Çocuklarda reye sendromu...

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve Dolun@y tarafından 1 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  1 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Dolun@y
 1. Dolun@y

  Dolun@y Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2007
  Mesajlar:
  170
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  Çocuklarda daha çok 4 ile 12 yaşları arasında görülen, karaciğerde ve böbrekte yağlanma ,beyinde bir takım bozukluklar ile kendini gösteren ciddi bir hastalıktır.Aspirin ,çocukları bu duruma eğilimli hale getirir.Özellikle virüslerle meydana gelen bazı enfeksiyonlar sırasında ,ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak ASPİRİN kullanılması,Reye Sendromuna yol açabilmektedir. Bu viral enfeksiyonlardan iki örnek,su çiçeği ve griptir.

  Reye Sendromunun klinik belirtileri,bir üst solunum yolu enfeksiyonunun iyileşmesi sırasında ya da iyileşmeden hemen sonra genelde kusma şeklinde ortaya çıkar.Çocuk 2 ila 24 saat arasındaki bir zaman içerisinde hırçın,ajite,uykulu ve sonunda koma durumuna gelir.Bilinç kaybı ve hastalığın diğer bulguları olur.

  Hastalığın tanısı Karaciğer biyopsisi ile konur.Uygun tedavi düzenlenir.

  Hastalığın gidişatı,koma durumuna göre değişir.Bu hastalıkta ölüm genellikle kafa içi basınç artmasına bağlı olarak görülür.

  Yazının çok uzun olmasını istemediğimden çok ayrıntıya girmedim..Bizim burda bilmemiz gereken en önemli nokta,özellikle 10 ya da 12 yaşına kadar çocuklara ateşli bir hastalıkları olduğunda ,ağrı kesici ya da ateş düşürücü olarak ASPİRİN VERMEMEMİZ GEREKTİĞİDİR..