Cocuksuz aile olmanin getirileri

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve ..MELEK.. tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

10 Ocak 2010
    Konu Sahibi : ..MELEK..
  1. ..MELEK..

..MELEK.. O artik 3. sinifta =) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Merhabalar,
    Bazen dusunuyorum da cocuksuz evli ciftler yaslandiginda cok yalniz kalmazlar mi?
    Ama bunu cocuk isteyip da olmayanlar icin degil de, cocuk istemeyen veya baska bir sebepten cocuk sahibi olmaktan yana olmayanlar icin soyluyorum; gec yasta evlenmek gibi mesela. (Cunku cocuk isteyip de yapamayanlar alternatif yollara basvurabilirler evlat edinmek vb gibi. Insan yeter ki bunu candan istesin. )

Bana gore cocuksuz olmak orta yaslarda sorun olmayabilir, ama yaslaninca insan istemez mi ziyaret eden cocuklari, torunlari, ailesi olsun? Ben boyle ciftlerin ilerde cok yalnizlik cekip uzulebileceklerini dusunuyorum. Cocugun eksikligi yaslaninca daha bir farkedilir gibime geliyor. Acaba yanlis mi dusunuyorum...
    Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda?

2. 10 Ocak 2010
  3. bianka

bianka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    108
    Çocuk sahibi olmak istemeyenleri anlayışla karşılıyorum ama ben hayatta en önemli şeyin aile olduğunu gördüm ve kocaman bir ailem olmasını istiyorum.Tabi yalnızlık da insanoğlunun en büyük korkularından biri, çocuk sahibi olmanın nedenlerinden biri de bu olabilir.Bence bir insanı doğurmak, büyütmek, onun hayatının şekillenişini görmek çok ilahi bir şey.
    Çocuk sahibi olmak istememiş bir kadın tanıdım, (çocuk sahibi olmak istemeyenleri tenzih ederek) bana maalesef sabırsız ve bencil biri olarak geldi.Çocuk sahibi olmanın insanın gelişiminde de önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum.
    Çocuk sahibi olmak istiyorum ama biyolojik ama evlatlık.Bir insanı yetiştirmek kadar güzel bir şey yok bence...
    :1hug:

4. 10 Ocak 2010
  5. ..MELEK..

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ben bir sure bir huzur evinde bakici olarak calistim. Oradaki yasli insanlarin bazilarinin ailesi, torunlari vardi, anneler gunu vb ozel gunlerde yalniz birakmayan, hep hediyelerle gelen, ilgilenen, sevindiren... Benim cok sevdigim bir yasli teyzenin cocuklari yoktu, esi de coktan vefat etmisti, bir yegeni kirk yilda bir gelirdi. Kendisi vefat ettiginde haftalarca esyalarina gelip sahip cikan olmadi, sonra da dagitildi o esyalar diger huzur evi sakinlerine. Cok uzulmusrum onun icin. Ben orada daha iyi gordum bunun sonuclarini diyebilirim.

Bu konuyu acarken de surdan esinlendim: benim bir lise ogretmenim var, neredeyse annem yasinda. Kendisi gec evlendigi icin cocuk yapmayi hic dusunmemis.. Kendisini o kadar cok seviyorum ki, her firsatta okula onu gormeye giderim, O da beni sever, baglari koparmadik. Bazen onu dusunuyorum, ya O da huzur evindeki teyze gibi olursa, yalniz kalir, yalniz vefat ederse diye. Inanilmaz uzuluyorum ve hep icimden diyorum "Yok, ben onu birakamam, benim cocuklarimi da beni de kizi gibi sevsin ilerde isterse" diyorum. Kendisi yapi olarak cok soguk birisi aslinda, ama karakter olarak dunya iyisi, sabirli, kimseyi kirmaz, annelik yakisirdi diyorum ama gecmis artik.
    Boyle iste.
    Ben de Allah izin verirse, halim vaktim yerinde olursa buyuk bir aile kurmak istiyorum, torunlarin biri gitsin biri gelsin yaslandigimda. :)

6. 10 Ocak 2010
  7. UyuyanGuzel

UyuyanGuzel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    675
    Ödül Puanları:
    113
    esim ve ben genc oldugumuz icin uzun bir sure dusunmuyoruz bebek ama illa ki bir gun olmasini istiyoruz. hayat yalniz gecmez. dedigin gibi yaslaninca cocugun eksikligi daha cok hissedilir. ama anneme bakarsak mesela 3 kiz evladi getirdi dunyaya. ben yurt disina geldim, ablamin biri baska sehre gelin gitti ve annemi ayda yilda bir goruyor calisiyor cunku, diger ablam ise yine sehir disinda evli ve o da calisiyor. annem suan yapayalniz tek basina oyle yasiyor mafoldumben cocugu olmasaydi da bir sey farketmezdi bence. en azindan bizleri besle, buyut, okut, evlendir falan bir suru sikintiya girmezdi...

8. 10 Ocak 2010
  9. ema1

ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

Beğenildi:
    7.408
    Ödül Puanları:
    238
    tabiki çocuk olacak ama dengeyide bulmak gerek yani şimdi çocuğun var diye herşeyden el çekmek de yanlış yani yine arkadaşlarla görüş gezmeye git sevdiğin işleri yap bayanssulusmile
    çünkü çocuklar bize gönderilen emanetler ve allahın bir armağanı bir gün yuvadan uçup :eek:gidecekler o vakit boşluluğa düşmemek mafoldumben gerek onun içindir ki denge herşeyde olduğu gibi bundada önemli,birde çocuklar evlendiğinde kızındada oğlundada müdehaleye tamamen karşıyım kötükedihüsoyardım etmek tabiki gereklli bağlı ol ama bağımlı olma her iki taraf için bu geçerli

10. 10 Ocak 2010
  11. LOCA

LOCA Kaçıyorum Kovalama! Üye

Beğenildi:
    260
    Ödül Puanları:
    153
    mesela ben yalızlığı çok severim oldum olası böyledir yani.3 yıllık evliyim 4 yıl olacak neredeyse hiç düşünmedim anne olmayı eşimde bende pek istekli değiliz.zaten çocuklu aile olmak normalse olmamakta normal.benim bi felsefem vardır.insan özünde yalnızdır.insan ne kadar etrafı kalabalıkta olsa öyledir bana göre.

12. 10 Ocak 2010
  13. Mihriban

Mihriban Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    ben yaşllılığı değil 15 sene sonrasını düşünüyorum şimdidenakannehir
    kızlarım allah izin verir üniversite kazanıp okumaya giderlerse başka yerde işe başlarlarsa yada evlenirlerse ben kocamla bir başımıza ne yaparız evde diyorummafoldumben
    inan canım çok samimi söylüyorum bunu şu an çocuklarımın beni çok bunalttığı zamanlarda oluyo yaşları küçük olduğu için çok yoruluyorum ama birgün bu evden gideceklerini düşününce şimdiden üzülüyorum sıkıntıya giriyorumakannehir
    yalnızlık zor evet ama birilerinin varlığına alışıp sonra onların yuvadan ayrılması daha da zor gibime geliyo helede bu birileri evlatsa canından kanından bir parçaysa daha da zor
    iyi ki var hayatımda meleklerim :asigim::1hug:yalnızlık allaha mahsustur
    ben onları hiç doğurmadığımı düşünmek bile istemiyorum:1no2:
    bence yanında bile olmasa başka bir yerde seni seven ve düşünen bir kalbin attığını bilmek bile çok güzel bir duygu:1hug:
    bence bu duygudan kimse kendini mahrum bırakmamalıa.sa.s

14. 10 Ocak 2010
  15. aysesat

aysesat YiĞit 31/07/2008 Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    4 yıllık evliyiz bizde 1,5 yaşında bir oğlum var
    bizde planlı olarak yapmadık bebeğimizi , aldırmayı bile düşündüm ama şimdi iyiki olmuş diyorum,hayatımda beni en mutlu eden şey o

16. 10 Ocak 2010
  17. ..MELEK..

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Cevaplar icin tesekkurler arkadaslar.
    Tamam, gun gelir cocuklar yuvadan ucar, evlenir, belki uzaga gider, olabilir normaldir. Ama yine de Mihriban'in dedigi gibi uzak da olsa seni seven, dusunen birilerinin olmasi cok guzel.
    Arkadaslar da olabilir tabii ama arkadas aile gibi olmaz ki, bugun var yarin yok. Hele ki ilerki yaslarda.

18. 10 Ocak 2010
  19. bianka

bianka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    108

Arkadaş ailenin yerini tutmuyor kesinlikle. Friends dizisinde gibi yaşayan var mıdır? Pek zannetmiyorum. Çocuk olması önemli ama gene de işi sağlam bir temele oturtmak için iyi bir eşin olması şart. Çocuklar yuvadan uçuyor yanına gene eşin kalıyor.