çocuklarınızla evde etkılı zaman geçirin..işte küçük onerıler...

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve ficipi tarafından 22 Şubat 2008 başlatılmıştır.

22 Şubat 2008
    Konu Sahibi : ficipi
  1. ficipi

ficipi ............... Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba arkadaşlar ben okulöncesi öğretmenıyım.sizlerle çocuklarınızla evde yapabıleceğiniz bazı etkınlıklerı burada paylaşacağım.çocuğunuz sizden sadece temız kıyafatler,oyuncaklar ve yemek ıstemıyor.özellikle çalışan anne babalar hep zaman yokluğundan şıkyatecı.ama onun ihtiyacı saatlerce boş yere vakıt geçırmek değil.yarım saat 1 saatte olsa onunla "ETKILI ZAMAN" geçirmesini öğrenın.bu ona fazlasıyla yetecektır.

YÜZ BOYASI TARİFİ

1 yemek kaşığı mısır nişastası
    1/2 yemek kaşığı nemlendirici yüz kremi(yada eczanelerde satılan özellikler bebeklerde kullanılan --cold krem-- diye çok yoğun nemlendiricili bir krem var onuda kullanabilirsiniz ama aynı işi normal nemlendirici kremde görüyor)
    *1/2 yemek kaşığı su
    *yemek boyası yani gıda renklendiricileri
    *her renk için ayrı bir fırça ve makyaj süngeri
    *her renk için mini bir kap
    ---yapılışı--
    *krem ve mısır nişastasını bir kapta karıştırın bu karışıma
    *yarım kaşık su ilave edin ve iyice karıştırın
    daha sonra kullanmak istediğiniz gıda boyasını da katıp iyice karıştırdıktan sonra boyamız hazır
    eğer boya artarsa ağzı kapalı bir kapta 2 gün kalabiliyor

---yüz boyasının temizlenmesi---
    hazır yüz boyalarında olduğu gibi su ve sabunla kolaylıkla çıkartılabilir

bu yüz boyalarından çocuğunuzla bırlıkte hazırlayın ve evde herkesın yuzunu belırledığınız oyuna gore boyayın.2-3 yaş cıvarı çocukları olnalr için hayvan taklıtlerı eğlencelıdır.kedı olup evın içind mıyavlayın ya da kopek olun..sızın yaratıcılığına kalmış gerisi.sonra başlayın oyununuzu oynamaya..aynada bırbırınıze bakıp gulun..babaınızı bu youna dahıl etmeyı unutmayın!!!!

2. 22 Şubat 2008
  3. GxoxkyxuxzxuxndeDans

GxoxkyxuxzxuxndeDans GÖZLERİMDE GECE OLDU Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Gerçektende güzel bir fikir böyle bir paylaşımda bulunduğun için tşk ler devamını beklıyorum benımde 3,5 yaşında bir oğlum var malum yüz boyaması bizimde favorılerimiz arasında bende çalışan bir anneyim tabıkı yeterınce zaman ayıramıyorum ama dediğin gibi önemlı olan etkılı zaman çok önemli başka ne gibi tavsiyelerin var ?????

4. 22 Şubat 2008
  5. BarbunyaPilaki

BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    Çok güzel bir fikirdi canım emeğine sağlık teşekkür ederim.

6. 22 Şubat 2008
  7. ficipi

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146

çocuğunuza anlamsız oyuncaklar almayın!!!oyuncak alacağınız zaman onun gelişimine nasıl bır yarar sağlar dıye durup bır dusunun..
    çocuğunuz her oyuncak gorduğunde dıretıyorsa almak için (üstelık bırkactane)
    onunla bır sekılde anlaşıp haftanın bır gunu (ya da butcenıze gore sıklığını sız belırleyın) oyuncak gunu olarak belırleyın ve çocuğunuza sadece o gun ve "bır tane" oyuncak alabıleceğinizi soyleyın.ama sözunuzde durun lutfen.
    bu yontem sureklı bakkala gırıp bırden fazla aburcubur almak ısteyen cocuklar içinde uygulanabılır.yıne haftanın bır gununu "bakkal gunu"olarak belırleyın ve o gun çocuğunuzun bakkladan seçtığı "bır" şeyi alın.. eğer sozunuzde durmazsanız bu yontem işe yaramaz.
    veeeee en güzel hediyenın kıtap olduğunu unutmayın..o anlamsız oyuncaklara tomarla para dokeceğinize 2 haftada bır çocuğunuzla bırlıkte bır kıtapcıya gırıp bırlıkte bır hıkaye kıtabı secebılırısiniz.(çocuğun yaş grubuna dıkkat edelım.sevıyesıne uyuyor mu içeriğine bakalım,gerekırse yardım alalım.)
    boylece çocuğunuz kıtap alma ve kıtap okuma alışkanlığına sahip olacak aynı zamnda dil gelişiminde zmanla gelişme olacak.ilerde kurduğu duzgun cumlelere siz bıle sasıracaksınız.

8. 22 Şubat 2008
  9. ficipi

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    çocuklarınıza öğretebılecğiniz bır parmak oyunu...

BEŞ TOMBUL SOSİS VARMİŞ
    BAŞLAYALIM KIZARTMAYA CIZIR CIZIRCIZIR HOP patLADI
    4TOMBUL SOSİS KALDI
    HADİ ONUDA KIZARTALIM CIZIR CIZIRCIZIR HOP pAtladı
    3 TOMBUL SOSİS KALDI
    HADİ ONUDA KIZARTALIM CIZIR CIZIRCIZIR HOP patladı
    2 TOMBUL SOSİS KALDI
    1TOMBUL SOSİS KALDI
    HADİ ŞİMDİ KIZARTIKLARIMIZI YİYELİM Mİ?

10. 22 Şubat 2008
  11. ficipi

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    (4,5-5-6 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN ETKINLIK)

Çocuğunuz için kırtasıyelerde satılan küt uçlu makaslardan alın.çocuğunuza makası nasıl tutması gerektığını gosterın.birlıkte yere oturun ve önunuze aldığınız gazeteleri mkasınız ile kesın.anlamsız kesımler olsun bunlar.önemlı olan çocuğun kesme becerısını öğrenebılmesı.yerde boluk pörçuk bırsuru kağıtlar bırıkecek.makasları guvenlı bır yere kaldırıp.gazete parçalarını havaya doğru atıp yağmur yağıyoooorrr,kar yağıyorrrrrvs.. gıbı cumlelerle eğlenmenıze bakın.çocuğunuz buyuk keyıf alacak bundan.tabı sonra toplama işi var...asla sadece sız toplamayın.bır torba alıp içine bırlıkte toplayın.toplaması bıle zevklı olcak merak etmeyın.(gazete kağıtlarını atmayın.sonra kağıt hamuru yaparız işimize yararyerimseniben)

bellı aralıklarla kesme çalışmalarına devam edebılırısnız.çocuğunuz sıkılırsa asla zorlamayın.isteklı oolduğu zamanlarda çalışmlarınıza devam edin.kesme becerisini kazandığında. çizdiğiniz uzun çizgiden kesmesını ısteyın(yardımcı olun öğrenenen kadar) sonra daire ,kare,dıktortgen cızıp onları kesmesını ısteyebılırısnız.

bunuda başarırsa artık gazete ve dergılerden anlamlı seyler kesebılır.ve çeşitli "sınıflandırma" çalışmaları yapabılırısnız.bır defterınıze çocuğunuzun kestığı sebzeleri,meyveleri,taşıtları, vs... ayrı ayrı yapıştırın.boylece ayrı bır becerı kaanmış olacak çocuğunuz...

(çocuğunuzla makasın nekadar tehlıkeleı olabalıceğini anlatın.sız yanında varken kullanbıleceğinğ soyleyın.ve kullanmak ıstedığınde sıze soylemesıni isteyın.tabı yeınede çok guvenmeyıp ortalıklardan kaldırmayı unutmayın):dance:

12. 22 Şubat 2008
  13. ficipi

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    anne ve babalar, bebeklikten itibaren çocuğun tüm sesleri fark etmesi için teşvik etmeli ve seslerle ilgili yaşantının içine sokmalıdır. Örneğin akan suyun sesi, mekanik aletlerin çıkardığı sesler, yoldan geçen kamyonun sesi, havada giden uçağın sesi, aynı anda öten iki kuşun sesi gibi. bu sesleri ve benzeri sesler duyduğu zaman çocuğa “Duyuyor musun? Bu ne sesi? Ne kadar güzel ötüyor, değil mi? Şeklinde sorular yönelte bilir ve ip uçları verilebılir.....

14. 22 Şubat 2008
  15. ficipi

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    Bakmadığımı Sandığında…

Benim bakmadigimi sandigin zaman, ilk yaptigim resmimi buzdolabinin
    kapisina astigini gordum ve hemen bir baska resim yapmak istedim.

Bakmadigimi sandigin zaman, sokaktaki bir kediyi besledigini gordum ve hayvanlara karsi nazik olmanin iyi bir sey oldugunu ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, benim icin en cok sevdigim keki yaptigini
    gordum ve kucuk seylerin yasamdaki ozel seyler olabilecegini ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, bir dua okudugunu isittim ve her zaman
    konusabilecegim bir Allah oldugunu ve Allah'a guvenmeyi ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, yemek yaptigini ve hasta olan bir arkadasina goturdugunu gordum ve hepimizin birbirimize bakmamiz gerektigini ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, zamanini ve parani, hicbir seyi olmayan
    insanlara verdigini gordum ve bir seylere sahip olanlarin, hicbir seyi
    olmayanlara vermeleri gerektigini ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, evimizi ve isindeki herkesi gozettigini, ozen gosterdigini gordum ve bize verilenlere bakmamiz gerektigini ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, iyi hissetmedigin zamanlarda bile
    sorumluluklarini yerine getirdigini gordum ve buyudugum zaman sorumlu olmam gerektigini ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, gozlerinden yaslar aktigini gordum ve bazen olaylarin incittigini, ama aglamanin yanlisi olmadigini ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, umursadigini gordum ve olabilecegim her sey olmayÄi istedim.

Bakmadigimi sandigin zaman, buyudugum zaman iyi ve uretici bir insan olmak icin bilmeye gereksinim duydugum yasamin derslerinin cogunu ogrendim.

Bakmadigimi sandigin zaman, sana baktim ve "bakmadigimi sandigin zaman gordugum her sey icin tesekkur ederim" demek istedim.

”Unutmayin cocuklara bir seyler ogretmenin en iyi yolu onlara bunu gostermektir eger siz yaparsaniz o da yapar cunku o sizin bir parcaniz,yaptiklarinizin da oyle…”

16. 22 Şubat 2008
  17. GxoxkyxuxzxuxndeDans

GxoxkyxuxzxuxndeDans GÖZLERİMDE GECE OLDU Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Paylaşımların için saol .Yanlız bi şey sorcam bu kağıt hamurunu nasıl yapabiliriz ???

18. 22 Şubat 2008
  19. delikizinturkusuyum

delikizinturkusuyum Hoşgeldin MİRZA'm... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    Çıtır-pıtırcım anne değilim, hatta yakın zamanda anne adayı bile değilim.
    Ama topicini ilgiyle okudum.
    Üstelik kopyalayıp worde yapıştırdım.
    Gün gelir lazım olur değil miyerimseniben
    Gerçekten çok faydalı fikirler veriyorsun çok teşekkürler.
    Emeğine sağlık, devamını bekliyoruz.a.s.