çocuklarda gıda alerjisi...

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve kakule tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2007
  Konu Sahibi : kakule
 1. kakule

  kakule Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  456
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  306
  Gıda Alerjisi

  Gıda alerjisi bağışıklık sisteminin belli bir yiyeceğe verdiği anormal bir reaksiyondur. Gıda alerjisinin, benzer belirtiler verebilen ancak bağışıklık sistemini etkilemeyen gıda intoleransı ile karıştırılmaması önemlidir.

  Gıda alerjisine ne yol açar?
  Bir gıdaya karşı alerjik reaksiyonun oluşması için, bu gıdaya hassasiyeti olan çocuğun daha önceden bu gıdaya en az bir kere maruz kalmış olması gerekir. Ya da anne sütü yoluyla bu hassasiyet tetiklenebilir. Çocuk bu gıdayı ikinci kez yediğinde alerjik reaksiyonlar gelişir. Bu sefer IgE antikorları gıdaya tepki verir, histaminler salgılanır ve bu da çocukta döküntüler, astım, ağızda kaşıntı, solunum güçlüğü, mide ağrıları, kusma ve/veya ishal olmasına neden olur.

  Gıda alerjisi ile gıda intoleransı arasında ne fark vardır?
  Gıda alerjisine bağışıklık sisteminin, çocukta hafif rahatsızlıklardan yaşamı tehdit eden çeşitli sorunlara varan tepkisi yol açar. Gıda intoleransı, gıda alerjisi ile benzer belirtilere yol açsa bile, bağışıklık sistemini etkilemez.

  Hangi yiyeceklerin gıda alerjilerine neden olma olasılığı fazladır?
  Tüm gıda alerjilerinin yaklaşık %90’ına şu 8 yiyecek neden olur:

  Süt

  Yumurta

  Buğday

  Balık

  Soya

  Kabuklu yemişler

  Kabuklu deniz mahsulleri

  Yer fıstığı

  Çocuklarda en fazla alerjiye neden olan gıdalar yumurta, süt, yer fıstığı, buğday, soya ve kabuklu yemişlerdir. Yer fıstığı, kabuklu yemişler ve kabuklu deniz mahsulleri ise çoğunlukla ağır reaksiyonlara yol açar. Çocukların yaklaşık %3’ünde gıda alerjileri görülür. Çocuk büyüyünce bazı gıdalara karşı alerjiyi “yenebilse” de yer fıstığı, kabuklu yemişler ve kabuklu deniz mahsulleri alerjisi hayat boyu kalıcı olabilir.

  Gıda alerjisinin belirtileri nelerdir?
  Alerji belirtileri, alerjiye neden olan gıdanın yenmesinden sonra bir kaç dakika ile birkaç saat arasında ortaya çıkabilir. Gıda alerjisinin en yaygın belirtileri aşağıda belirtilmekle birlikte, bu belirtiler çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir:

  Kusma

  Bulantı

  Kramplar

  Döküntüler

  Egzama

  Dudaklar, dil veya ağızda kaşıntı ve şişme

  Solunum güçlüğü

  Hırıltı

  Kan basıncının düşmesi

  Gıda alerjisinin oluşması için, alerjiye neden olan gıdadan ne kadar yendiğinin önemi yoktur. Çok çok az miktarda alınması bile ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

  Gıda alerjisi belirtileri başka sorunlarla ya da tıbbi rahatsızlıklara benzerlik gösterebilir. Teşhis için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Gıda alerjisinin tedavisi
  Gıda alerjisini önleyen herhangi bir ilaç mevcut değildir. Tedavinin amacı alerjiye neden olan gıdalardan kaçınılmasıdır. Doktorunuzun alerjiye neden olan gıdayı belirlemesinden sonra, bu gıdadan ve o gıda grubundaki benzer gıdalardan kaçınılması çok önemlidir. Bebeğinizi emziriyorsanız, sizin de alerjiye neden olan yiyecekten uzak durmanız gereklidir. Alerjen gıdadan çok küçük bir miktarın anne sütü yoluyla bebeğe geçmesi ve alerjiye neden olması mümkündür.

  Ayrıca çocuğunuzun bazı yiyecekleri yiyememesi nedeniyle ilave vitamin ve mineral alması gerekebilir. Bu konuyu doktorunuzla görüşünüz.

  Çocuğunuzun ağır gıda alerjisi olması durumunda doktorunuz ağır reaksiyonların durdurulmasını sağlayan bir ilacın da bulunduğu bir ilk yardım setini yanınızda bulundurmanızı tavsiye edebilir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için doktorunuzla görüşünüz.

  Bazı çocuklara 3-6 aydan sonra doktorun kontrolünde alerjiyi yenip yenmediklerini görmek amacıyla bazı gıdalar verilebilir. Çoğu alerjiler kısa süreli olabilmekte ve 3 veya 4 yaşından sonra gıda rahatlıkla tolere edilebilmektedir.

  Süt ve soya alerjisi
  Bebek ve küçük çocuklarda çoğunlukla süt ve soyaya karşı alerji olduğu görülür. Bu durumda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  Kolik

  Çocuğun kakasında kan

  Büyümesinde yavaşlık

  Böyle durumlarda doktorunuz bebeğinizin mamasını veya anne sütünü soya bazlı mama ile değiştirebilir. Soya bazlı mamanın da soruna neden olması durumunda doktorunuz bebeğinizin mamasını kolay sindirilen, hipoalerjenik bir mama ile değiştirebilir.

  Süt ve soya alerjisinin belirtileri de başka sorunlarla ya da tıbbi rahatsızlıklara benzerlik gösterebilir. Teşhis için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Gıda alerjilerinin önlenmesi
  Gıda alerjisinin oluşması önlenemez, ancak çoğunlukla aşağıdaki tavsiyelere uyarak geciktirilmesi sağlanabilir:

  Mümkünse ilk altı ay bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyin

  6 ay dolmadan katı gıdalar vermeyin

  1 yaşından önce inek sütü, buğday, yumurta akı, yer fıstığı ve balık vermeyin.
   
 2. 24 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : kakule
 3. renaissance

  renaissance Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2013
  Mesajlar:
  63
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  11
 4. 5 Aralık 2016 16:19
  Konu Sahibi : kakule
 5. Mmrrvve

  Mmrrvve Yeni Üye Üye

  Katılım:
  Pazartesi
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Ya lütfen bana yardımcı olun iki aylık bebeğime iki gün önce emziğine azıcık bal sürdüm çok az. Bir gün sonra kulaklarda ve kaşında kaşıntı oldu sonra ki gün geçti bu kezde boynu kızardı biraz şişti. Lütfen konuyla ilgili tecrübesi olan bana yardım etsin