Çocuklarla alışverişe çıkmanın püf noktası

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 28 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Dikkat edilirse çocuklarla en çok sorun yaşanan zamanlar,dışarıda geçirilen zamanlardır.


  Çocuklar alışverişe gidildiğinde ya da başkalarının yanında olmadık davranışlar sergilerler ve ailelerini zor durumda bırakırlar.Bu tip sorunların önüne geçmek için basit birkaç kurala uymak genellikle yeterli olur.

  Dışarıya çıkılmadan önce çocuk nereye gidileceğine ve ne için gidileceğine dair bilgilendirilmelidir. Doktora giderken aşı olmaya götürüyorsanız,’korkma canın acımayacak’ demek çocuğa açıkça yalan söylemektir. Çocuklar başlarına ne geleceğini bilirler. Eğer gerçeği söylemezseniz, bir daha söyleyeceğiniz hiçbir şeye inanmasını bekleyemezsiniz.

  Eğer aşı olacaksa, açıkça bunu söyleyip, korkan çocuğunuza anlayış gösterin. ‘Evet, biraz canın yanabilir. Haklısın ben de iğneden hoşlanmam ama sağlıklı olabilmen için bu gerekli’ demeniz ona güven verecektir. Bu onun ağlamasını durdurmaz ya da korkusunu geçirmez ama size güven duygusunu sağlamlaştırır.

  Gezmeye gidiyorsanız ve onu da götürecekseniz yine evden çıkmadan onunla konuşup, beklentilerinizi anlatmak zorundasınız.Nasıl bir davranış beklediğinizi, gidilen yerde nasıl davranılması gerektiğini açıklamanız, çocuklara sınırlarını belirteceği için beklenmedik tavırlar sergilemelerinin önüne geçmiş olursunuz.2,5- 3 yaş çocuklarıyla böyle bir konuşma yapılabilir ve onlar da sizin beklentilerinizi algılayabilir.  Açıklamalarınızın aksi yönde davranmaları halinde ne tür yaptırımlar uygulayacağınızı da baştan belirtmeniz gerekecektir. Örneğin sizi üzmeden ve yormadan dolaşmanız halinde istedikleri bir hediyeyi alacağınızı ancak sizi üzerlerse hediyenin alınmayacağını söylemelisiniz. Hediyeyle sözü edilen bir balon,dondurma,çikolata ya da bir kitap olabilir.

  Gerçekten de doğru davranmaları halinde söz verdiğiniz gibi hediyeyi almalısınız.Ancak yanlış davranışlarında bütün gözyaşlarına ve ısrarlarına rağmen hiçbir şey almadan eve dönülmelidir.

  Bazen çocuklar aşırı dereceye varan huysuzluklar yapabilirler.Böyle anlarda geziyi ya da alışverişi erken bitirip eve dönmek zorunda kalabilirsiniz.Ancak bir daha ki sefere alışverişe ya da gezmeye giderken onu götürmeyeceğinizi,sizi çok üzdüğünü ve anlaşmaya uygun davranmadığını söylemelisiniz.

  Üstelik bir daha ki sefere de gerçekten de söylediğinizi yerine getirmeli ve çocuğu götürmemelisiniz.Bu üzücü bir durumdur ancak çocuğu yaptıklarının sonucuyla baş başa bırakan bir yöntemdir.
   
 2. 28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. emelime

  emelime yarim yarim..... Üye

  Katılım:
  9 Eylül 2009
  Mesajlar:
  196
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  offf oğlumla alışverişe dışarı çıkmak büyük sorun çünkü yüürmüyo sadece koşuyoo buda beni çok üzüyoo ne durdan anlıyo nede bişeyden aslında çok masum bi çocuk ama hep koşuyooo mafoldumben