Çocuklarda Geniz Eti Bademcikten daha tehlikeli

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve MBST tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 1. MBST

  MBST Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  a.s.Kızlar 6 yaşında oğlumun geniz eti ameliyatı olması gerekiyor ve ben çok endişeleniyorum.Yaptırsam mı yaptırmasammı?Yaptıranların kimisi memnun kimisi ise şikayetlerinin devam ettiğini söylüyor.Çocuğuma boşu boşuna acı çektirmek istemiyorum.senağlama
   
 2. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 3. nila16

  nila16 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  237
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım endişelenme benim oğlumda oldu hem genizeti hem bademcik aynı anda alındı.bende çok ertelemiştim ama oğluma işkence ettiğimi fark ettim çünki artık hiç nefes alamıyordu.iyiki olmuş çocuğum sonra çok gelişti ve artık hasta bile olmuyor.antibiyotikler bitti.ama iyi bir dr olsun mutlaka araştır.geçmişolsun canım.
   
 4. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 5. MBST

  MBST Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
   
 6. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 7. nila16

  nila16 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  237
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
   
 8. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 9. MBST

  MBST Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
   
 10. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 11. nila16

  nila16 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  237
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
   
 12. 26 Ocak 2008
  Konu Sahibi : MBST
 13. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Çocuklarda geniz eti bademcikten daha tehlikeli

  Aileler tarafından çok iyi bilinmeyen geniz eti büyümesi, çocuklarda yaygın bilinen bademcikten daha ciddi sorunlara yol açabiliyor.
  Nişantaşı KBB Merkezi’nden Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, geniz etinin uykuda solunum durmaları, kulak iltihapları, çocuk sinüzitleri, yüz ve diş gelişme bozuklukları gibi hastalıklara neden olabildiğini söyleyerek “Geniz eti iltahaplarını önemli bir sorun haline getiren ise bademcik iltihaplarında olduğu kadar tanının kolay konulamaması” dedi.
  Halk arasında geniz eti olarak bilenen “adenoid” dokusu ile ilgili büyüme ve iltahaplanma sorunları özellikle 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülüyor. Büyüyerek burun boşluğunu arkadan tıkayan geniz eti sorunları genellikle kendisini inatçı burun tıkanıklığı, ağzın sürekli açık kalması ve horlama gibi belirtilerle gösteriyor.
  Geniz etinin bademcikten daha tehlikeli olduğunu belirten Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, “Geniz eti tıpkı bademcikler gibi vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve dokusu da aslında aynı bademcik gibi lenf yapısındadır. Üst solunum yolunun savunmasında rol oynayan geniz etinin bademcikten en önemli farkı çok büyük olması halinde çocuk burun boşluğunu tıkamasıdır. Ancak her burun tıkanıklığı da geniz etine bağlı değildir.Endoskopik muayene ile ayırıcı tanı yapmak gerekir” dedi.
  Kesin Tanı İçin Endoskopik Muayene Gerekli

  Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, uykuda solunum durmalarına, kulak iltihaplarına, çocuk sinüzitlerine, yüz ve diş
  gelişme bozuklukları gibi hastalıklara da yol açabilen büyük geniz etlerinin iltihaplanarak enfeksiyonlara da yol açtığını belirtti. Geniz eti iltihaplarında yaşanan en büyük sorun ise bademcik iltihaplarındaki kadar kolay tanı konulamaması olduğunu belirten, Doç. Dr. Şerbetçi, “ Bademcikte iltihaplanmalara neden olan mikropların ve bunlar arasında özel önem taşıyan beta mikrobunun yol açtığı iltahaplanmalarda teşhis gözle muayenede ve boğaz kültürlerinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak geniz bölgesinin gözle görülememesi ve boğaz kültürü alınırken genize ulaşılamaması nedeniyle geniz eti iltihapları atlanabiliyor ve tedavi eksik kalabiliyor. Oysa örneğin beta streptokoklar bademcikleri hastalandırmadan sadece geniz eti iltahabı da yapabiliyor ve bu durumda sadece boğaz muayenesi ve kültürü yapıldığında hastada gerçek sebep saptanamamış oluyor. diye konuştu.

  Endoskopi Çocuğunuzu Korkutmasın

  Çocuklarda geniz bölgesinin endoskopik muayenesinin doğru tanıyı koyabilmek açısından çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Şerbetçi, “Bademciklerin değil sadece geniz etinin iltihaplanabildiği durumlar da var ve özellikle bu durumlarda geniz bölgesinin görülebilmesi ayırıcı tanıda ve doğru tedavide gerekli oluyor. Böyle durumlarda kesin tanı için endoskopik muayene oldukça önemli” dedi
  Doç. Dr. Şerbetçi, gerektiğinde yeni geliştirilen çapı 1 milimetre kadar küçük endoskoplar kullanılabildiğini ve deneyimli bir uzmanın eşliğinde çocuk muayenelerinin kolaylıkla yapıldığını ve böylelikle çocuğun endoskopiyi neredeyse hissetmediğini belirtti.
  Geniz etinin ayırıcı tanısında hiçbir yöntemin endoskopik muayene kadar üstün olmadığını sözlerine ekleyen Doç. Dr. Şerbetçi, konu hakkında şu bilgileri verdi:
  “Yapılan endoskopik muayene ile geniz eti hastalıklarının rahatlıkla hangi evrede ve koşulda olduğu hatasız bir şekilde saptanabiliyor. Bu sayede gereksiz antibiyotik tedavilerinin ve bazen de ameliyatların yapılması engellenmiş oluyor. Ayrıca, endoskopik muayene, antibiyotik gerektiren durumlarda problemin viral üst solunum yolu enfeksiyonu zannedilerek yetersiz tedavi edilmesi riskini de ortadan kaldırıyor ve eğer ameliyat gerektiren bir durum varsa ortaya konabiliyor. Böylelikle geniz etine bağlanabilen kulak gibi diğer komşu organ hastalıklarının tedavileri de kolaylaşmış oluyor.alintidir (ailem)
   
 14. 6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : MBST
 15. adaynur

  adaynur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  31
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba geniz eti ameliyati endise edilecek bir durum degil eger uyurken horluyor ve nefes almakta zorlaniyorsa mutlaka yaptirin fakat!!!Bir süre sonra tekrar büyüyebiliyor ve tekrar ameliyat olmasi gerekiyor herkeste olmasada bu böyle Bende ogluma 5 yasinda yaptirdim su an 9 yasinda ve tekrar büyüdü ve bir ameliyat daha gerekiyor.Ama rahat olmaya calisin ameliyat sonrasinda agri sizi olmuyor sadece narkozdan cikarken biraz huysuz oluyor Allah yardimciniz olsun
   
 16. 7 Şubat 2008
  Konu Sahibi : MBST
 17. aldır bence çocugun nrahatlasın hem çok fazla bi riski yokkkiiiiii
   
 18. 7 Şubat 2008
  Konu Sahibi : MBST
 19. alyazma

  alyazma Guest

  BENİM BÜYÜK KIZIM 7YAŞINDAYKEN OLDU KORKMA BEN CE AMA EN İYİ DOKTORU ARAŞTIR ALLAH YARDIMCIN OLSUNa.s.