çocukları bizler doğuruyoruz başkaları büyütüyor:(

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve azize82 tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

21 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : azize82
  1. azize82

azize82 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    78
    ya arkadaşlar ben hamile kalmadan önce hamileliğim esnasında ve sonrasında hep bu siteyi takip ettim. Gerçekten çok güzel arkadaşlıklar var. Hep ben okudum kimi zaman yorum yazdım şimdiyse ben sizinle sıkıntımı paylaşmak istedim. Merak ettim sadece ben mi böyle hissediyorum yoksa başkaları da var mı diye.

2008 kasım annesiyim, bebeğimle 5 ay geçirdikten sonra ücretsiz izin hakkım olmadığı için mecburi olarak işe başladım, çok küçük olduğu için de bakıcıya vermeyi kıyamadım ve anneanne ve babaanneler uzakta olmalarına rağmen 1 ay arayla gelip bakmaya başladılar. Ancak hep aynı evdeyiz işte özellikle kayınvalideler daha zor oluyor. Bütün o zorluklar bir yana çocuğumu bırakıp işe gelmek çok zor. Biz her zaman birlikte olduğumuz için anneannesini veya babaannesini daha çok görüyor bir de kayınvalidemin oğlum çocuğum benim diye sevmesi o zaman daha çok koyuyor hayır benim oğlum senin torunun diyesim geliyor. Sonuçta daha bebek anne baba kavramını yeni yeni öğrenecek ama bu gidişle zor.:KK43:Ben mi çok hassaslaştım ondan mı bu kadar takılıyorum bilmiyorum ama sonuçta haftasonu bile çocuğumla başbaşa kalamıyorum. Hep birileri alıyor sanki bütün hafta sevmiyorlarmış gibi ben varken aşkları daha bir alevleniyor. Birde yeni denemeler yok şurda uyuttum buna da alışsın şöyle de yaptım falan filan sonuçta bir düzen oturtmak istemem onlara dokunuyor hep ne söylesem tersini yapmaya çalışıyorlar. Tek tesellim çocuğun iyi bakılıyor olması ama bu kayınvalide olayı beni çok yordu:KK43:Resmen depresyondayım:KK43::gitme:

2. 21 Temmuz 2009
  3. BsRNzM

BsRNzM SuDeNiZiM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım ben çalışmıyorum ama şunun farkındayım kaynanalar hep gelinlerle bu konuda yarış içindeler ben bilirim ben yaparım hallerindeler ve bu anneyi kendni aciz çocuguna yetemeyen biri gibi hissettiriyor eger mümkünse güvenebileceğin bir bakıcı bulursan onunla devam et derim babane ve ananede sadece sevme görevini yapsınlar ananeler kızlarını tanıdıkları için kızının çocuugunada ona göre hassas kızının davranacagı şekilde davranabiliyor ama babaneler kendi yöntemlerini kabul ettirmek için farklı şeyler yapabiliyor inan kaynanamla geçirdiğim tek gunde çocugumu ayakta sallanmaya alıştırmaaya çalışıyor zorla kundak yapmaya çalışıyor aman neler neler yarın bigünde geçer çocugunun karşısına sana şukadar ben baktım üstünde hakkım annenden çok der gerçi kaynananı tanımıyorum belki benimki gibi değildir genelleme yapmakta dogru olmazki aama için şu konuda rahat olsun bu durumu bende yaşıyorum bence tüm annelerde yaşıyor

4. 21 Temmuz 2009
  5. caycan

caycan İbrahim Deniz'im Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    benim kaynanamda annem diye seviyo,annemde öyle sesleniyo.ikisinide uyardım,küstüler bi ara sonra aynı şekilde devam ettiler.ben daha işe başlamadım,eylülde benimde kaynanam bakacak mecburen ama çok kötü günler beni bekliyo biliyorum.ben ne yaparsam tersini yapıyo.ben 5 çocuk büyüttüm diye aşağlıyo bide.ben fazla pimpirikliymişim öyle diyolar.ama insan çocuğunu kimseyle paylaşmak istemediği gibi bi düzen oturtmak istiyo ama işe büyükler karışınca düzen falan kalmıyo.mesela kaynanam tv izletiyo,zararlı diyom bişey olmaz benim çocuklar hep izledi diyo.ağzına bişeyler vermeye çalışıyo yavaştan alışsın diyo.ben biraz daha beklemek istiyorum ama herşeyi kafalarına göre yapıyolar.annemde öyle,ben şunu şöyle yap dediğimde kızıyo,ben sizi nasıl büyüttüm diyo,bide tehdit ediyo beni işe başlayınca kendin bak ozaman diyo.benim ihtiyacım olduğunu biliyolar ve bebeğime sanki kendi bebekleriymiş gibi davranıyolar.banada sen çocuk bakamıyosun diyolar.merak etme bende aynı durumdayım,belli bi zamana kadar mecburi bi depresyondayız.çok zor,iki taraflı sıkıntı.bakıcı ayrı dert anne kaynana ayrı dert..

6. 21 Temmuz 2009
  7. pisicik_26

pisicik_26 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    çok zor bi konu ben çalışmadığım halde kaynanamla sürekli bi çatışma halindeyiz bizim aramızdaki sorunlar bi yana doğumdan itibaren yani 5 aydır ayrı bi işkence şekli deniyo üzerimde kızıma zarar vererek... ben bazen abarttığımı düşünüyorum ama yaptığı davranışlar hep kızımı ağlatıyor sabrımı deniyo sanki.. çok bilmiş havalarında daha çocuk tutmasını bile bilmiyo.. neyse canım bence ya anneni yada bi bakıcı ayarla böyel giderse benim gibi depresyonun dibine vurusun bu sefer bebeğin kaynanana alıştığında en kötüsüde ilk kez ona anne dediğinde çok üzülürsün...

8. 21 Temmuz 2009
  9. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Benim kaynanamda benim çocuğumu oğlum diye seviyor, benim oğlum ulema olacak, gök gözlü olacak diyip duruyor, o kadar çok benimsemişki sanki kendi çocuğu, doğumdan sonra 10 gün kaldı yanımda resmen ağlama krizi geçirdim bunaldım artık, öyle hareketleri varki ben kendimi annelik konusunda yetersiz hissediyordum, oğlum sürekli onun kucağında, ben kucağıma alsam verin bakiyim oğlumu der alırdı sinir olurdum, ama artık taşınıyoruz kabus bitiyor.

10. 21 Temmuz 2009
  11. JJuLiEtt

JJuLiEtt Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    52
    Ödül Puanları:
    198
    kızım doğunca kesinlikle işi bırakıcam en azından 2 sene
    sonra babannesi bakar ama bebekken ilk konusması ilk gülmesi falan ebn görmek istiyorum ben büyütmeliyim bebeğimi

12. 21 Temmuz 2009
  13. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    canım zor durum gerçekten
    bu yüzden ben bebeğim doğmadan işimden istifa ettim
    çok güzel işim vardı ama bebeğime kıyamazdım
    kayinvaldem çok kez israr etti işini bırakma ben bakarım diye ama ben istemedim
    en azından 2 yıl hata en iyisi 3 yıl kendim bakmak istedim bebeğime
    işyerindeyken aceba iyi bakıyormu diye düşünmek beni çok yorardı açıkcası
    ama bi konuda kesinlikle üzülme sanırım tüm annane ve babanneler çocuğum, kızım, oğlum vs. diye seviyorlar torunlarını benim annemde aynı şekilde kızııımmm diye seviyor mesela kayinvaldemde
    ilk başta yadırgıyorsun kendi annenin bile öyle hitap etmesine tahamül edemiyorsun belki ama alışıyorsun
    boşver onlar ne diye severlerse sevsinler o senin çocuğun sana anne diyecek diyerleri hep annane ve babaane olara kalacak
    haftasonlarınıda iyi değerlendirmeye çalış, gerekirse açık açık konuş hafta içi çok özlüyorum haftasonu siz dinlenin çocuğum tamamen bana ait olacak diye herhalde bukadarda dar görüşlü değillerdir anlarlar

Son düzenleme: 21 Temmuz 2009
  14. 21 Temmuz 2009
  15. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    198
    çok şikayet ediyorsanız bu durumdan büyüttürmeyin başkalarına..
    çıkın işyernden siz bakın çocuğunuza..
    ayrıca dua edinki çocuğunuza bakan bir aile büyüğü var.bende o da yok malesef direk çalışmayı düşünürsem bakıcıya vericem..
    sorun aramayın bence arkadaşım..

16. 21 Temmuz 2009
  17. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    canım ben işimden çıktım biliyorsun
    kendim bakıyorum
    ama kendim bakarken bile bisürü müdahale var
    en basitinden bir örnek vereyim sana, bu çocuğuada karpuz verelim, serin serin yesin sıcaklarda içi yanıyordur- ve benim kızım daha 3 aylık bile değil düşün artık karpuz vereceklermiş :kızgın:
    şimdi gelde sen kayinvaldene birak gönül rahatlıyla işe git

18. 21 Temmuz 2009
  19. AysunEge

AysunEge Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar ablam çalıştığı için yeğenime annem baktı ve tahmin edeceğiniz gibi ablamın büyütmek istediği gibi değilde annemin istediği gibi büyüdü.
    evt annem iyi baktı kıyamaz hiç ama bizler artık daha bilinçli anneleriz .
    neyin yanlış,neyin doğru olduğunu biliyoruz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    benim kayınvaldem ve kayınpederimde fazla karışır ama ben bu konuşmalardan rahatsız olduğumu belli ederim.
    hatta bir kaç hafta önce oğlumun iştahsızlığı için kayınpederim beni arayıp sen bu işi bilmiyorsun sık sık ver ki,midesi genişlesin içsin çocuk dedi.
    ben dr.la görüştüm sıcaklardan dolayı beslenme saatlerinin arasını uzun tutmamı istediğini söyledim.
    boşver sen dr.'u dedi.
    baba boşuna mı okudular eğitimini gördüler dedim.
    kaba bir ses tonuyla iyi,tmm dedi.
    eşimlede akşamı tartışıp benim anneliğimi kimse sorgulayamaz dedim.
    eşimin söylediği egenin iyiliği için söylemiştir babam.:kızgın:
    herkesin hayatta doğruları farklıdır ben benim doğrularımla büyütücem bu çouğu dedim.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ilk 1 yıl bebeğin beyninin %90 ı gelişirmiş.
    birşeyi ilk nasıl öğrenirse öyle devam eder.