çocuklarda kardeş kıskançlığı nasıl önlenir

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Eski_dxuxnya tarafından 9 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  9 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 1. Eski_dxuxnya

  Eski_dxuxnya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?
  Alman Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Özge Türk, kardeş kıskançlığının nedenini anlattı:

  "Kardeş kıskançlıklarının temelinde anne ve babanın ilgi ve sevgisinin bölünmesi korkusu yatmaktadır.Yeni doğan kardeş, büyük çocuk için adeta bir kumadır.

  Yani, anne ve babanın ilgi ve sevgisini artık yeni doğanla paylaşmak zorundadır. Ancak bu durum o kadar da kolay değildir. O ana kadar anne ve babanın ilgi odağı olan kişi kendi olmuştur.

  Çocuk, yeni doğan kardeşine karşı ikilemli duygular hisseder, sevgi ve nefret arasında gidip gelir. Aslında onu sevmesi ya da sevmek zorunda olması çevre ve anne, baba tarafından çocuğa benimsettirilmiş gibidir. Küçük kardeşini sevmediğini söylerse, anne, baba ve çevre tarafından ayıplanacak, eğer sevdiğini söylerse en büyük alkışı o alacaktır.

  O zaman alkışı almak, yani küçük kardeşi sevmek ve benimsemek için kendini zorlar. Anne ve babasına da bu durumu ispatlamaya çalışır. Taşıyamayacak olsa da kardeşini kucaklayıp taşımak için ısrar eder, ağlayınca ilk önce o koşar. Elbette ki anne ve babası onun bu davranışlarını beğenecek ve onurlandıracaktır, başka türlü olamaz.

  Sevgisi o kadar taşmaktadır ki küçük çocuğu eline alır, sıkıştırır ve küçük çocuk ağlamaya başlar. Anne ve baba onu bu davranışı nedeniyle azarlar. İşte yine günah keçisi olmuştur. Oysa ki sadece küçük kardeşini ne kadar sevdiğini onlara ispatlamak istemiştir ama nafile. Onu anlayan yoktur...

  Artık anne ve babasına yaranamamaktadır ve adeta bu dünya kardeşi ve kendi için dar gelmeye başlamıştır. İşte o zaman kıskançlık duyguları kabarmaya başlar. Artık ateşkes bozulmuştur ve savaş ilan edilmiştir."

  Çocuklar karşılaştırılmamalı

  Psikolog Özge Türk, bu tip durumlarda anne ve babanın her iki kardeşe olan yaklaşımlarında çok dikkatli olmaları gerektiğini açıkladı:

  "Öncelikle her iki kardeş arasında mukayese yapmamak gerekmektedir. Her çocuk farklı özelliklerde, farklı yeteneklerde, farklı bireylerdir. O zaman aralarında mukayese, ancak birbirleri arasında rekabete neden olur, başka bir işe yaramaz.

  Anne ve baba her iki çocuğa da sevgilerini göstermelidirler. Bazen ebeveynler çocukları aralarında paylaşırlar. Örneğin, anne yeni doğanla, baba büyük çocukla ilgilenir. Bu tutum da doğru değildir.

  Çünkü diğer çocuk artık anne ve babasının onu sevmediğini ve ilgilenmediğini düşünebilir. Sevgi, ortak ve paylaşılabilen bir duygudur ve her iki ebeveyn de her iki çocukla ilgilenebilmedir."

  Kardeş hakkında bilgi verilmeli

  Yeni doğan dünyaya gelen bebekle ilgili büyük çocuğu bilgi verilmesi gerektiğine de değinen Psikolog Özge Türk, büyük çocuğun doğacak olan kardeşe hazırlanması gerektiğine değindi.

  Psikolog Özge Türk, kardeş dünyaya geldikten sonra ise büyük çocuğa ufak sorumluluklar verilmesi gerektiğini açıkladı:

  "Onun değerli ve işe yarar hissetmesini ve ağabey, abla olduğunun bilincine varmasını sağlayacaktır. Bazı anne ve babalar, çocuk yardım etmek istediğinde beceremeyeceğini düşünerek çocuğu engeller ya da gereksiz yere azarlarlar.

  Bu gibi tutumlar, çocuğun benlik saygısını zedeleyecek ve yalnızlığa sürükleyecektir. Çocuğu yeni doğan karşısında onurlandırmak gerekmektedir."

  Önemli olan takım ruhu yaratmak

  Psikolog Özge Türk, her iki çocuğu alarak birlikte oyunlar oynamanın, hep birlikte bir yere gitmenin birlik ve beraber olma duygusunu pekiştirdiğini ve kardeşlerin takım ruhu hissetmelerini sağladığını açıkladı:

  "Bu şekilde rekabet azalacaktır. Küçük kardeş büyüdüğünde, yürümeye başlayıp, konuştuğunda daha büyük kavgalar çıkabilecektir. Bu kavgalarda anne ya da babanın hakem konumunda olması kavgayı kızıştırabilir. Çocuklar kavga etmeye başladıklarında kozlarını kendi aralarında paylaşabilmeleri için bırakmak gerekmektedir.

  Sakinleştiklerinde her ikisi de dinlenip, problem yorumsuz olarak tanımlanabilir, bu şekilde taraf tutulmadığı gösterilmiş ve çözüm için açık kapı bırakılmış olur. Birbirlerini şikayet ettiklerinde net olarak "Şikayet etmek yok!" denilebilir.

  Ancak asla bir çocuktan yana olunmamalıdır. Çocukların ayrı ayrı bireysel özellikleri tanınmalı, kendilerini en iyi şekilde ifade edebilecekleri ve zevk alacakları aktivitelere yönlendirilmelidir.

  Daha sonra bunları birbirlerine anlatmaktan keyif alacaklardır. Kıskançlık doğal bir duygudur. Anne ve babanın kardeşler arasındaki bu duyguyu reddetmek yerine kabullenip, onları anlamaya çalışması çocukları rahatlatır ve güvenli bir ortamda hissetmelerini sağlar."

  Kaynak: CNNTURK
   
 2. 9 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 3. bera-berrak

  bera-berrak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  467
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  faydalı bir yazı teşekkürler..fakat bizde ters bir durum var;küçük kızım ablasını kıskanıyor:uhm::1rolleyes:
   
 4. 9 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 5. rose7777

  rose7777 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2007
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  canım yazı çok güzel ama gerçekler kitapların dediği gibi olmuyor.benim çocuklarımın arasında 3 yaş var.büyük oğlum daha kendini bilmeden kıskançlığı öğrenmeden küçüğü olduama ufaklık felaket bişey.o abisini kıskanıyor.bu durum da beni çok yoruyor.herşeyi ikisi için yapılıyor.ancak böyle birazcık aşabiliyoruz bu durumu.yerimseniben:KK46:
   
 6. 10 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 7. BUKKETT

  BUKKETT Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar ne yaparsanız yapın olmuyor, benim yeğenler 4 senedir birbirlerini yiyorlar, anne ve babası kriz geçirmek üzereler, ben bile bu yaşta kıskanıyom kardeşimi
   
 8. 10 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 9. hayrxuxnisa

  hayrxuxnisa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  169
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Benim kızım,kardeşinden 6 yaş büyük maşallah her zaman çok olgun davrandı.Kıskançlık göstermedi.Ama bizde çok özverili davrandık.Kendilerine karşı bir tutum yaratacak ortam sağlanmadı.
   
 10. 23 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 11. flzps

  flzps Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  192
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  slm kızlar yazıyı okudum ben 3 aylık hamıleyım kızım 6 yasında sımdıden napıcam nasıl davrancam korkusu sardı kızım evın reısı olmaya alısık bakalım bız neler yasıcaz ınsallah tahmın ettıgım gıbı sorunlar yasamayız
   
 12. 23 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 13. gulce_sen

  gulce_sen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bence önlenemez, ablam beni hep kıskanmıştır!! Ama sevgisi kıskançlığının önüne geçmeyi başarmıştır çoğu zaman. Kardeş işte, ne olduğunu, ne öldüğünü!!
   
 14. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 15. yeliz333

  yeliz333 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  arkadaslar araniza yeni katildim benimde oglum 3 yasinda 8 ay önce kardesi oldu ama daha kardesi dogmadan kiskanmaya baslamisti bile simdi aylar gecmesine ragmen hala hafiflemedi kiskancligi güzel güzel anlatiyorum birlikte oyunlar oynuyoruz ama yinede ilgiye doymuyor kardesine zarar vermekten vazgecmedi ne yapsam bosuna sanki
   
 16. 5 Şubat 2012
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 17. minikmeleklerim

  minikmeleklerim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  210
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benimde 4 yaşına yeni girecek oığlum ve iki aylık bir oğlum daha var kıskançlık illaki oluyor ama biz şuanda sevme aşamasındayız yukardaki yazıya göre:KK70:
  çok geç kalmamışız yani. sürekli onu öpüyor hatta büyük oğlöum uyurken bile birini öpüyor rüyasında artık ne kadar sıkıntılı bi durumda düşünün gerçekten sevmek ve nefret etmek arsında çok gel-git yaşıyor çok bariz:KK3:
   
 18. 18 Mayıs 2012
  Konu Sahibi : Eski_dxuxnya
 19. Eski_dxuxnya

  Eski_dxuxnya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  :) kıyamam

  her ne kadar teori ile pratik farklı şeylerdir densede ben yinede bu kıskançlığın zamanla doğru yol izlenerek en aza indirgeneceği hususunda ısrarlıyım.:KK19: