Çocuklarda büyüme plağı kırıklarına dikkat

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Halikarnas tarafından 11 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  11 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  VKV Amerikan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Şefi Prof. Dr. Mahmut Berkman, çocuklarda kas ve iskelet yaralanmalarına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, çocukların meraklı karakterleri, bitmek bilmeyen enerjileri ve dikkatsizliklerinin, onları yaralanmalara açık hale getirdiğini kaydetti.

  Bu nedenle kas-iskelet sistemi travmalarının çocuklarda sık görüldüğüne işaret eden Berkman, çocuk iskeletinin anatomik, mekanik ve fizyolojik yönlerden farklı olması nedeniyle çocuk kırıklarında erişkin kırıklarından farklı özelliklerin görüldüğünü ifade etti.


  Açıklamasında çocuklara özgü kırıklara da yer veren Berkman, çocukların kemiklerinin, erişkin kemiğine göre daha esnek ve ''periost'' adı verilen kemik zarı tabakasının daha kalın olduğunu, bu nedenle erişkinde tam kırığa neden olabilecek bazı travmaların, çocuklarda kemikte bükülme ve özgün kırıklara yol açabildiğini anlattı.


  Berkman, kemik bükülmesinin genellikle kol kemiklerinde görüldüğünü ve şüpheli durumda kemiğin karşı tarafının röntgeninin çekilmesi ve her iki röntgenin karşılaştırılması gerektiğini ifade etti.  ''Torus kırığı'' adı verilen kırığın, kemiğin ekseni boyunca gelen yükler sonucunda akordeon gibi kendi içine katlanmasıyla oluştuğunu, çoğunlukla el ve ayak bileğinde görüldüğünü belirten Berkman, ''yeşil ağaç kırığı'' denilen kırık durumunda ise kemiğin bir tarafı kırılırken karşı tarafının sağlam kaldığını ve büküldüğünü, kemiğin şeklinin düzeltilmemesi halinde bükülmenin tekrar edebildiğini kaydetti.


  Berkman, uzun kemiklerin ekleme yakın uçlarında yer alan ve kemiğin büyümesini sağlayan kıkırdak yapılar olan büyüme plaklarının 16-21 yaşına kadar aktif olduğunu da belirterek, bu bölgelerde oluşabilecek kırıklara ilişkin şu bilgileri aktardı:


  ''Büyüme plakları, eklemlere yakın bölgede yer aldığı için travmaya uğrama olasılığı yüksektir. Kemikten daha yumuşak yapıda olduğu için ayrışma, zedelenme veya kırık oluşması kemikten daha kolay olur. Tüm çocukluk çağı kırıklarının yüzde 15-20'si bu bölgelerde görülür. Ayrıca, röntgen görüntüsü itibariyle tecrübeli olmayan gözler büyüme plağını kırık ile karıştırabilirler veya tam tersi olabilir. Büyüme plağı kırıklarının tedavisinde anatomik redüksiyon, yani kırık öncesi duruma getirilmesi ve bu durumda sabitleme şarttır. Bu amaca ulaşmak için gerekirse cerrahi tedavi uygulanır ve alçıyla tespit yapılır. Ancak tüm çabalara rağmen büyüme plağı bazen geri dönüşümsüz hasar görebilir. Bu durumda o kol veya bacakta kısalık veya eğrilik oluşabilir.''