Çocuklarda Diş çıkarma

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve celibon tarafından 2 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

    2 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : celibon
  1. celibon

    celibon Guest

    Bebeğin dişlerinin çıkması aslında büyüdüğünün, geliştiğinin ifadesidir ve anne babaları mutlu eder. Oysa aynı durum huzursuz, iştahsız günlere neden olursa aileler için sıkıntı nedenidir. Peki bebeğin diş çıkarma döneminde nasıl davranmak, neler yapmak gerekir?
    Etiler Memorial Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur, “Bebeklerde diş çıkarma” ile ilgili bilgi verdi.

    Diş Çıkarma 2'inci Aydan İtibaren GörülebilirHer ne kadar ilk diş genelde 6'ıncı aydan, hatta bazen bir yaştan sonra çıksa da, 2'inci aydan itibaren görülmesi mümkündür. Ender olarak bazen bebekler bir veya daha fazla diş ile doğabilirler. Çok sallanıyorlarsa bunların çekilmesi gerekebilir, çünkü onları yutma olasılığı vardır veya emzirme esnasında sorun teşkil edebilirler. Genelde ilk çıkan diş ön taraftandır. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik, hassasiyet görülebilir. Hatta bazen dişin çıkacağı bölgede ufak sıvı ile dolu bir oluşum da gelişebilir. Bu kistik yapılar genelde zararsızdır ve özel bir girişime gerek yoktur. 20 adet süt dişinin tamamının çıkması genelde üç yaşına doğru olur. Kalıcı dişler altı yaş civarında çıkar.
    Bazı dişler çıkarken diğerlerine kıyasla daha ağrılı olabilir. İlk çıkan diş, bazen en kötüsü olabilir. Bazen daha büyük azı dişleri de sorun çıkartabilir. Bir anda birden fazla dişin çıkması da mümkündür.

    Bebeğin Sıkıntısının Diş Çıkarmadan Kaynaklandığını Nasıl Anlarsınız?

    Birçok çocuk diş çıkarırken hiçbir sorun yaşamazlar. Oysa bazıları önemli derecede sıkıntı çekebilirler. Genelde diş çıkarma ile ilgili ağrı dalgalanma şeklinde gelir, gider ve başladıktan sonra birkaç dakika içinde geçer.
    Diş çıkarma esnasında aşağıdaki belirtiler oluşabilir:* Artan tükürük
    * Uyku düzensizliği
    * İştahsızlık
    * Gelen giden huzursuzluk
    * Ellerini ısırması
    * Ağız çevresinde hafif döküntü

    Aşağıdaki belirtilerin ise diş çıkarma ile ilgili olduğu henüz ispatlanmamıştır:* Ateş
    * İshal
    * Sürekli huzursuzluk
    * Vücutta cilt döküntüsü

    Doktorunuza Başvurmanız Gerekebilir

    Diş çıkarma çok olağan bir durum olduğundan ve ateş, ishal huzursuzluk da sık görüldüğünden, birçok zaman aynı dönemde karşımıza çıkabilirler. Diş çıkarma bu belirtilere neden olmayabilir. Başka bir hastalığın ateş, ishal ve huzursuzluğa neden olması daha olasıdır. Eğer anne babaları endişelendiren başka belirtiler de söz konusu olursa doktora başvurmakta fayda vardır. Sorunun yalnızca diş çıkarmadan kaynaklandığı hemen düşünülmemelidir.
    Diş çıkarma doktora acil bir başvuru nedeni değildir. Ancak aileler diş çıkarmanın yanı sıra başka bir sorunun söz konusu olduğunu düşünüyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Diş hekimlerine normal kontrol için başvuru birinci yaş sonrası olabilir.

    Evde Bakım Çok Önemli


    Sıkıntı çeken bebeğin diş etine hafif basınç uygulanırsa bebekte bir rahatlama görülür. Bu nedenle anne babaların ellerini yıkadıktan sonra bir parmağını o bölgeye hafifçe bastırması veya bebeğin temiz bir bezi ısırmasına izin vermesi uygundur.
    Eğer diş çıkarma ağrı ve iştahsızlığa yol açıyorsa, bazen beslerken farklı bir biberon ucu veya ağızlı bardak kullanılması onun daha rahat beslenmesine zemin sağlayabilir.
    Soğuk nesneler diş etindeki kızarıklık ve şişliği azaltabilir. Bu nedenle tecrübeli ebeveynler temiz, dondurulmuş bezleri kullanırlar. Aynı zamanda su içeren dişlikler vardır ve buzdolabında soğutularak kullanılırlar. Bununla birlikte diş etlerine uzun süreli aşırı soğuk uygulama önerilmez. Bebeğin boğulmasına neden olabilecek herhangi bir şeyi ağzına götürmesine izin verilmemesi üzerinde önemle durulması gereken bir noktadır.

    Ağrı Kesici Kullanımı

    Diş etlerine sürülen ilaçlar: Eczaneden alınabilecek bazı ilaçlar ağrı kesmek amacıyla doğrudan diş etlerinin üstüne sürülebilir. Diş etlerini belirli bir süre için uyuşturan maddeler içerirler. Kısa süreler için yardımcı olabilirler, ancak bazı çocuklar bunların tat veya yarattığı etkiyi beğenmeyebilirler. Bu ilaçların bebeğin boğazına değmemesini sağlamak önemlidir çünkü o bölgenin uyuşması öğürme refleksini hafifletebilir ve yemeklerin akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

    Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler: Parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar ağrının azaltılmasında faydalı olabilirler. Bunlar daha önce bahsedilen yöntemler denendikten sonra birkaç kez verilebilir. Diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateşi düşürebileceğinden ebeveynleri ve doktoru o hastalıktan habersiz bırakabilir. Bebeklere aspirin içeren ilaçlar verilmemlidir.

    Diş çıkarmak normaldir. Bu nedenle bundan doğabilecek sorunlara geniş bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekir. Çoğu bebek ve çocuklarda eninde sonunda 20 süt dişi çıkmakta bu dişler düştükten sonra da yerine 32 kalıcı diş gelmektedir, anne babaların bu süreç boyunca duyarlı ve dikkatli olmaları yeterlidir.
     
    Son düzenleyen: Moderatör: 14 Nisan 2008
  2. 14 Nisan 2008
    Konu Sahibi : celibon
  3. Kuzey

    Kuzey Popüler Üye Üye

    Katılım:
    30 Ocak 2007
    Mesajlar:
    2.039
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    DİŞ ÇIKARKEN NELER YAPMALI?

    Onlarca denenmiş tedavi yöntemi vardır. Bazıları işe yarar , bazıları yaramaz. Aşağıdakilerden bazılarını siz de deneyebilirsiniz :

    *

    Çiğneyecek bir şeyler vermek : Burada besin değerinden çok dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar. Dondurulmuş çörek , soğuk bir muz , veya havuç , bir tülbente sarılmış buz parçası , lastik bir diş halkası. Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
    *

    Dişlerini kaşıyabileceği şeyler : Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.
    *

    Soğuk içecekler : Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.
    *

    Soğuk yiyecekler : Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.
    *

    Ağrıyı azaltacak bir şeyler : Başka hiç bir şey işe yaramazsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Doz ayarlaması için doktorunuza danışın. Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin dişetlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.


    [​IMG]


    Alinti: hekimim.com
     
  4. 17 Nisan 2008
    Konu Sahibi : celibon
  5. off ya benim oglum şuan 20 aylık ve 13 aylık ta çıkan diş sayısında 8 tane dişi var neden bu kadar geç kaldı anlamadımm
     
  6. 30 Kasım 2008
    Konu Sahibi : celibon
  7. destina82

    destina82 Aktif Üye Üye

    Katılım:
    1 Eylül 2008
    Mesajlar:
    142
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bizim azılar çıkıyor ateşleniyoruz çok fena ya
     
  8. 2 Aralık 2008
    Konu Sahibi : celibon
  9. ceylasya

    ceylasya Popüler Üye Üye

    Katılım:
    24 Ekim 2008
    Mesajlar:
    1.042
    Beğenildi:
    369
    Ödül Puanları:
    113
    benim kızım 5aylık sanırım diş çıkarıcak durup durup aglıyo ateşi 37-37-5 cıvıldamıyo artık aglıyyo çok uyuyo fazla yemekte yemiyooonpçam ya
     
  10. 22 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : celibon
  11. MXIXSXIX

    MXIXSXIX Aktif Üye Üye

    Katılım:
    13 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    63
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    selam,

    kızım 9 aylık hala diş çıkarmadık.. şu sıralar çok huysuz hep beni yanında istiyor, hafif üst damağı kabarmış gibi , dişmi çıkaracak acaba?????
    önce alt dişlerin çıkması gerekmezmiydi???
    aynı sıkıntıları çeken varmı?????
     
  12. 22 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : celibon
  13. demircik

    demircik Aktif Üye Üye

    Katılım:
    10 Şubat 2009
    Mesajlar:
    646
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bnm oğlum 5.5 aylık 10 aylıktaki çocuğun dişlerine sahip şuan aceleci bücür rahat çıkarıyo derken nazar değdirdim çocuuma hasta oldu bücürüm burnu tıkalı akıyo hapşırık kuru öksürük fena yanee benneyaptımki
     
  14. 22 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : celibon
  15. CHOSEN

    CHOSEN Aktif Üye Üye

    Katılım:
    7 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    269
    Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızımda 5 aylık galiba diş cıkarıyoruz cok huzursuz cok huysuz geceleri uyku düzenimiz bozuldu.2 gecedir gece 1 den sabah 5 bucuga kadar uyumadan aglıyo.emmek istemiyo.galiba bunlar diş cıkarma belirtileri olsa geek.internetten arastırıp duruyorum hep ama bu sıkıntılı durumun ne kadar uzun süreceğini hiç bi ywerde bulamadım.bebegi diş cıkaran annelere sormak istiyorum ne kadar daha sürecek bu durum?cevaplarsanız sevirim.bebeğim ben ve eşim perişan olmus durumdayız.üçümüzde leyla olduk evin içinde uykusuzluktan :)
     
  16. 28 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : celibon
  17. gamze-20

    gamze-20 2012 yeni bir ben Üye

    Katılım:
    2 Mart 2009
    Mesajlar:
    2.126
    Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    benim oglum 8 aylık ve cokkkk sevinçliyim 4_5 gun once dişi cıkmıstı baktım bugun yanındakide patlamıs ele geliyor yaaa cok heyecanlıyımhihoyyyt
     
  18. 25 Eylül 2009
    Konu Sahibi : celibon
  19. ltokor

    ltokor Popüler Üye Üye

    Katılım:
    27 Mayıs 2009
    Mesajlar:
    1.219
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    benim oğlum 11 aylık 10 aylıkken başladı diş çıkarmaya ama çocuğun bütün düzeni değişti.yemiyo,huysuz,hep ağlıyo,uyumuyo ne yapacağımı şaşırdım