cocuklarimizla yada cocuklarimiza yapabilecegimiz eglenceli seyler-resimli-anlatimli

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve incitanemtuana tarafından 29 Kasım 2009 başlatılmıştır.

29 Kasım 2009
    Konu Sahibi : incitanemtuana
  1. incitanemtuana

incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    dogru yeremi aciyorum bilmiyorum
    ama nette gezinirken cok hosuma giden evde yapabilecegimiz seyler buldum
    ve paylasmak istedim
    cocuklarimizla yada cocuklarimiza yapabilecegimiz eglenceli seylere ne dersiniz???

varsa kendi fikir yada yaptiklariniz resimli olarak sizlerde paaylasirsaniz sevinirim canlarim

umarim begenir ve hosunuza giderler

Şişelerle Canavar Görünümlü Kap Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu tarifimizde plastik içecek şişelerini değerlendirerek canavar görünümlü, sevimli mi evimli bir kap yapmayı öğreneceğiz. Bu proje için ihtiyacımız olan malzemeler;

- İki adet aynı boy plastik şişe
    - Bir fermuar (Fermuarın uzunluğu, şişenin büyüklüğüne göre değişir) -fermuarın kırmızı renkli olması tercih edilir-
    - Yapıştırıcı
    - Makas
    - Maket bıçağı
    - Yapışkan kağıt (gözler için)
    - Bir kalem
    - Bir işaretleyici kalem

Tüm malzemeleri temiz ettiyseniz, artık başlayabiliriz.

Adım 1: Şişeleri Hazırlama

İlk olarak şişelerin içini suyla yıkayarak temizleyin. Daha sonra işaretleyci bir kalemle şişenin dibinden kabınızın olmasını istediğiniz yükseklikte çizin. (Çizdiğiniz kısımdan şişeyi keseceksiniz, o nedenle bu işlemi özemle yapmanız tavsiye edilir.) Şişeyi, çizdiğiniz kısımdan birkaç cm yukarıdan kesin. Artık tam oalrak çizginin üzerini daha kolayca kesebilirsiniz. Bu işlemi her iki şişeye de uygulayın.

Adım 2: Parçaları Birleştirme

Yapıştırıcıyı alın, fermuarın iki yanında kalan kumaşın her iki tarafının arkasına sürün.) Kestiğiniz şişe diplerinin ikisinin de çevresine yapıştırıcı sürün ve fermuarı bu kısınlara yapıştırın. (Resimlerden faydalanabilirsiniz) Böylelikle dipler birleşmiş olsun. Bu şekilde yaklaşık 10 dakika bekleyin.
    Şimdi sıra geldi gözleri yapmaya... Bunun için yapışkan kağıdınızın üzerine istediğiniz boyutta iki elips çizin. Elipslerin içine iki siyah yuvarlak yapın, böylelikle göz bebekleri de ortaya çıkmış olsun. Göz bebeklerini çizmek istemezseniz, siyah karton ya da kağıt da kullanabilirsiniz. Şimdi küçük canavarınızı birkaç saat kendi haline bırakın, yapıştırıcının tamamen kurumasına izin verin.

Adım 3: Güle Güle Kullanın!

İşte bitti! Canavar kabınız kullanıma hazır! Eserinizi kumbara amaçlı da kullanabilirsiz, ya da içinde istediğiniz şeyleri saklayabilirsiniz. Hem kullanışlı, hem güzel görünümlü kabınızı herkese gösterip iltifat yağmuruna tutulma zamanı!

interesan.com dan ALINTIDIR​

2. 29 Kasım 2009
  3. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    Kumaş Kaplı Kalemlik Nasıl Yapılır?

Çevreyi daha iyi bir hale getirmek için ne yapıyorsunuz? Dünyayı daha iyi bir hale getirmek için yapılacak en iyi şeylerden biri kullanılan maddeleri yeniden değerlendirmektir.
    Her evde muhakkak bulunan şeylerden biri tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve ıslak mendil yahut çay kutusudur. Bunlar bitince ne yapıyoruz? Tabii ruloları ve kutuları çöpe atıyoruz.
    Bu tarifte bu maddeleri değerlendirerek kumaş kaplı bir kalemlik yapmayı öğreneceğiz. Çevre dostu bu ürün hem kullanmak için, hem de sevdiğiniz birine hediye etmek için ideal. Eğer hazırsanız, başlayabiliriz.

Adım 1: Malzemeler

Bu proje için gerekli olan malzemeler;
    - Tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu ruloları (Ruloların adedi kullanacağızın kutuya bağlı olarak değişir)
    - Bitmiş bir ıslak mendil kutusu, ya da çay kutusu (Seçenekler çoğaltılabilir)
    - Kumaş parçaları (Artık kumaş parçaları kullanmanız çok daha iyi olur)
    - Kurdele
    - Kumaş ve kurdeleyi kesmek için makas
    - Yapıştırıcı tabancası ve stik yapıştırıcı
    - Bir kalem
    - Süsleme amaçlı örgüler, boncuklar, vb.
    - Mezura ya da cetvel

Adım 2: Kutuyu Ölçme

Boş kutunuzun enini ve boyunu ölçün.Bu tarifte kullanılan kutunun ölçüleri 60cmx10cm'dir.

Adım 3: Tuvalet Kağıdı Rulolarını Ölçme

Tuvalet kağıdınızın da enini ve boyunu ölçün. Bu tarifte kullanılanların ölçüleri 15cmx11.5cm'dir.

Adım 4: Ölçülere Göre Kumaş Kesme

Almış olduğunuz ölçülerle kumaşlardan parçalar keseceğiz.
    60cmx10cm ölçülerindeki kumaşı kutuyu kaplamak için kullanacağız. 15cmx11.5cm ölçülerindeki kumaşı ise tuvalet kağıdı rulolarını kaplamak için kullanacağız.

Adım 5: Kumaş ve Kurdele Kesme

Şu ana kadar yapmadıysanız şimdi yapmanız gereken şey kutunuzun içerisine kaç adet rulo sığdığına bakmak. Bu sayıya göre her rulo için bir parça kumaş kesmelisiniz.

Adım 6: Tuvalet Kağıdı Rulolarını

Yapıştırıcı tabancasıyla (yoksa tutkalla) tuvalet kağıdı rulolarını yapıştırıcı ile kaplayın. Daha sonra üzerine kestiğiniz kumaşları yapıştırın, ve sonrasında kurdele ile süsleyin.
    Dikkat edilmesi gerekenler;
    - Eğer yapıştırıcı tabancası kullanıyorsanız, sıcak yapıştırıcı elinizi yakabilir, dikkatli olunuz. Bu projeyi bir çocukla beraber yapıyorsanız, bu işlemi kendiniz gerçekleştirin.
    - Kumaş yapıştırıldıktan sonra biraz çekebilir, bu çok normaldir.
    - Kurdeleyi, kumaş parçasının uçlarının birleştiği yerleri kapatmak için kullanın.

Adım 7: Kutuyu Kumaş Kaplama

Kutunun bir kenarına yapıştırıcıyı zikzak şeklinde sürün. Daha sonra üzerine kumaşı yerleştirin. Bu işlemi kalan 3 kenar için de aynı şekilde uygulayın. İlk ve son kenardaki kumaş uçlarının kapanmasına özen gösterin.

Adım 8: Kutunun Alt Köşelerini Kumaş Kaplama

Şimdi kutunuzu ters çevirin, resimdeki gibi yalnızca kenar kısımlarını yapıştırıcı ile yapıştırın.

Adım 9: Kutunun Alt Kenarlarını Kumaş Kaplama

Kutunun bir kenarını yapıştırıcı yardımıyla yapıştırdıktan sonra aynı işlemi diğer kenarlara da uygulayın. Kenarda kalan kumaş, köşedeki kumaşın biraz üzerine çıkmalıdır.

Adım 10: Ruloları Kutuya Yerleştirme

Tuvalet kağıdı rulolarınızı kutunuzun içine yerleştirin. Kağıt havlu ruloları daha uzundur, eğer onlardan da kullandıysanız, onları kalemliğin arka kısmına yerleştirmenizi öneririz. Büyük makas, cetvel gibi uzun eşyaları oraya koyabilirsiniz.

Adım 11: Kalemliğin İçini Doldurma

Kalemliğinizi kurdele ve örgü çiçeklerle, ya da boncuklarla süsleyebilirsiniz. Bu işlemi de bitirdikten sonra süslü kumaş kalemliğin içini doldurma zamanı geldi. Güle güle kullanın!

alintidir​

4. 29 Kasım 2009
  5. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    Karton Sihirbaz Şapkası Nasıl Yapılır?

Bu tarifte şık bir sihirbaz şapkasının nasıl yapılacağını öğreneceğiz. Bu şekilde çocukları eğlendirebilirsiniz, ya da katıldıuğınız partilerde arkadaşlarınızla eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Proje için gerekli malzemeler şöyle;

- Kalın karton (minimum 52cm x 52cm ölçülerinde)
    - İnce ve esnek bir karton (Tahıl gevreği kutusu da kullanabilirsiniz)
    - Selo bant
    - Makas ya da maket bıçağı
    - Siyah boya
    - Kalem
    - Pergel

Adım 1: Şapka Kenarını Oluşturma

Minimum 52cm x 52cm ölçülerinde kalın bir karton parçası alın ve ortasına minik bir delik açın. Hemen pergelinizi alın deliğin çevresine 21cm çapında bir daire çizin. Daha sonra pergeli yerinden kaldırmadan 50cm'lik bir daire daha çizin. Şimdi merkezi daireyi keserek çıkarın. Merkezdeki daire şapkamızın teesini oluşturacağı için mümkün olduğunca düzgün bir şekilde kesmeye özen gösterin ve tabii bu parçayı bir kenara ayırın. Şimdi de 50cm'lik dairenin dışında kalan kısmı keselim (resimlere bakınız). Şimdi de şapkanın kenarlarını oluşturmuş olduk!

Adım 2: Silindiri Oluşturma

İnce ve esnek bir karton alın. Bunun için tahıl gevreği kutusu da kullanabilirsiniz. 34cm x 21cm ölçülerinde iki dikdörtgen parçanız olsun. Bunları birbirlerine bantlayarak bir silindir oluşturun. Daha sonra silindiri, Adım 1'de oluşturduğumuz şapka kenarının deliğinin içine oturtun ve bu ikisini bant yardımıyla birleştirin.

Adım 3: Şapkanın Tepesini Yerleştirme

Adım 1'de ayırdığımız 21cm çapındaki daireyi alarak silindirin üzerine yerleştirin. Sağlam bir şekilde bantlayın. İşte şapkamız bitti. Tabii son dokunuşlar için Adım 4'e geçmemiz gerek.

Adım 4: Son Dokunuşlar

Şimdi şapkamızı siyahlaştıtaracağız. Aslında bunu gerçekleştirmek için birden fazla yöntem var. Size seçenekleri sunalım, dilediğinizi yapın;
    - Siyah boya ile şapkanızı boyayabilirsiniz.
    - Siyah kımaş ile şapkanızı kaplayabilirsiniz.
    - Ya da işin başında kullandığınız tüm kartonları siyah renkli seçebilirsiniz.
    Tercih size kalmış!
    Şapkanızı ister giyin, ister dekor olarak odanıza yerleştirin, isterseniz de tersini çevirip içine birşeyler koyun. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

EN SON BOYANACAK

alintidir

6. 29 Kasım 2009
  7. flzps

flzps Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cok seker olmus canım elınıze saglık bende yarın hemen kızımla denıcem

8. 29 Kasım 2009
  9. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    cd den saat nasil yapilir

Farklı şekillerde saatiniz olması hoşunuza gider mi? Bu sorunun cevabı evetse en sevdiğiniz desenli CD'yi alın ve ondan nasıl bir saat çıkarabileceğinizi görün. Hem kolay, hem de zevkli. Üstelik herkes bunlardan istiyor gibi.

Adım 1: İhtiyacınız Olan Şeyler.

Ucuz bir saat, makas, silinebilen işaret kalemi, CD ve yapıştırıcı.

Adım 2: Çizgi Çekin.

Bu adımda başlıkta ne yazıyorsa onu yapmanız gerekiyor. Yalnızca işaret kalemini alın, CD'lerin arkasına öyle çizgiler çekin ki pizza dilimleri gibi görünsünler.

Adım 3: Kesin.
    Şimdi makas yardımıyla çizdiğiniz çizgiler üzerinden CD'yi dikkatlice kesin. Dikkatlice diyoruz çünkü bunu yaparken pek çok CD'nin kırılmasına sebep olabilirsiniz. Kesim işleminden sonra kestiğiniz her CD'den birkaç parça alın ve resimde görüldüğü gibi bir CD hâline getirmeye çalışın.

Adım 4: Saat.

Artık CD hazır olduğuna göre sırada saati ayarlamak var. Eğer ucuz bir saat aldıysanız parçalarına ayırmak daha da kolay olur. İhtiyacınız olan tek şey dişli tutucusu, yani saatin tik-tak etmesini sağlayan şey.

Adım 5: Yapıştırın.

Şimdi bitene kadar teker teker CD parçalarını yapıştırın. Basit, değil mi?

Adım 6: Saatiniz hazır!

Artık saatiniz tamamlandığına göre duvarınıza asıp bakabilirsiniz. İsterseniz saatin kollarını boyayabilirsiniz de. Arzu ederseniz tek bir Cd'den de aynı şekilde bir saat yapabilirsiniz. Güle güle kullanın!

alintidir​

10. 29 Kasım 2009
  11. flzps

flzps Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    saatte cok sık olmus ben cızık cdlerı atıyordum bu sekılde degerlendırcegımı dusunmemıstım elıne saglık

12. 29 Kasım 2009
  13. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    Havludan Köpek Nasıl Yapılır?

Bu tarifte de nasıl havludan köpek yapıldığını öğreneceğiz. Eğer hazırsanız malzemeleri toplamaya başlayın.

Havludan köpek yapmak için gerekli olan malzemeler şöyle;

- 1 adet el havlusu
    - 1 adet banyo havlusu
    - 2 adet çengelli iğne
    - Göz ve dil yapımı için renkli kağıt/kumaş/boncuk/düğme, vs.

Adım 2: Gövdeyi Oluşturma

Bir banyo havlusu alın, yere serin ve havlunun her iki ucundan da yuvarlayarak resimdeki gibi orta kısma ulaşın.

Adım 3: Gövdeyi Oluşturma II

Havlunun her iki ucunu da yuvarladıktan sonra havluyu resimdeki gibi ikiye katlayın.

Adım 4: Köpek Kafasını Oluşturma

Bir el havlusu alın, yere serin ve resimdeki gibi iki ucunu da ortada buluşan bir üçgen şeklinde katlayın.

Adım 5: Köpek Kafasını Oluşturma II

Daha sonra oluşturmuş olduğunuz üçgen ucunu resimdeki gibi kıvırarak yukarı doğru katlayın.

Adım 6: Köpek Kafasını Oluşturma III

Şimdi sağ ve sol uçlardan tutarak onları ortada buluşacak şekilde katlayın.

Adım 7: Köpek Kafasını Oluşturma IV

Şimdi iki tarafı çengelli iğne yardımıyla tutturun.

Adım 8: Kulaklar

Dışa dönük olarak kalan kıvrımları hayvanın kulakları olarak belirleyin.

Adım 9: Kafayı Gövdeye Bağlama

Kafa kendi başına da kalabilir, ancak bir çengelli iğne yardımıyla gövdeye bağlamak daha iyi ve sağlam olacaktır.

Adım 10: Göz, Burun ve Dilleri Ekleme

Gözleri, burnu ve dili istediğiniz nesnelerle (renkli kağıtlar, kumaş parçaları, boncuklar, düğmeler, vs) yaparak bantlayın ya da dikin.

alintidir​

14. 29 Kasım 2009
  15. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    Çoraptan Kukla Nasıl Yapılır?

Herkesin kalın kumaşlı beyaz bir çorabı vardır muhakkak. Bu basit malzeme ile eğlenceli bir kukla yapmaya ne dersiniz? Bu projeyi çocuğunuzla yaptığınızda hem beraber keyifli zaman geçireceksiniz, hem onun yaratıcılığını geliştirmiş olacaksınız, hem de yepyeni bir oyuncak yaratmış olacaksınız.

Bu proje için gerekli malzemeler şöyle;

- Bir çift temiz kalın çorap
    - Farklı renklerde kumaşlar
    - Farklı renklerde keçe
    - İğne ve iplik
    - Yün iplik (Saç için kullanacağız)
    - İsteğe bağlı olarak; Eğer el ve kol yapmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olanlar; iki kalem ya da iki parça tel
    - Kuklanın içini doldurmak için pamuk ya da elyaf (Ya da çorabın diğer teki ile beraber eski çoraplar,kumaşlar)
    - İşaretleyici kalem
    - Detaylar için biraz renkli karton
    - İsterseniz boncuk, kurdele gibi malzemelerle de kuklanızı süsleyebilirsiniz. Yapacağınız seçimler sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Adım 2: Ağız Kısmını Dikme

Çorabı, topuk kısmı size bakacak şekilde masanın üzerine serin. Topuk kısmı ağız olacak. Malzemelerinizden birini daire şeklinde kesin (Kumaş ya da keşe kullanın, çünkü ağız kapandığında bu kısım katlanabilir olmalı). Dili yapmak için önceden ağız için kestiğiniz kumaşa tezat bir renkte küçük bir parça kumaş kesin. Bu parçayı da ağzın ortasına yerleştirin ve dikin. Şimdi dili diktiğiniz ağız parçasını çoraba dikebilirsiniz. Dikiş sırasında parçanın kayacağını düşünüyorsanız, iğneleyin.

Adım 3: Kuklanın Kafasını Oluşturma

Çoraba elinizi geçirip kuklanızı kontol edin eğer herşeyden memnunsanız bu adıma geçebilirsiniz.
    Eğer çorabınızda görünmesini istemediğiniz bir delik varsa öncelikle çorabın tersini çevirin ve o kısmı dikin. Daha sonra kuklanın kafasına şekil vereceğiz. Kafanın tepesinde kulaklar oluşturabilir, ya da öylece bırakabilirsiniz. Tercih size kalmış. Bu işlemi gerçekleştirirken elinize işaretleyici kalem alın ve kafanın üstünü olmasını istediğiniz gibi çizin.

Adım 4: Kuklayı Süsleme

Çorabın içini (Adım 3'te işaretlediğimiz üst kafa kısmını) elyaf, pamuk gibi bir malzemeyle doldurabilirsiniz, ya da bu işlem için çorabın diğer teki ile beraber başka eski çoraplar, kumaşlar kullanabilirsiniz. Çorabın içini doldurunca kuklaya istediğiniz şekli verin. Saç için biraz yün iplik kesin, ve kafanın tepesine dikin.
    Gözlerin yerini belirlemek için kalemle o kısımları işaretleyin. Göz için keçe, kumaş, boncuk kullanabilirsiniz. Eğer kuklanızın resimdeki gibi gözlüklü olmasını istiyorsanız gözlük şeklinde bir parça karton kesin. Daha sonra kumaş parçalarını kartonun üzerine yapıştırın.
    Kuklanıza kişilik kazandırmak için ekstra malzeme kullanabilirsiniz. Kartondan bir papyon kesip üzerine kumaş yapıştırabilir, ya da boyayabilirsiniz.
    Eğer kuklanızın kolları olsun istiyorsanız iki adet kalem ya da iki adet tel işinizi görecektir.

Adım 5: Gösteri Başlasın!

Şimdi parmaklarınızı kuklanın içine sokun ve eğlenceyi başlatın. Sizin eseriniz olan kuklaya bir isim vermeyi de unutmayın tabii!

16. 29 Kasım 2009
  17. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    ''Lütfen Rahatsız Etmeyin'' İşareti Nasıl Yapılır?

Bazen yalnız kalmak istediğiniz olur mu? Ya da milletin kapıyı çalmaktan vazgeçmesini istediğiniz? Eğer cevabınız 'evet'se, tam size göre bir şey var. Kapı kulbunuz için kullanabileceğiniz bir işaret.

Karton, cetvel, makas ve kalem dışında bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Adım 2: Nasıl Yapılır?

Cetvelinizi ve kaleminizi kullanarak bir dikdörtgen çizin ve bu çizgilerin üzerinden makasla kesin. Sonra resimdeki gibi bir başka dikdörtgen (ya da daire) daha kesin. İsterseniz işareti bu hâliyle bile kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken kartonu kanca şeklinde kesmek.

Adım 3: Tasarım

İşaretinizin üzerine bir şeyler yazın ya da çizin. Eğer iyi çizim yapamıyorsanız Google'dan ilginç resimler aratın. Bu resmin çıktısını alın ve işaretin üzerine yapıştırın. Hayalgücünüzü kullanarak işaretinizi muhteşem bir hâle getirebilirsiniz. Artık işaret kullanılmaya hazır.

alintidir​

18. 29 Kasım 2009
  19. incitanemtuana

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    Çok Amaçlı Mini Fermuar Çanta Nasıl Yapılır?

Çok amaçlı fermuar çanta, yalnızca iğne, iplik ve 10 adet fermuardan yapılıyor. Hem orijinal görünümlü hem de yapması çok olay olan bu çantayı yaparken de, kullanırken de çok eğleneceksiniz.

Adım 1: Fermuarları Temin Etme

Birbiri ile aynı olan fermuarlar alın. Bu tarifte 10 adet fermuar kullanacağız, ama daha büyük bir çanta yapmayı dilerseniz sayıyı çoğaltabilirsiniz.

Adım 2: Dikmeye Başlama

Yapmanız gereken tek şey fermuarların kenarlarını tersten birbirine dikmek. Bunun için ister dikiş makinesinden faylananın, ister iğne ve iplikten. İmkanlarınız dahilinde fermuarları yanyana dikin.

Adım 3: Dikişe Devam

Fermuarları birbirine dikerken kaydırmamaya çok özen gösterin. Hepsi aynı sırada dikili olsun. Bu adımdan sonra elde edeceğiniz sonuç resimdeki gibi olmalı.

Adım 4: Fermuarları Kapatalım!

10 fermuarı birbirine dikdikten sonra en sonda kalanları birbirine dikerek bir silindir oluşturacağız. Fermuarların iç kısımlarının size dönük olmasına dikkat edin (Sonra ön kısımlarını döndüreceğiz).

Adım 5: Kenarları Dikme

Oluşturduğumuz silindiri yassılaştıralım. Sağda ve solda olmak üzere açıkta kalan iki kenarı dikelim. Böylece dikiş işlemini sonlandırmış oluyoruz!

Adım 6: Tersini Yüzüne Çevirin

Fermuarlardan birini açın ve böylece mini çantanızın tersini yüzüne çevirin. İşte bitti! Makyaj çantası, kalemlik ya da cüzdan olarak kullanılabilen çok amaçlı mini çantayı bitirmiş bulunuyorsunuz! İster kendiniz kullanın, ister sevdiğiniz birini hediye edin!

alintidir​