çocuklarımızı cinsel taciz konusunda nasıl bilinçlendirmeliyiz?

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve EU1 tarafından 18 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  18 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Arkadaşlar bu,cinsel taciz çocuğu olan her annenin benimde korkulu rüyamdır,çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı buldum bu konuyla ilgili lütfen okuyun...

  Çocuklara taciz ve tacizci yetişkinler tehlikesinden açıkça bahsetmek çocuğun tacizden korunabilmesi için yeterli değildir. Ayrıca, çocuğa tehlikeli kişilerden korunmasını tembih etmek, onun sosyal gelişimini ve güven duygusunu zedeleme riski taşır. O yüzden çocuk, kendisine yönelmiş bir taciz tehlikesine belki farkında bile olmadan refleks halinde karşı koymasını öğrenmelidir. Çocukların en çok 4-11 yaş arasında tacize uğradığı belirlenmiştir. Çocuğa 'temel davranış refleksi' kazandırmanın en başarılı olduğu yaş grubu ise 4-7 yaş dönemidir.
  Çocuklara nasıl bir bilinç kazandırılmalı?

  'Bedenim bana özeldir' bilinci
  Kendi bedeninin kendisine ait olduğu hissini kazanamayan ve kendi bedeni üzerinde başkalarının bir şeyler yapabileceğini düşünen çocuk rahatlıkla taciz tuzağına düşebilir. 4 yaşından itibaren çocuğa bu bilinç verilmeli. Örneğin, terlemiş bir çocuğun atleti izin alınmadan aniden çıkartılmamalı. Çocuk zamanla kendisinden izin alınmadan bedenine yapılacak müdahaleleri hisseder ve rahatsız olur.

  'İzin verirsem dokunabilirsin' bilinci
  Çocuk, kendi bedenine olan hakimiyetini öğrenmekle birlikte, hakim olduğu bu beden üzerinde kendisinin söz hakkı olduğunu bilmeli. Ebeveynlerin 4-5 yaşından sonra çocuklarını öperken bazen 'Seni öpebilir miyim?' diye müsaade istemesi bu bilincin oluşmasında etkilidir.

  'Dokunulması yasak olan yerlerim' refleksi
  Çocuklar 4 yaşından itibaren vücutlarının belli bölgelerine dokunulmasından rahatsız olmaya başlamalı. Çocuk eş, dost ve akrabalar tarafından cinsel organlarına dokunularak, öperek, vurarak sevilmemeli.

  'Fiziksel baskıya direnme' refleksi
  Taciz yaşamış çocukların birçoğu çırpınmanın ve kaçmanın çözüm olmadığını düşünüp kaçmayı denememişlerdir. Çocuklara olan sevgi gösterileri sırasında kendi güçsüzlüğünü hissettirecek kadar orantısız güç gösterisinden sakınmalı.

  'Vücudum görünmemeli' hissi
  Çocuk, çıplak olarak ortada bırakılmamalı. Kendisini başkalarının yanında çıplak görmeye alışkın olmazsa elbisesinin birileri tarafından çıkartılmasından ciddi rahatsızlık duyar.

  'Banyoda çıplak olunmaması' bilinci
  4 yaşından sonra anne baba çıplak olarak çocukla aynı banyoda bulunmamalı. 7 yaşından sonra çocuğun genital bölgelerinin başkasınca görünmesine izin verilmemeli.

  Tuvalette benden başkası olmamalı
  4 yaşına girmiş bir çocuğa tuvaletin özel bir mekan olduğu ve tuvalet ihtiyacını gideren birinin başkaları tarafından görülmesinin doğru olmayacağı öğretilmeli.

  'Soyunma ve giyinmede yalnızlık' ilkesi
  Çocuğun bedenine yönelmiş bakışlardan rahatsız olacak refleksi kazanması için 4 yaşından itibaren ortalık yerde çıplak dolaşmamayı öğrenmesi gerekir.

  'İzin verirsem kabul edilirsin' ilkesi
  7 yaşından sonra çocuğun odasına girerken anne baba bile izin almalı. Giyinip soyunurken izin alarak yardım edilmeli.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Haziran 2009
 2. 18 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 3. ada

  ada ebe Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler.paylaşımın için teşekkürler.opuyorumnanaktan
   
 4. 18 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. EU1

  EU1 Guest

  ben teşekkür ederim arkadaşım okuyalım çok önemli bir konu ya bugün bir konu açılmış tacizle ilgili alt üst oldum araştırdım koydum çok güzel ve gerçek temelden anne babaların çocuklarını nasıl yetiştireceğini anlatıyor ben çok beğendim umarım herkez beğenir ve tatbik eder...
   
 6. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 7. gulkurusuu

  gulkurusuu güzel günler, bizi bekler Üye

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.619
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  super bilgiler .. teşekkurler
   
 8. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 9. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.