Çocuklarda Cinsel Rol Gelişimi ve babanın rolü

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 28 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Cinsel-rol ayrımı, çocuklarda 3 yaşında başlar. Bu rol ayrımına temel olan gözlemler ise, çocuğun, anne-baba ile ilişki kurduğu ilk andan itibaren başlamış olur.


  Çocuklar farkında olmadan anne ve babalarını gözlemlerler. Erkek ve kız çocuk arasında doğuştan gelen farklılıklar olsa da, sağlıklı bir cinsel rol gelişimi, anne ve babayı model alarak oluşur.

  Babanın rolü, özellikle erkek çocuğun cinsel rol gelişimi için önemli gözükse de, kız çocuğun gelişiminde de bu rolün etkisi büyüktür. Erkek çocuklar, babalarını gözlemleyerek ve taklit ederek, erkeklerin nasıl davrandıklarını öğrenirler.  Baba olarak sorunlar karşısındaki tepkiniz, evdeki kuralları uygulama yönteminiz, davranışlarınız, erkek çocuğunuzun, erkeklik ile ilgili kavramlarının oluşmasında temel oluşturur. Erkek çocukların, doğdukları andan itibaren baba ile özdeşleşmeleri, ilerleyen dönemlerde gelişimleri için oldukça önemlidir. Yaşamlarının ilk yıllarında, babaları ile yeterli paylaşımda bulunamayan çocuklar, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde bu durumdan olumsuz etkilenirler.

  Kız çocukları için ise, babanın önemi farklıdır çünkü baba, hayatlarında tanıdıkları ilk erkektir. Bu nedenle baba ile kurulan ilişki, gelecekte karşı cinsle kurulacak ilişkilerin kalitesini ve şeklini belirler.
   
 2. 28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. simlamutlu

  simlamutlu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.292
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  108
  Ne kadar doğru katılıyorum.9 aylık bir kızım var babasıyla ilişkisinin çok iyi olacağına inanıyorum allah sağlık ömür verirse.Tabiki önlerindeki ilk erkek modeli babaları onlarla olan ilişkileri kız çocuklarında ilerdeki erkeklere bakış açılarını belirleyecekdir
   
 4. 17 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.