Çocuklarda Pertes hastalığı...

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve METECEREN tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : METECEREN
 1. METECEREN

  METECEREN Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim oglumda pertes hastalıgı var. bir buçuk yıldırve doktorlar sürekli beklememizi bumun tedavisinin olmadığını söylüyor. bende daha sonra problem çıkmasından korkuyorum beklemek doğrumu acaba bu konuda bilgi sahibi olan kişilerden bana ne yapmam gerektiği hakkında bilği vermesini rica ediyorum.şimdiden teşekkürler.
   
 2. 23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : METECEREN
 3. seda_83

  seda_83 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  213
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  canım ilkez duydum pertez hastalığı ne
   
 4. 23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : METECEREN
 5. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Genellikle 3-12 yaşları arasındaki çocuklarda görülen pertez hastalığının farkedilememesi, sakatlığa kadar gidiyor. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortapedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Tuncay, erkek çocuklarda iskelet gelişiminin tamamlanıncaya kadar geçen süreçte, iki kalçada ya da diz altında görülebilen hastalığın asıl nedeninin henüz belirlenemediğini söyledi.

  İskeletin oluşumunda kalça kemiklerinde meydana gelen yıkım, daha sonra da yapım süreci arasında, eklemlerdeki oynak bölümün yuvarlaklık özelliğini kaybettiğini anlatan Tuncay, şöyle dedi:

  ''Pertez hastalığının tedavisi 3 aşamada gerçekleştirilir. İlk etapta hastanın durumuna göre egzersiz yaptırılarak takip edilir. Özellikle kalçanın yumuşak olduğu dönemde yükten kurtarıcı cihazlar kullanılır. Kalça yüklemi yuvarlaklığının sağlanması amacıyla protez içi ameliyatlar yapılabilir. Bu ameliyatlar uyluk veya leğen kemiğinden ya da hastanın durumuna göre her ikisinden de gerçekleştirilebilir. Burada amaç, kalça yükleminin hareketli yuvarlaklığını koruyarak, ileride oluşabilecek erken kireçlenme sürecini engellemektir.

  Hastalık tedavi edilmezse kalça eklemindeki oynak yuvarlaklığını kaybederek eklem dejenerasyonu, erken kireçlenme, topallama ve hareket kısıtlılığına neden olduğu için daha ciddi ameliyatlar yapmaya gerek duyulacak bir patoloji meydana gelir.''

  Alıntı
   
 6. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : METECEREN
 7. METECEREN

  METECEREN Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canım benim bacagın iç kısmında oluşuyor.topallamaya neden oluyo inan ilk duydugumda bbende şaşırmıştım .daha duymadıgımız ne hastalıklar var allah herkese yardım etsin.