çocuklarinizi Uyuşturucudan Korumanin Yollari

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve xxAyxsxeGxuxlxx tarafından 28 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  28 Eylül 2007
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 1. xxAyxsxeGxuxlxx

  xxAyxsxeGxuxlxx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  403
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  BURSA- Özellikle yaz aylarında çocuk yaştaki gençleri tuzağına düşürmek isteyen uyuşturucu tacirlerine karşı anne-babaları uyaran polis, özentiyle başlayan sigara içmenin insanı alkol alışkanlığı ve uyuşturucu bağımlılığına kadar gittiğine dikkat çekiyor.
  Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği'nin 'uyuşturucu' ile ilgili açıklamaları, gençleri ve ailelerini uyarıyor.
  Uzmanlarca yapılan araştırmalara göre; AIDS ile uyuşturucu ortamlarının ve uyuşturucu kullanımı arasında doğrudan veya dolaylı bir ilişki olduğuna dikkat çeken narkotik polisi, gençlerin kullanımına sunulan, cazip gösterilen uyuşturucu maddelerin AIDS ve çeşitli hastalıklara, genç yaşta ölümlere sebep olduğunu belirtiyor.
  Açıklamada ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuluyor:
  "Yarınlarınızın bu ortama düşmemesi için çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık yaptığını ve verdiğiniz paraları nerede kullandıklarını iyi kontrol etmelisiniz. Çocuklarınızı sigara ve alkolden uzak tutmalı, onları ikram vasıtası olarak kullanmamalısınız. Çocuklarınıza ahlak bakımından iyi örnek olmalısınız. Çocuğunuzun kişilik kazanmasına yardımcı olup, onların kendilerine güvenini sağlamalısınız. Kuvvetli iradeye sahip olmaları için rehber olmalı, sizin isteğiniz konularda başarılı olamayacağını düşünerek başarılı olabilecekleri alanı bulmalarına yardımcı olmalısınız. Çocuklarınızın meseleleriyle yakında ilgilenip, onlara yeterli zaman ayırmalı, onlara şefkat ve merhamet göstermelisiniz"
  Çocukların milli ve manevi konularda aydınlatılmasını tavsiye eden uzmanlar, "Çocuklarınıza iyi bir terbiye de vermelisiniz. Bu anlatımınız onların uyuşturucudan uzak durmalarını sağlayacaktır. Çocuklarınızı, uyuşturucu batağına yuvarlanmalarına vesile olabilecek kötü örneklerin ve özendiricilerin yuvalandığı birahane, meyhane, diskotek, kahvehane gibi yerlerden uzak tutmalısınız. Uyuşturucuya götüren sebeplerin başında gelen alkolden uzak durmalarını ve bu kötü alışkanlığa düşmemelerini sağlamalısınız. Bütün uğraşlarınıza rağmen uyuşturucunun pençesine düşen çocuklarınızın kurtulmalarına destek olmalı, gerekli tedavilerinin yapılması hususunda yardımcı olmalısınız. Uyuşturucu kullanan çocuklarınızda, arkadaşlarını değiştirme, sık sık geç kalmak; yalan söylemek, yeni yeni arkadaşlar edinmek, aşırı para harcamak gibi bazı değişiklikler olacaktır. Yorgunluk bitkinlik, sinirlilik gibi hallerinde uyuşturucu kullanabileceklerinden şüphelenerek sebebini araştırmalısınız" diyorlar.