Çocuklarda yüksek tansiyon

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 30 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  30 Ekim 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  28.10.2007 14:20
  Prof. Dr. Ferah Sönmez, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlığı nedeniyle çocuklarda hipertansiyon görülme oranının arttığını bildirdi.
  Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlığı nedeniyle çocuklarda hipertansiyon görülme oranının arttığını bildirdi.
  Prof. Dr. Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye´de çocuklarda kan basıncı ölçümünün erişkinlerde olduğu gibi fizik muayene sırasında genellikle yapılmadığını söyledi.
  Ailelerin çocuklarda da kan basıncı ölçülebileceği konusunda yeterince bilgilerinin olmadığını belirten Prof. Dr. Sönmez, ´´Oysa çocuklarda da kan basıncı yüksekliğine, erişkinlerdeki kadar sık olmasa da yüzde 1-5 civarında rastlanmaktadır´´ dedi.
  Çocuklarda hipertansiyonun, fark edilmemesi durumunda kalp, böbrek, gözler ve beyine kalıcı zararlar verebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Sönmez, böylece hipertansiyonun erken saptanması ile hem genelde altta yatan hastalığın erken tanısı hem de hipertansiyonun hedef organlara zarar vermeden ortaya çıkarılmasının mümkün olacağını bildirdi.
  Prof. Dr. Sönmez, ´´Günümüzde çocukluk döneminde hipertansiyonun saptanması ve tedavisi, erişkin dönemdeki damar sertliği, kalp ve beyin damar hastalıklarının görülmesini azaltacaktır´´ diye konuştu.