Çocukların cinsel gelişimi ve cinsel oyunları

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Gxoxzek tarafından 12 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  12 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 1. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Çocukların cinsellik konusunu öğrenmeleri gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Çocuklar; tıpkı kolları ve bacakları gibi, cinsel organları hakkında da olumlu duygulara sahip olmaya, erkek veya kız olmanın iyi bir şey olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyuyorlar. Uzmanlara göre; çocukların cinsellik konusunu aileleriyle rahatça konuşabilmeleri kendi değerlerini oluşturmaları açısından çok önemli.
  Okul Öncesi Dönemde Yaşananlar
  “Çıplak kalmaktan ve başkalarını çıplak görmekten hoşlanırlar”
  Bebeklerin elleri ve ayakları haricindeki organlarını görmekte zorlandıkları için birinci yılın sonlarına dek cinsel organları ile ilgilenmediklerini belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümünden Uzm.Dr. Ayten Erdoğan yaşın ilerlemesiyle birlikte cinsel gelişimin de hızlandığını söyledi. Uzm.Dr. Erdoğan şunları söyledi:
  “Üç yaşından küçük çocuklar tüm organlarının kendilerinin daimi bir parçası olduğunu bilemezler. Bu nedenle örneğin erkekler kızların penisi olmadığını gördükleri zaman kendilerinin de penislerini kaybedebilecekleri korkusu yaşayabilirler. Okul öncesi dönemdeki çocuklar kendi bedenlerine ve başkalarının bedenlerine bakmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle başkalarının bedenine dokunmayı içeren oyunlar oynayabilirler (doktorculuk gibi). Çoğunlukla anne-babalarının bedeniyle de ilgilenir ve dokunmak isteyebilirler. Dört yaşındaki çocuklar ise tuvaletle ilgili kelimelere ve insanların banyo ve tuvalette yaptığı şeylere büyük bir ilgi duyarlar.”
  İlkokul Yıllarının Başlarında Yaşananlar
  Çocukların bu çağda da kendi vücutlarına dair meraklarının devam ettiğini söyleyen Uzm.Dr. Erdoğan şöyle devam etti: ” Bu çağda çocuklar cinsel ilişki konusunda bir şeyler duymaya ve bu konuda konuşmaya başlarlar. Çoğunlukla da arkadaşlarından duydukları cinsel kelimeleri kullanırlar. Özellikle hamilelik ve doğum konusu ilgilerini çeker.”
  İlkokulun ilerleyen yıllarında
  Çocukların ilkokulun ilerleyen yıllarında çıplaklıktan utanmaya başladığını belirten Uzm. Dr. Ayten Erdoğan, şöyle devam etti: ” Arkadaşlarla cinsel sohbetler ve şakalar bu yaşlarda başlar. Cinsel oyunlar; öpüşme oyunlarını ya da evlilikle ilgili taklit oyunları içerebilir.”
  Çocukların cinsel oyunları
  Çocukların cinsel içerikli oyunları konusunda dikkat edilmesi gerekenler:
  Çocukların, cinselliğe yönelik ilgisi ve cinsel oyunlar, oyun zamanlarının tamamını kaplamaz. Bu da sadece keşfetmek ve öğrenmek istedikleri pek çok şeyden biridir.
  Çocuklar için cinsel oyunlar yetişkinlerle aynı anlamı taşımaz. Çocuklar açısından cinsel oyunlar bedenleri ve cinsiyetler arasındaki farklılıklar hakkında duydukları merakı yansıtır.
  Çocuklar birbirlerinin bedenlerine bakmaktan hoşlansalar da, cinsel oyunlar çoğunlukla önceden beri arkadaş olan çocuklar arasında oynanır.
  Çocukların cinsel oyunlarından endişe etmek gerekir mi?
  Çocukların bu tarz oyunları oynadığı zamanlarda ailelerin civarda olmasının daha iyi olacağını belirten Uzm. Dr. Ayten Erdoğan şunları söyledi: “Oyun oynayan çocuklar: aynı yaş ve aynı büyüklükteyse, yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlanmıyorlarsa, o yaştaki bir çocuğun normal olarak bilemeyeceği şeyler yapmıyorlarsa endişe edilmesi de gereksizdir. Ancak bazen çocuklar bu oyunları oynarken civarda olmak ve tüm çocuklar açısından güvenli bir oyun ortamının mevcut olmasını sağlamak gerekli olabilir.”
  Çocuğunuzu cinsel oyunlar oynarken bulursanız
  “Ebeveynler çocukları cinsel bir oyun oynarken bulduysa ve nasıl bir tepki vereceğini bilemiyorsa, önce derin bir nefes alıp ve düşünmelidir” diye konuşan Uzm.Dr.Erdoğan şöyle devam etti: “Böylece onları kokutacak veya öfkelendirecek bir tepki vermemiş olurlar. O sırada verilecek mesaj çocuğun cinsellik ve cinsiyetler konusunda gelişmekte olan düşünce yapısı açısından büyük önem taşıyacaktır. Büyüklerin mesaj ve onu verme biçimi çocuğun yaşı ve olgunluk düzeyi ile uyumlu olmalıdır. Başkalarını merak etmenin normal olduğunu ancak çocukların kendilerinin ve başkalarının cinsel organlarının özel olduğunu da öğrenmeleri gerektiği anlatılmalıdır.”