu anlaşılır. Tenya yumurtaları da yine dışkı ile atılır. Yumurtalar büyükbaş hayvanlar ile temas ederse, onların vücudunda konaklayarak larva haline dönüşebilir. Böylece, bu hayvanların etinin çiğ tüketilmesi ya da iyi pişirilmemesi ile insan vücuduna girerek, bağırsaklara yerleşir. Tenyalar salgıladıkları zehirli maddelerle insan vücudunu etkiler ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olurlar.

  Bağırsaklardaki parazitlerin belirtileri şunlardır:

  Sık sık karın ağrısı
  Şiddetli gaz
  Karın bölgesinde kramplar
  Geçici ishaller
  Burun kaşıntısı
  Anüste kaşıntı
  Gözlerin altında halkalar
  Sabah bulantıları
  Yastığa salya akması
  Diş gıcırdatma
  Dil kenarında kabartılar
  Kilo alamama
  Ağız kokusu
  İştahsızlık
  Yorgunluk
  Halsizlik
  Vücutta kaşıntılar
  Baş dönmesi
  Devamlı açlık duygusu
  Dışkıda parazitlere rastlanması

  Tedavide ilk yapılacak tetkik, dışkı incelemesidir. Bazen dışkı incelemesinin birkaç kere tekrarlanması gerekebilir. Doktor, gerekli gördüğü durumlarda kan tahlili de isteyebilir. Basit temizlik kurallarına uyulması ve parazit taşıyanların tedavi edilmesi ile yayılma riski hızlıca azaltılabilir.

  Tüm bağırsak parazitleri tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde tüm aileye verilir. Parazitleri bağırsak yolu ile söküp atan ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır. Tüm aile aynı zaman içerisinde kullanmalı ve bırakmalıdır.

  Bağırsak parazitlerinde yumurtalar döküldüğünden çarşafları ve iç çamaşırları kaynatmak gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken su sıcaklığının 100 derece olmasıdır. Dolayısıyla makinalardaki 90 derece yeterli değildir. Ayrıca çamaşırların çok iyi ütülenmesi de tedavinin bir parçasıdır.

  Çocukları bağırsak parazitlerinden koruma yolları:

  Bebekler, ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir.
  Çocuklarda ek besinlere geçildiğinde, mama hazırlarken kullanılan sular kaynatılmış olmalıdır.
  Şüpheli sular içilmemelidir.
  Sebze ve meyveler yenmeden önce iyice yıkanmalıdır.
  Dışarda iyi yıkandığı şüpheli salatalar, ıspanak gibi az pişmiş ya da pişmemiş etler yenmemelidir.
  Çocukların toprakla oynadığında ellerini ağızlarına götürmeleri engellenmelidir.
  Tuvalet temizliğinde anüse dokunulmamalı, sadece tuvalet kağıdıyla temizlik yapılmalıdır.
  Tırnaklar kısa tutulmalıdır.
  Toplu yerlerde ve evlerde mümkün olduğunca musluk ve kapı kolu temizliğine önem gösterilmelidir.
  Kaliteli sıvı sabunlar tercih edilmelidir.
  Tuvaletten sonra mutlaka eller yıkanmalı ve alışkanlık haline getirilmelidir.
  İç çamaşırlar yıkanırken kaynatılmalı ve ütülenmelidir.
  Çiğ et ve ürünleri tüketilmemelidir.
  Sokak hayvanlarıyla temas en aza indirgenmelidir.