Çocukta ateşe dikkat

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Çocuğunuz size her zaman alıştığınızdan daha sıcak geliyorsa ısısını ölçerek tam bir ölçüm yapmanız gerekir.

  Çocuğunuza dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi her zaman onun ateşi olduğunu göstermez. Genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38ºC’nin üzerindeki değerlerdir.

  KULAKTAN MI? DİL ALTINDAN MI? POPODAN MI? KOLTUK ALTINDAN MI?
  Bu dört yer de kabul edilir ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5ºC derece daha düşüktür. 2-2,5 yaşından küçük çocuklarda dil altından ölçüm yapmak teknik olarak biraz zordur. Civalı cam derece kullanmayınız. Elektronik derecelerin ölçüm yapmak süresi 3-4 dakikadır. Kulak dereceleri saniyeler içinde güvenilir ölçümler yapabilmektedir. Ancak ucunun bebeğinizin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.

  Mutlaka rahat kullanabileceğiniz bir dereceniz olmalıdır. Bu derece ile çocuğunuz ateşli değilken birkaç sefer ölçüm yapmalısınız.

  KAÇ DERECE YÜKSEKTİR?
  Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyledir:

  Ateşsiz: 34,4-37,9
  Ateşli: 38,0-39,9
  Yüksek ateşli: 40,0 ve yukarısı

  Eğer çocuğunuzun ateşi yoksa fakat hasta görüntüsünü korumaya devam ediyorsa bir saat içinde ateşini bir daha ölçün. Eğer çocuğunuzun ateşi 38,0 ile 39,9 arası ise burada belirtilen talimatları uygulayın. Çoçuğunuzun ateşi yüksek ise hemen doktora bildirin.

  ÜÇ AYDAN UFAK ÇOCUĞUNUZ ATEŞLENİRSE
  Yeni doğan dönemdeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı olduğundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Ateşi 38ºC’nin üzerine çıkarsa, doktoru acilen arayın. Doktora danışmadan ilaç vermeyin. Çocuğunuzu teşekküllü bir hastanenin acil bölümüne götürebilirsiniz.

  ÜÇ AYDAN DAHA BÜYÜK ÇOCUKLAR İÇİN
  Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuluyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

  AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA DOKTORUNUZU ACİLEN ARAYINIZ
  Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıda ise
  Eğer çocuğunuz çok hasta veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa
  Eğer çocuğunuz bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa
  Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa. Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocuğunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genelde 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez.

  AŞAĞIDAKİ KOŞULLARDA DOKTORUNUZU ARAYIN
  Eğer orta dereceli ateş (38,0 - 39,9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa. Bu durumda ateşin nereden kaynaklandığını bulmak gerekebilir.
  Eğer ateşi orta derecede 48 saatten (2 tam gece ve gündüz)daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse

  ATEŞİ NASIL DÜŞÜREBİLİRSİNİZ?
  Hatırlayacağınız gibi eğer çocuğunuz üç aydan daha küçükse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Ancak bu arada bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini kontrol edin. Eğer çocuğunuz üç aydan büyükse aşağıda verilen bilgileri okuyunuz:

  1. Çocuğunuzun üstünü açın
  Çocuğunuzun ateşi çıkarken titremesi son derece normaldir. “Üşüttüğü için ateşi çıktı” diye üzerini örtmeyin. Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın.
  2. Ilık duş
  Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39ºC’nin üzerine çıkıyorsa hemen doktorunuzu arayın. Bu arada ısıyı hızla düşürmenin yolu da ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktadır. Çocuğunuza ılık duş yaptırırken aşağıdaki talimatları uygulamaya özen gösterin.
  Küveti ılık su ile doldurun.
  Çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içinde oturtun. Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin. Suyu çocuğunuzun kafasından aşağıya dökmeyin. Bir süngeri ıslatarak onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin.
  Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın. Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır.
  Kesinlikle alkollü kompreslerle ateşi düşürmeye çalışmayın.
  Çocuğunuz titremeye başladığı zaman, onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.
  3. İlaç Tedavisi (Parasetamol)
  “Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir. Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermektedir. Çocuklarda hiçbir zaman asprin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Parasetamol 4-6 saatte bir verilir. Ateş parasetamole rağmen 38,5ºC’nin üzerinde seyrederse doz aralığını 4 saatten 3 saate almak gerekir. Bu durumda ikinci bir ilaçla parasetamolü dönüşümlü bir şekilde kullanmak gerekir. Aktif maddesi İbuprofen olan ilaçlar, 3 saatte bir parasetamolle birlikte kullanılmalıdır.

  KAYNAK: Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü
   
 2. 15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 3. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Rica ederim canım
   
 4. 2 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 5. Nilhan75

  Nilhan75 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2007
  Mesajlar:
  138
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler bilgiler için...
   
 6. 17 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 7. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Rica ederim Nilhana.s.
   
 8. 21 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 9. SERAP_GUR

  SERAP_GUR Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  160
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  kızım şu an 14 aylık. dün geceden beri ateşi var 38,5 39 bazen 39,5 çıkıyor
  ilaçla geçiyor ilacın etkisi bitince yine ateşleniyor. hasta falan da gözükmüyor. hafta sonuna denk geldi. doktorada gidemiyoruz. acile de gitmek istemiyorum. pratisyen doktorlar baştan salma ilaç yazıyorlar. kaçkere başıma geldi. pazartesiye kadar acaba durabilcekmi onuda bilmiyorum.ayyyy şaşırdım kaldım..:a015:
   
 10. 21 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 11. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  10 dakikalık olarak ılık duşa sok her 8 saate bir pedifen ver arada düşmez ise calpol takviyesi yap bunlar yarım ölçekten biraz fazla olsun ateş düşmediği taktirde paranox s fitil ver . acilde bebeğe yapacakları ateş düşürücü bir iğne ve ateşi düşene kadar devamlı su ile yıkama olacak ve hastane ortamı feci şekilde bebeği gerecek.
  koltuk altı, alın,kasıklarına ıslak bezle sil. bezi orda fazla bırakma ve devamlı ıslat sil ıslat sil. en fazla 3 gün içinde geçer
  geçmiş olsun
   
 12. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 13. SERAP_GUR

  SERAP_GUR Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  160
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler canımmm. paranox fitil verdim ogece ve iyi geldi. şimdi iyi. pazar gününden beri çokmadı ateşi daha. herhalde yine diş çıkaracakkkk.a.s.
   
 14. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 15. AnneyimBen

  AnneyimBen evli mutlu çocuklu :) Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  5.159
  Beğenildi:
  740
  Ödül Puanları:
  153
  canım tsk bılgıler ıcın
   
 16. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 17. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.843
  Beğenildi:
  1.682
  Ödül Puanları:
  163
  off off off korkarım ateşten, salıdan beri ateşle uğraşıyorum önce oğlum cuma akşamı kızım ateşlendi maşallah en az 3 gün sürüyor ateş, anlamadım gitti havale geçirecekler diye ödüm kopuyor herkese ateşsiz günler diliyorum
   
 18. 3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 19. Eda_66

  Eda_66 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Kizlar cocuklarda ateslenme olayini önemesemezlik yapmayin üc günü asan ateslenmeler vücutta bi enfeksiyona isaret olabiliyor.Benim kizimda ateslendiginde daha alti aylikti önmesemedim dislerinden kaynaklaniyor diye baktim besinci gününde gecmiyor gece yarisi hastaneye götürdük kaninda iltihap orani cok yüksek cikti kizimda bu olaydan bir iki ay önce bronsit vardi bunun zatüreye dönüstügünü ögrendik gec kalmisiz bir ay yavrum hastanede sefil oldu kendimi cok suclu hissettim.aman dikkat edin...