Çocuklarda geç konuşma

Konusu 'Konuşma Problemleri' forumundadır ve zogi tarafından 9 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

9 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : zogi
  1. zogi

zogi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Yegenim 3.5 yasinda .hala duzgun konusamiyor. usudum ,gidelim ,bu ne ,aciyim mi takiyim mi..vb cumleler kurabiliyor ancak. ama herseyin adini biliyor sayilari sayiyor.

ama ben 3 yasindayken baya buyuk adam gibi konusuyodum .o yuzden endiseleniyorum .

Ablam doktora goturmustu gecen sene .doktor a tipik otistik olabilir demisti. ama hicbir tetkik yapilmadi sadece 15 dk gorusmeyle .Bizim de moralimiz cok bozulmustu. Ailecek 4 yasina kadar beklemeye karar verdik .O zamanla bu zaman arasinda ciddi fark var 1 sene icinde cok sey ogrendi . ama hala supheleniyorum .Sizin cevrenizde hic gec konusan cocuk var mi?
    otizm cok zor anlasilan bisey .o yuzden cok dikkatli olmamiz lazim...

2. 9 Mayıs 2008
  3. sxuxtlxux gayfe

sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    erkekmi kızmı yeğenin
    bazı erkek çocukları geç konuşurmuş
    benimde yeğenim 4 yaşında daha doğru dürüst cümle kuramıyor
    yani annesinden başka kimse anlamıyor ne dediğini oda erkek
    birde normal bir ses tonuyla değilde bağırarak konuşmaya çalışıyor öle böle bağırma değil ama baya bi.benimde oğlum var 1,5 yaşında bende çok endişeleniyorum yaaa
    bazı kelimeleri söylüyor meme,mama,baba,gel,o gibi şeyler ama daha cümle kuramıyor.

4. 10 Mayıs 2008
  5. zogi

zogi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    erkek yegenim .eger ailende gec konusan varsa olabiliyomus ama bizim ailede yok .
    doktora gidince de aklina cok kotu seyler sokuyolar .bilmiyorum kime inanacagimi allah korusun otizm icin yapilan testler o kadar agir ki . ablam o yuzden beklemeyi tercih etti .
    otizm in de turleri varmis .a tipik otizm mesela cok zor anlasiliyor . yani normal gorunen bir cocuga boyle bi teshis konabiliyo ilkokul caginda
    benim tek guvendigim nokta herseyi anlamasi herseyin adini bilmesi ve cok basit cumleler kurabilmesi

6. 10 Mayıs 2008
  7. zogi

zogi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    1.5 yas hem cok erken sen endiselenme daha benim yegenim 1.5 yasinda tek kelime konusamiyodu.

8. 10 Mayıs 2008
  9. melih

melih Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben daha once Otistik cocuklarla calistim. Otizmin tek belirtisi konusamama degildir, cogu ozelligi anti-sosyal olmasidir. Devamli kendi dunyasindaysa, baskalariyla sadece onlara ihtiyaci oldugu zaman ilgi gosteriyorsa, duzenin degistirilmesinden hoslanmiyorsa, takintilari varsa...Yani bu ozelliklerin cogu varsa suphelenmesidir. Ayrica, dediklerini anlayip anlamadigini da test edebilirsin. Mesala cevabi sadece Evet veya Hayir olmayan sorular sorun. Nasil, Ne zaman, kim gibi...
    Kurdugu cumlelerin ezber olup olmamamasi da onemli. Mesala, "Hadi gidelim" de bir cumledir, ama ezberlenmis bir kalipdir. Onemli kendinden cumle kurabilmesidir.
    Bir Konusma Terapistini gormenizi onerebilir. Bu sorunlar cok kolay halledilebiliyor cunku.
    Umarim yardimci olabilmisimdir. Ve umarim yegeniniz Otistik degildir.

10. 10 Mayıs 2008
  11. sxuxtlxux gayfe

sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    zogi endişelenme canım.melih in yazdığı çok doğru
    umarım en kısa zamanda doğru bir şekilde konuşur
    öğle bir zaman gelecekki susturamayacaksınız
    az susta kafa dinliyelim diyeceksiniz

12. 19 Mart 2009
  13. LoveLy_

LoveLy_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim oğlum 5 yaşında kreşe gidiyor. Dün kreşin pedegoguyla görüştüm. Bazı harfleri söyleyemiyor ( Örn. k, r, s ) konuşma terapistinden yardım alsanız iyi olur dedi. Off çok canım sıkıldı buna :KK43:

14. 22 Mart 2009
  15. BoncuK_GxoxzlxuxM

BoncuK_GxoxzlxuxM Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    valla kizlar benim oglum suan 4 yasinda ama sukur duzelme goruyorum tabii biraz r tam duzgun konusmuyor ve bizim ailede var gec konusan ama insallah en kisa zamanda bul bul gibi konusurlar

16. 26 Mart 2009
  17. gul-çxixnar

gul-çxixnar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhabalar benim oğlum ağustosta 3 yaşına giricek. fakat cümle kuramıyor.biz söyleyincekelimeleri tekrarlıyor ama kullanmıyor. derdini işaretlerle anlatıyor. doktora götürmedim babasıda geç konuşmuş diyor babaannesi ama ben üzülmeyeyim diyede öyle söylüyor olabilir pek güvenemedim.her söylediğimizi anlıyor çok hareketli bir çocuk. ne yapıcağımı bilmiyorum deneyimlerinizi ya da tavsiyelerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

18. 8 Nisan 2009
  19. mehtapkus

mehtapkus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşlar benim 4 yasında kızım var daha cümle kuramıyor anne,baba,mama,gel... vs bazı kelimeleri tek hece ve tersten söylüyor ama vücud dilini çok iyi kullanıyor psikatriye götürdüm çeşitli testlerden geçti ve hepsinde başarılı oldu doktor özel eğitime gerek görmedi bir ay izleyelim dedi ve 6 ay doldu hiçbir gelişme yok şimdi başka doktora daha götürmeyi düşünüyorum bu durum çok canımı sıkıyor:KK43: