Çocuklarda Bitlenme Sorunun Önüne Geçin

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve seyran tarafından 6 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Dr. Ebru Gözer, özellikle anaokul ve ilkokul çocuklarında sıkça rastlanan bitlenme ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

  Bitlerin üç türü insanda yaşayan ve insan kanıyla beslenen ektoparazitlerdir. İnsanda yerleşim yerine göre adlandırılan baş biti, vücut biti ve kasık biti olarak üç tür bitlenmeye neden olur. Bunlardan okul çağı çocuklarında ve yuvalarda en sık görüleni baş bitidir.

  Baş bitinin özellikleri nelerdir?
  •Saçlı deride birkaç hafta canlı kalabilir. Tipik tutulumda hasta başına 12-24 canlı böcek düşer. Her bit çok sayıda sirke diye adlandırılan yumurta oluşturur.

  •Sirkeler saçlı deriye yakın bir noktaya ve saça güçlü şekilde yapışır ( kepekten farkı budur). Özellikle başın arka ve üst kısımlarında daha sık kümelenir. Sirkeler 8. günde kabuklarından çıkar ve bu saçlı deride kolaylıkla görülebilir.

  •Kişisel eşyalarla (tarak, şapka, elbise) bulaşabileceği gibi, döşeme ve yastık gibi saçın temas ettiği yüzeylerden de kişiden kişiye geçebilir.

  •Saçta kaşıntı ve kızarıklıklara (dermatit) neden olan salyasını bırakır.

  •Yuvalar ve ilkokullarda sık rastalanır. •Bütün sosyo-ekonomik gruplarda görülebilir.

  •Kötü hijyenin göstergesi değildir.

  Baş bitinde yakınma ve bulgular nelerdir?

  •Saçlı deride kaşıntı temel yakınmadır. Buna eşlik eden ikincil deri lezyonlarının (saçlı deride kızarıklık, boyun ve omuz bölgesi dermatiti) yerleştiği bölgelerde de kaşıntı olabilir .
  •Bitin kendisinin görülmesi genellikle zordur. Ancak özellikle sirkenin kümelendiği bölgelerde görülmesi tanı koydurucudur.
  •Muayene sırasında özel bir lamba ile canlı sirkeler parlak refle verir.
  •Daha az sıklıkta da saçlı deride fronkülozis denilen abseler görülebilir.
  •Tanı koydurucu spesifik bir test yoktur ancak nadiren bit ve sirkelerin mikroskop altında değerlendirilmesi gerekebilir.
  •Kepekler bazen yanlış olarak bit olarak değerlendirilebilir.
  •Aileler, aile bireylerinin nasıl muayene edileceği konusunda bilinçlendirilmelidir.
  •Bit salgınları olduğunda okullarda muayene yapılması zorunlu olmalıdır.

  Baş biti nasıl tedavi edilir?
  •Baş biti tedavisinden uygulanan farklı türde ilaçlar (permethrin, lindan, malathion gibi) vardır. Bu ilaçların kimlerde nasıl uygulanacağına hekim karar vermelidir. Genellikle saça uygulanan sıvı krem ve losyon formda ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların 5-10 dk süreyle saçlı deriye tatbiki sonrası genellikle uzun süren sirke öldürücü özellikleri 7-10 gün süreyle devam eder. Tedavi tekrarı gerektiğinde bu süre dikkate alınmalıdır.

  Aynı zamanda toksik etkileri olan ilaçlar oldukları için bilinçsiz kullanımında ciddi yan etkiler görülebilir.

  •Baş bitine ikincil gelişen deri lezyonları ve kaşıntı için de kortizon içeren kremler kullanılmaktadır. •Bütün bitlenmiş aile bireyleri tedavi edilmelidir.
  •Yıkanabilir çamaşırlar, yatak örtüleri, oyuncaklar sıcak suda yıkanmalıdır. Tarak gibi malzemeler sıcak suda yıkanıp, bit ilaçlarında bekletilmelidir.
  •Yıkanamayan eşyalar plastik bir torbaya konularak ağzı sıkıca bağlanıp 10-14 gün süreye bekletilmelidir.
  •Sirkenin çıkarılması, özellikle bit ilacı ikinci defa kullanıldıysa gerekli değildir. Eğer çıkarılmak istenirse de, saçı beyaz sirke ile ıslatarak ve yine takiben beyaz sirke ile ıslatılmış havlu ile saçları sarıp 30-60 dk bekleterek sonrasında ince dişli tarak ile tarayarak çıkartılmalıdır.

  Baş biti ile ilgili yanlış tutumlar nelerdir?
  •Baş bitini önlemek mümkün değildir.
  •Genellikle tek doz tedavi uygulandıktan sonra bulaşma riski hızla azalır, çocuk okuluna ve yuvaya geri dönebilir. Ancak kaşıntı tedavi sonrası 2 hafta kadar devam edebilir, bu hastalığın devam ettiği anlamına gelmez. Saçlı deride tedavi sonrası kalan ölü sirkelerinde bulaşıcı özelliği yoktur. Kozmetik açıdan ve yanlış tanılara neden olmaması için temizlenmesi gerekir.
  •Baş biti, ailenin ve bireyin yeterince temiz olmadığının göstergesi değildir. Aksine bazı uzmanlara göre baş biti özellikle temiz saçı tercih etmektedir.
  •Bitten kurtulmak için çocukların saçlarının ailenin panik haliyle acil olarak kestirmesi doğru değildir, çocuk üzerinde travma etkisi yaratabilir. İlacın dikkatli ve uygun şekilde uygulanması ile kolaylıkla sonuç alınabilir.

  Sonuç olarak kolaylıkla tanı konularak tedavi edilebilen baş bitleri çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından biri olma özelliğini devam ettirmektedir.
   
 2. 10 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 3. GurbetGuzeli

  GurbetGuzeli Ene elheful Mahbubi.. Üye

  Katılım:
  25 Mart 2007
  Mesajlar:
  10.981
  Beğenildi:
  622
  Ödül Puanları:
  203
  Birazda ben bilgi vereyim dedim benimden basimdan gecti cünkü.Yaşadığı yerlerKuş, memeli hayvan ve insanların derileri üzerinde parazit olarak
  Özellikleri2-3 mm boyunda, yassı vücutlu kanatsız böcekler. Ağız yapıları delici, emici yapıda. Kıllara tutunmak için ayak uçları çengel tırnaklı
  Ömrü1 ay kadardır[​IMG]
  ÇeşitleriBaş, kıl, elbise, at, köpek biti en çok bilinenleridir. Eklembacaklılar (Arthropoda) şubesinin, böcekler (Insecta) sınıfının bir takımı. Bitlerde metamorfoz (biçim ve yapı değişmeleri) bulunmaz. Yumurtadan çıkan yavrular, ergine benzerler. Onlar gibi kan emerler. Kuşlarda yaşayanlara ısıran bitlermaymunlar, toynaklı memeliler (at, koyun, sığır vs.), kemiriciler (tavşanlar, fareler vs.), etçil memelilerden bazıları (köpek, kurt, morslar) üzerinde barınırlar. İnsanlar üzerinde yaşayan bitler üç türlüdür: denir. Her kuş türüne musallat olan bir iki bit türü vardır. Memelilerde asalak olarak yaşayanlar; insanlar,
  Baş biti (Pediculus humanus capitis)2-3 mm boyunda olup, insanların başında yaşar. Dişisi halk arasında sirke denilen yumurtalarını özellikle ense ve kulak arkası saç kıllarının diplerine kitin kılıfı ile tek tek yapıştırır. Yavrular 2-3 haftada ergin hale gelirler. Fazla yaygın bir türdür.
  Kıl biti (Phthirius pubis)Baş hariç, vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı yerlerinde barınır. Kıl diplerine gömülü olarak görülür. Fazla kaşınmaya sebeb olur. 1-1,5 mm uzunluktadır.
  Elbise biti (Pediculus vestimenti)Vücudun tüysüz veya az tüylü yerlerinde yaşadığından vücut biti de denir. 3-4 mm boyundadır. Yumurtalarını çamaşırların kıvrımlı yerlerine yapıştırır. Tifüs hastalığını yaydığından çok tehlikeli bir asalaktır. Tifüs mikrobu bitin barsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır.
  Bitki özünü emen yaprakbitleri hayvansal bitlerden ayrıdır.

  Ağaç kabukları, taş ve kitaplar arasında yaşayan kitap bitleri (Psocoptera) de ayrı bir grup olup ağız yapıları çiğneyici tiptedir. Bunlar kitap yaprağı, yosun, mantar ve polen (çiçek tozu) ile beslenir. Kanatlı ve kanatsız olanları vardır.
   
 4. 11 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 5. Emine54

  Emine54 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  147
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar bilgi verdiğiniz için teşekkürler.çocuğum anaokuluna gidiyor.öğretmenimiz iki kişide sirke gördüğünü söyledi.
   
 6. 27 Eylül 2008
  Konu Sahibi : seyran
 7. ziynet

  ziynet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  144
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bizde bitlenmişizkafamçokkarıştı.dün kızımı okuldan aldım .bir yerde biraz oturalım dedim. o sırada kızımın saçına bir baktım şok oldum:1shok: sirke dolu .hemen eczaneden anti bit yazan bir ilaç alıp eve geldim tek tek temizledik .sınıfta bit olduğunu duymuştum ama önemsememiştim of şimdi tatil ama okul başlayınca ne yapacağız:uhm:
   
 8. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : seyran
 9. sel

  sel İkimiz ve oğlumuz Pro Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2008
  Mesajlar:
  9.452
  Beğenildi:
  99
  Ödül Puanları:
  153
  hehehe küçükken bende çok bitlenirdim. her defasında annem okula gelir öğretmenden sıramı değiştirmesini rica ederdi.
  ay gözümün önüne geldi beee
   
 10. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : seyran
 11. çokoprens

  çokoprens iki prens annesi Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.776
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  21. yüzyılda hala bit sorunuyla uğraşan nadir ülkelerden biriyiz galiba, malesef hersene sınıfımda bitli öğrenciler olur
  korunma ve temizlenme yolları bu kadar çok olmasına rağmen
   
 12. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : seyran
 13. kxixsmetsiz kedi

  kxixsmetsiz kedi 15senedirseviyorum seniii Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.872
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bitlenme ne yazıkki çocuğu okula giden her annenin enaz bir defa yaşayacağı bi sorundur.:çok üzgünüm:eskiden temizlikle alakası olduğu düşünülürdü,ama kesinlikle yanlış bi kanı..
  biti uzak tutmanın bi yolunu söyliyim size ...çocuğunuzun önlüğüne veya kabanına bir miktar kafurunu bir bez yada poşet içine sarıp,görünmeyecek şekilde dikin.kafurunun kokusu biti uzak tutuyomuş...tecrübeyle sabittir.yerimseniben
   
 14. 4 Ekim 2008
  Konu Sahibi : seyran
 15. S_eda

  S_eda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  82
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar lavanta yağıda bitin gelmesine engel oluyor. hatta sivrinel bile lavanta yağının sürüldüğü bölgeye konamıyor..
   
 16. 22 Eylül 2014
  Konu Sahibi : seyran
 17. KadinlarKulubu

  KadinlarKulubu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  5.188
  Beğenildi:
  562
  Ödül Puanları:
  143