Çocuklarımız büyürken,ev kazalarına karşı nasıl önlemler alıyoruz ?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve UzmaN tarafından 3 Haziran 2009 başlatılmıştır.

3 Haziran 2009
    Konu Sahibi : UzmaN
  1. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Merhaba Sevgili Anneler..

8 yaşında bir oğlum ve 11 aylık bir kızım var..Çocuk büyütmenin,onlara gereken özeni göstermenin,gerek dışarda gerekse ev ortamında çeşitli kazalardan korumanın ne kadar zor olduğunu çok iyi bilmekteyim..

Her annenin ev kazaları ve ev dışında gelişebilecek kazalara karşı çocuklarını korumakla,gerekli önlemleri almakla yükümlü olduğu fikrinde her zaman kararlı oldum..

Çocuklarımızı,bebeklerimizi,nasıl koruduğumuzu,ne gibi önlemler aldığımızı,önerilerimizi,tavsiyelerimizi,yanlış yada doğrularımızı bu başlık altında paylaşmak istiyorum..

Şimdi kızım ev içinde emeklemeye başladı..Hatta gayet hızlandı da diyebilirim.a.sYüremesi yakında gerçekleşecektir..Bunnları düşünerek ben şimdiden bir takım önlemler aldım evde ve babamızı,ağabeyimizi daha dikkatli olma konusunda uyardım..

Şöyle maddeleştirme yaparak giriş yapamk istiyorum..

1* Herşeyden önce özellikle temizlik maddelerini(deterjan,bulaşık sabunları,yumşatıcılar,kirçözler,çamaşır suları vs) asla bir çocuğun kapağını açamayacağı,yüksek,kapıları kapanır şekilde olan dolaplarda muhafaza ediyorum..
    Kullanım aşamasında her ne kadar anneye zahmet verse de bebeğimin başına kötü durum gelmemesinden iyidir.yerimseniben

2* Evde mevcut olan ilaç,tablet,kapsül yada kutularını yada boş şişelerini asla ortalarda,masa ve sehpa üstlerinde bulundurmuyorum..

3* Halı üzerinde oğlumun oyuncaklarını özellikle küçük parçaları olanlarını,yada parçaları kopmaya müsait olanlarını bulundurmamaya dikkat ediyorum..

4* Bebeğime daha çok iri ama yumuşak oyuncaklar vermeye çalışıyorum..
    Oyuncaklarını sık sık dezenfekte edip,hijyenine dikkat ediyorum..

5*Mutfakta,mama masasında olmasına rağmen mutfak tezgahına yaklaştırmamaya,kesici eşyalara uzanmamasına dikkat ediyorum..

6* Kağıt,peçete yada ıslak havlu gibi maddeleri eline vermiyorum çünkü artık diş leri gelişti ve her daim çiğnemek,yutmak sitiyor..

2. 3 Haziran 2009
  3. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Dışarı ortamın da ise;

1* Araba da seyehat ediyorsak,bebeğimi pusetine yerleştiriyor,puseti emniyet kemeri ile ile sabitleştiriyorum..
    Aynı zaman da pusetin kendi emniyet kemerini de takmayı unutmuyorum..

2* Şaket yürüyüş yapacaksak;

bebek arabasının emniyet kemerini takmadan bir adım atmıyorum..

Sizlerden de ev yada ev dışında bebekleriniz,çocuklarınız için ne gibi önlemler aldığınızı paylaşmanızı istiyorum..Bu paylaşımın hem annelere hem de anne adaylarına çok faydası olacaktır..kaydirigubbakcemile5

Hepinize şimdiden teşekkürler..yerimseniben

4. 16 Temmuz 2009
  5. KuzuYasin

KuzuYasin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.023
    Ödül Puanları:
    163
    evet bunların geneline katılıyorum .
    mesela oğlum emeklemeye başlayacak diye sehpamı kurmamıştım köşelerine vurmasın başını diye.
    deterjanlarım daima üst dolaplardadır
    kırılacak cam eşya vs. üst çekmece ve dolaplardadır
    çok hızlı kızaklı çekmecelerim var onları bantladım
    kesici delici - onun yutabileceği tehlike arz eden hiçbir şeyi ortada bırakmıyoruz.
    ve tabii ki sürekli gözetim gerekiyor ....
    Hele de çocuğunuz benim kisi kadar meraklıysa 2 katı :))))

6. 16 Temmuz 2009
  7. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    sıvrı uclu yerler ıcın buyuk marketlerde koruyucular var ve elektırık pızlerı ıcınde kılıtler vardır..

8. 3 Ağustos 2009
  9. elif445

elif445 anne Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    çok fenalar her eşyi karıştırmak itiyorlar buda hem gelişmi için iyi hemdne kendileri için nerede zararlı şeyelr varsa onu buluyorlar..benim başımada çok geliyor sürekli düşüyor sürekli ağzından bir şeyeşr çıkarıyorum bazen yutmuş bile oluyor...

10. 29 Ağustos 2009
  11. mehayet

mehayet once kendini bilicenn Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    mutfak dolaplarima ikeadan kilit aldim ilkk firsatta oraya gitmek istiyordu artik acamiyor,pirizlerim asagida onlarin hepsinede yine ikea dan kapatici aldim tavsiye ederim

12. 18 Eylül 2009
  13. betulerol80

betulerol80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ya kusura bakmayin ben burada yeniyim. benim bir derdim var lütfen yardımlarınızı bekliyorum.
    kızım 11 aylık ve suan evim müsait olmadıgı için bizle kendi yatagında odamızda kalıyor. fakat ev aldık ve kendi odası olacak ve tek kalacak. benim sıkıntım. kızım yaşıtlarından uzun ve çok haraketli suan bile dizlerinin üstünde gögsüne geliyor yatak bariyeri. hadi ayrı kaldığında yatagından düşerse. herkes sakın odanı ayırma düşer ölür diye beni korkutuyorlar. szin bilginiz varmı bu beşiği nasıl güvenli hale getirebilirim. ne yapmam lazım ne olur akıl verin bana!!!
    şimdiden teşekkürler

14. 17 Ocak 2010
  15. zuhal26

zuhal26 İstiridyeyim,incimsin... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba sivri uçlu yerler için böyle bişey varmı hep merak etmiştim demek varmış ben bilgisayarda araştırdım ama bulamadım kızım 1hafta önce bilgisayarın sivri ucuna çarptı kaşının 2arasına 5 dikiş atıldı bana nasıl olduğunu anlatırmısın yada resim varsa? nekadar sakınsakta oluyor :gitme:

16. 28 Ocak 2010
  17. fbozkurt

fbozkurt Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çocukların dokunmadığı bişey yok ki, bundan bişey olmaz yada buna dokunmaz demek çok yanlış herşeye dokunuyorlar.((

18. 22 Mart 2010
  19. harmoni

harmoni canlarım Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bu plastik saydam içinde kuvvetli yapışkan olan bi koruyucu.Ama benim kızda işe yaramadı.Hepsini daha 10 aylıkken söküp attı.Nerdeyse çıkarmasın bidaha diye japonla yapıştıracaktım.Büyük alışveriş merkezlerinde bulabilirsin.İnternette nasıl bulamadın anlamadım.Heryerde var.Mesela
    http://www.ozelcan.com/anne-bebek/1296-Chicco-Kose-Koruyucu.aspx
    http://www.e-bebek.com/evde_guvenlik_urunleri/chicco/chicco_kose_koruyucu/CHI-19678
    http://www.magaza.net/urun/dolchikosekoruyucu.aspx
    http://www.bebekmarket.com/magaza/product_info.php?products_id=1349
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?productId=oyunvoch10335&categoryId=306855