cocuklariniza bunlari asla söylemeyin

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve deryacox tarafından 12 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  12 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 1. deryacox

  deryacox Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  BUNLARI ASLA SÖYLEMEYİN....  1-"ÇOK APTALSIN":

  Bu kelimeyi gereğinde fazla kullanıldığında çocuğunuz buna inanmaya başlar Onun yalnış yaptığını düşünüyorsanız "çok aptalsın" yerine" bu yaptığın aptalcaydı"demeyi denemelisiniz. Bu iki kelime arasındaki fark biri kişiliğine hakaret ediyor, diğeri yaptığı işin kötü olduğunu anlatıyor.  2-"ÇOK İYİ YAPABİLİRDİN":

  Bu cümle pozitif gibi görünsede aslında negetif anlam taşır.Çocuğunuz çaba gösterdiği halde yapamadıysa ona "Geçen haftadan daha iyi yaptın" diyebilirsiniz.  3-"NEDEN SANKİ ŞUNUN GİBİ OLAMIYORSUN":

  Çocuğunuzu bir başkasıyla karşılaştırmaktan ve onun gibi olmasını istemekten şiddetle sakının.çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin unutmayın onun da kendine özgü duygu ve düşünceleri var siz nasıl başkasına benzemiyorsanız ondan da bunu isteme hakkına sahip değilsiniz.  4-"KEŞKE DOĞMASAYDIN":

  Anne veya babalar çok kızgın olduklarında akıllarından 1 kez de olsa geçirdikleri oluyor bazen bu kelimeyi.Eğer bunu söyleyebilecek kadar kızgınsanız kendinizi biraz olayın dışına çıkarmaya çalışın.  5-"NELERDEN VAZGEÇTİM":

  Bir başka deyişle "Eğer sen doğmasaydın,hayatım daha iyi olabilirdi" ama unutmayın ki doğmuş olmak çocuğunuzun seçimi değil.  6- "YALANCI BİR ÇOCUKSUN":

  Bazı çocuklar hoşlarına giden bir şeyi sahiplenmek isterler Ona yaptığının yanlış olduğunu daha yapıcı bir yöntemle anlatmayı deneyebilirsiniz.  7-"KORKULACAK NE VAR":

  Çocuğunuz yatağını altında bir canavarın saklanmış olduğunu düşündüğünde bunu saçma bulabilirsiniz ama ona korku duymanın yanlış bir şey olduğu mesajını vermemelisiniz.  8- "SENİ BIRAKACAĞIM":

  Çocuğunuz bir mağazadan çıkmak istemediğinde "seni bırakıp gidiyorum" diye onu tehdit edebilirsiniz.Ama bu sözlerle çocuğunuzun kafasına sürekli bir terk edilme korkusu sokmuş olabilirsiniz.


  SÖYLEYEBİLECEĞİNİZ GÜZEL SÖZLER.....

  1-" BENİM İÇİN ÖNEMLİSİN" :Çocuğunuza onun hayatınız için önemli bir parçası olduğunu söylemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.Bunu bilmek kendisine güven kazandıracaktır.  2-"BANA SÖYLEYEBİLİRSİN":Eğer çocuğunuz size arkadaşlarının hoşuna gitmeyen davranışını size anlatıyorsa,bu durumla nasıl başa çıkabileceğini soruyordur.Ona "bakalım bu konu hakkında ne yapabiliriz?" diyerek birkaç öneride bulunun.  3-"SENİNLE GURUR DUYUYORUM":Çocuğun anne ve babasının kendisiyle gurur duyduğunu bilmesi önemlidir.O ayakkabılarının bağcıklarını bağlamak gibi basit bir iş yapmış olabilir.Onu yüreklendirmeniz karşılaşacağı sorunları çözmesine yardımcı olacaktır.  4-"HAYIR DEDİM":Çocukların yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır.Ama bu arada kişiliklerine de saygı duyulması gerekir.Çocuklarına neyin doğru neyin yanlış olduğunu siz göstermeli ve yanlış davranışlara yönelmesini engellemelisiniz.  5-"AĞLAMAN NORMAL":Ağlayan bir çocuğa verilen cevap genellikle "ağlama bakayım" dır.Bu onda ağlamanın bir zayıflık gösterisi izlemini yaratacaktır.Çocuğunuza "acın geçene kadar ağlayabilirsin" demeyi deneyin.Böylece ona duygularına sahip çıkmayı öğreteceksiniz.  6-"HATA YAPMAK NORMALDİR":Çocuğunuz ondan beklediğiniz gibi davranmadığında soğukkanlılığınızı korumak zor olabilir ama ona herkesin hata yapabileceğini öğretmeniz gerekiyor.Yoksa hayatı boyunca yeni şeyler denemekten korkacaktır.  7-"SEN BAŞARIRSIN":Çocuğunuza kendi başına becerebileceği şeyler için şans tanıyarak onun kendisine güvenen biri haline gelmesini sağlayabilirsiniz.Eğer dener ve başaramazsa "denediğin için seninle gurur duyuyorum" diyebilirsiniz.  8-"BİRŞEY YAPMAN GEREKMEZ":Çocuklar baleden,resim kursuna,yüzmeden,satranç kulübüne koşturup duruyorlar.Siz seçiyorsunuz ve çocuklarınız yapıyor.Fazlasıyla planlı bir hayat, onların yaratıcılıklarını baltalar. Ona "İstediğin birşey varsa yapabilirsin ama hiçbirşey de yapmayabilirsin."diyerek kendine ait bir dünyası olmasını sağlayabilirsiniz.
   
 2. 15 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 3. özlemmm

  özlemmm Guest

  Çocuğu olanlar için güzel bilgiler.Teşekkürler Deryacox'cum.
   
 4. 15 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 5. iremsu

  iremsu MaBel Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.836
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  çocuğumuz olunca kullanırız
   
 6. 15 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 7. cacxixk

  cacxixk cadıloz Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2007
  Mesajlar:
  141
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evvt katılıyorum..çocuk onlar daha...
  daha dün akşam bir babaa evladını sokakta tekmelerle dövüyordu henüz 7 8 yaşlarında çocuğu...hakarette ediyordu....hayvan herif...
  ALLAHINDAN bul dedim ama inanın içim acıdı...
   
 8. 15 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 9. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Teşekkürler güzel paylaşımınız için.Her zaman dikkatli olmamız gerekiyor çocuklarımızla konuşurken emeğinize sağlık
   
 10. 26 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 11. Yaz qxuxLxux

  Yaz qxuxLxux Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Güzel paylaşımın için teşekkürler canım..
   
 12. 27 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 13. tatarxixm

  tatarxixm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.284
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  eline saglık bi anne olar dikkat ediyorum ama bazı şeyleride yapmıyor deglim yani bazen de hiç anlamıyorlar 9 yaşına girdi isted,g, şeyi diretiyor olsun diye cocuk işte anlatıyom ama (altta resimde ki oglum )
   
 14. 27 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 15. yares

  yares Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  221
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  88
  bunlar cok dogru, gercekten söylenen yanlış cümleler ilerde büyük sorunlara neden olabiliyor
   
 16. 30 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 17. gamze_3517

  gamze_3517 Guest

  harfi harfine katılıyorum..
   
 18. 30 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 19. yaseemin

  yaseemin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.461
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  evet ya bazen sinirle söylenebiliyor bazısı