Çocuklarınız evlenirken destek olur musunuz?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Efla tarafından 1 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : Efla
  1. Efla

Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    Çocuklarınız evlenirken maddi - manevi destekte bulundunuz mu ya da bulunmayı düşünür müsünüz?

Bu konuda kız ya da erkek evlat ayrımı yapar mısınız?

Çocuğunuzun flört ettiği kişiyle veya görücü üsulu evlenmesi ile yapacaklarınız değişir mi?

Yorumlarınızı bekliyorum.

a.s.

2. 1 Temmuz 2009
  3. Arora

Arora Pretty woman :) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Lütfen olun :1ninca:

4. 1 Temmuz 2009
  5. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    zaten şu an yaptığımız birikim tamamen onun geleceği için..
    elbette olurum.şu an kızım var ikinciyi hayal edemiyorum malesef..
    geleceğini garanti altına almak,anne baba sorumluluğunu göstermek burda başlıyor.
    Allah rızkını verir derler.ben çöptende rızkın geleceğine inanıyorum ama önemli olan çocuğu dünyana getirdiysen herşeyini garantilemelisin..
    Allahım utandırmasın inşallah eşimle bizi:Saruboceq:

6. 1 Temmuz 2009
  7. Efla

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    a.s

amin böcüğüm, Allah bağışlasın kızını. tamamen katılıyorum fikirlerine.
    ben de çocuğuma gerektiği durumlarda yardımcı olmak mutlaka isterim. ben ve eşim bunun zorluğunu yaşadık, bu zorlukların bize kattıkları çok oldu ama götürdükleri daha fazla oldu. yabancı gibi uzaktan izlemek istemem çocuğumun hazırlıklarını.

kız ya da erkek çocuklara ayrım yapıldığına denk geliyorum.
    bazı aileler çocukları flört ettiği kişilerle evlenince, bunun tavrını alıp cezalandırır gibi yardımcı olmuyorlar. ya da nasıl olsa karşı taraf kabul eder, düşüncesiyle bir şey yapmıyorlar. 3-5 kuruşun hesabını yapıyorlar.
    bunu yapanlar, gelinlerine yapmadıklarını, kızları evlenirken karşı taraftan talep edebiliyorlar. :eek:lmaz:

maddi durumları yeterli olmasa bile, manevi desteklerini esirgeyenleri de görüyorum, şaşırıyorum. insan evladı için yapmayacaksa, kimin için yapacak?

8. 1 Temmuz 2009
  9. Efla

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    biz en iyi şekilde eğitimini alması için uğraşırız, meslek yönünden aksini düşünemem zaten.
    evlendirirken de kısmetse, kız olsun erkek olsun, elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza inanıyorum.
    özel emekliliğim var, acil bir durum çıkmazsa, gelirini tamamen çocuklarımıza harcamayı planlıyoruz. ileride zorlanmadan, ekstra her masrafı oradan karşılamayı düşünüyoruz. kaydirigubbakcemile5

10. 1 Temmuz 2009
  11. Saruboceq

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    canımın içi,benim babam öğretmen emeklisi.bankaya attığı 25 yıllık ikramiyesine dokunturtmayıp herşeyimi ben yaptım.opuyorumnanaktan
    ama babacığım da eksik olmasın ne annemden kalan maaşımı,nede kendi maaşıma ellemedi.ellemeyi bırak sormadı bile ne kadar alıyorsun diye.her ay sorardı bana kızım bak yardım edeyim,bankadan çekeyimmi diye..:1hug:
    ha ben çalışmasam elbette yapardı ama çalışıyorkende maaşımla herşeyimi düğünümümden önce babama sen yap diyemezdim.
    biz borçsuz evlendik şükürler olsunki..:Saruboceq:
    inanamazsın çok kızıyorum ben çoluk çocuğuna yıkan ailelere..kimi ailelerde mantık çalışsınlar yapsınlar biz böyle gördük..siz öyle gördünüz diye onu uygulamak zorundamısınız?:eek:klava:
    evet şu cümlen zaten asıl temayı oluşturuyor:insan evladı için yapmayacaksa kimin için yapacak??

12. 1 Temmuz 2009
  13. GxoxkyxuxzxuxndeDans

GxoxkyxuxzxuxndeDans GÖZLERİMDE GECE OLDU Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Tabiki olurum sonuna kadar kararlarınnın arkasında olacağım Şu an benim için önemli olan eğitimi ona bütün inmkanlarımı sonuna kadar kullanarak eğitmek benim boynumun borcu tek dileğim iyi bir meslek sahibi olup anne ve babasını onurlandırması ikinci geleceği için ise sonuna kadar yanındayım.Çocuk dünyaya getirmekle malesef iş bitmiyor

14. 1 Temmuz 2009
  15. cimcime eses

cimcime eses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    196
    Marifet çocuğu doğurmak değil büyütüp adam etmektir öle aileler varki birebir örneğini ben yaşıyorum...
    Ablamlar kirada oturuyor eniştemin anne ve babası saolsunlar hiçbirşeylerine yardım etmediler 1 yılı geçti hala borç ödüyorlar biz elimizden geldiğince yardım ediyoruz ama sonuçta benimde babam yok nereye kadar destek olabilirki..Onların tarlaları bağ bahçeleri var ama nedense hala paraları yok...
    Dünden beri o kadar sinirliyimki anlatamam eniştem çok zor durumda kaldığı için annesini aramış para istemiş onlarda yok demişler buda telefonu suratlarına kapamış ya bi insan bu kadarmı vicdansız olur nasıl anne baba...Gerçekten yok olsa bişey demicem ama var hatta geçen aylar 100tl göndericem demiş hala gönderiyo, ya 100tl'den bahsediyoruz milyarlardan değil...Allah bizlere hayırlı evlatlar versin, bizleride hayırlı anne babalardan olmamızı nasip etsin..

16. 1 Temmuz 2009
  17. Efla

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    böcüğüm, siz baba-kız olayı halletmişsiniz ne güzel :nazar:

evladını seven, düşünen bir babanın sorması bile yeterlidir, gerektiğinde imkanı ölçüsünde maddi destek olur. gençlerin kendi parası yeterince varken, kendi başlarına alırlar eşyalarını. aileler eşya almaz da düğünlerini yapar mesela, ya da takısını yaparlar, ya da balayına gönderirler. bir hediye de onlardan olur.

biz herşeyimizi borçla yaptık, Allaha şükür ikimiz altından kalktık. evlenmek için ben biraz birikim yapabilmiştim. eşim fazlasıyla cömerttir, ailesine harcadığı için biriktiremiyordu. yardımcı olmayı düşünmeyen ailelerin, çocukların birikim yapmasını engellememesi lazım bence.
    birikim yapmayı beklesek de sonuç değişmeyecekti(eşim açısından)

18. 1 Temmuz 2009
  19. Saruboceq

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    işte bu insanlar nasıl can verecekler merak ediyorum ben ..gerçekten bakın..
    insan komşusu açken bile tok duramazken evlat bu ya..evlat!!
    bizde kızıma özel emeklilik yaptırdık orda biriksin parası..bizimde neyimiz var neyimiz yok onun olsun.. bizler bilinçli olalımki yeni nesil de bilinçli gelsin..