Çocuklarınıza masal anlatın

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Madamiks tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

13 Ekim 2010
    Konu Sahibi : Madamiks
  1. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Teknolojinin kıskacında sıkışıp kalan çocuklarımızın yetenek ve hayal güçleri ne yazık ki sınıfta kalıyor.Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden Psikolog Nur Dinçer Genç 'Çocuklarınıza masal anlatın' diyor...

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde uzak bir ülkede yaşayan küçük bir çocuk varmış. Bu çocuk oyun oynamayı, annesini, babasını, evini, okulunu, oyuncaklarını çok severmiş ama en çok her gece yatağına yattığında uykudan önce dinlediği masalları severmiş. Dinlediği her masal onu hayaller ülkesine götürürmüş. Bu dünyada her hayal gerçekleşebilirmiş çünkü adı üstünde hayaller ülkesiymiş bu.

Minicik bir kutuya sığan dev, orman perileri, ateş çıkaran ejderhalar, şövalyeler, prens ve prensesler, konuşan hayvanlar neler yokmuş ki bu dünyada. Üstelik bu dünyada masalın kahramanları ne kadar korkunç, üzücü şeylerle uğraşırlarsa uğraşsınlar sonu hep mutlulukla bitermiş. Ve çocuk her gece uykuya mutlu olarak dalarmış.

Yabancı dile yatkınlığı kolaylaşır

Genellikle uykuya dalmadan önce anne ve babalar çocuklarına masal anlatır ya da okurlar. Uyku öncesi dinlenen bu masallar çocukların sakinleşmesine, uykuya hazırlanmasına olanak tanır aynı zamanda. Erken yaşta masal dinlemeye başlayan çocukların dil becerileri daha hızlı gelişir, daha çok sayıda kelime öğrenirler ve bu kelimeleri kullanırlar. Ayrıca dikkatleri ve hafızaları da gelişir. Masal dinleyen çocuklar kitap okuma alışkanlığını da kolay kazanırlar.

Kendi hikayesini öğrensin

Anlattığınız masal mutlaka bilinen bir masal olmak zorunda değildir. Çocukların klasik masalları dinlemelerinin yanı sıra siz de kendi masallarınızı anlatın.

Çocuklar en çok kendi hayatları ile ilgili hikâyeler dinlemeye bayılırlar. Onlara aileniz ile ilgili kendi uydurduğunuz masallar anlatabilirsiniz. Anlatılan masalların daha ilgi çekici olması için sesini değiştirerek, taklitler yaparak anlatmayı deneyin. Farklı duygular içeren duygu tonlamaları yaparak anlatırsanız çocuk da masalı daha iyi hayal edebilir.

İlişkiniz güçlenir

Masalı okuyan anne ya da baba ve çocuk arasında paylaşım olur. Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiler güçlenir, iletişim artar. Çocuk günlük hayatında dile getirmekte zorlandığı kendi duygularını, endişelerini, kafasını kurcalayan sorularını da masallar aracılığı ile dile getirebilir. Masalı okuduktan sonra bir süre susun ve çocuğun masal hakkında düşünmesine izin verin ve yorumlarını dinleyin.

Bırakın yorumlasın

Masal anlatırken ya da okurken masal hakkında yorumda bulunmayın, yargılamayın, her masal öğretici ve eğitici olmak zorunda değildir, sadece eğlendirmek için de olabilir. Bırakın çocuk kendi hayal dünyasında masalı kendi canlandırsın ve yorumlasın.

Sizinki hangisi?

Hepimiz küçükken bize masal anlatan birileri olmuştur. Peki, siz en çok hangi masalı dinlemeyi severdiniz? Size kim masal anlatırdı? Hala sizi etkileyen ve zaman zaman aklınıza gelen bir masal var mı? Siz hangi masalı anlatmayı seviyorsunuz? Siz kime masal anlatıyorsunuz?

alıntı

2. 13 Ekim 2010
  3. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Kızım küçükken her akşam masal okurdum ona,
    ama bir süre hep aynı masalı okudum daha sonra
    gündüzleri de okumaya başladım ve yarıda kestim,sonunu kızım getirsin
    dinlemiş ve anlamış mı diye.uzunca bir süre yaptım bunu,
    kesinlikle çocuk büyütenlere tavsye ediyorum.
    ben küçükken ablam masal anlatırdı bana,
    ama inanın hangi masal olduğunu unuttum çünkü aradan yıllllaaarrrrr geçti...

Son düzenleme: 13 Ekim 2010
  4. 13 Ekim 2010
  5. BinbirRenk

BinbirRenk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    306
    Ödül Puanları:
    153
    Hayal dünyasını genişletmek ve okuma aışkanlığı kazandırmak için masal şart bence de.
    Biz de kitap okumaya bu sayede alıştık.
    Bana babaannem anlatırdı. Her birini zevkle dinlerdimopuyorumnanaktan
    Hangi masallar olduğunu hatırlamasam da o günleri özlemle anıyorum:gitme:

6. 13 Ekim 2010
  7. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Bütün masalları ezberledim neredeysekafamçokkarıştı

Hadi sorun birtane de anlatiyim size:hulya:

8. 13 Ekim 2010
  9. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Bende masallar okudum çocuklarıma,anlattım küçüklüğümdeki masalları,
    ama onlar büyüdüler bende unuttum o masalları,yılanlı prensesli bir masal vardı aklımda kalan,
    yılan burada kötü değil iyiydi,çok severdim:))

Son düzenleme: 13 Ekim 2010
  10. 13 Ekim 2010
  11. GxoxkyxuxzxuxndeDans

GxoxkyxuxzxuxndeDans GÖZLERİMDE GECE OLDU Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Bizde her akşam masal okuyanlardanız bende oğluma masal treni diye bir kitap aldım çok güzel artık masallar bitip tükenmişti bizde Benim küçüklüğümde hansel ve grateni çok severdim ne kadar çok üzülüyordum onlar için

12. 13 Ekim 2010
  13. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Büyüklere masallardan alalım bir tanesengözlerimebaksanab,masal dinlemeye bayılırım,
    özelliklede kış gecelerinde :))

14. 13 Ekim 2010
  15. HeartLess

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Benim kızım hala kendi bebekliğini,
    bebekken yaptıklarını anlattırır,dinlemeye de bayılır,
    bende o günlere gitmeyi seviyorum aslında...

16. 13 Ekim 2010
  17. adigegokcen

adigegokcen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende anlatmaya çalışıyorum ama nafile daha küçük olduğu için sadece vakit kaybı geliyor onun için. bir varmış bir yokmuş dememle arkasını dönüp kaçmaya başlıyor:) ama alışacağını umuyorum büyüdükçe.

18. 13 Ekim 2010
  19. HeartLess

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198

Kaç yaşında yavrunuz bilmiyorum ama
    büyük resimli hikayeler okusanız ve resimleri göstererek anlatırsanız
    kesinlikle hoşuna gidecektir..
    .:KK46: