Çok acil yardım edin lütfen

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve KUPAKIZI44 tarafından 7 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  7 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : KUPAKIZI44
 1. KUPAKIZI44

  KUPAKIZI44 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  94
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba doktor hanım. Benim yaşadığım sıkıntı, hayatımı resmen kabusa çeviriyor. Çok araştırdım ancak bunun tam olarak ne olduğunu bulamadım. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığım bir sorun var. Bu sorunun adı sevdiklerimi kaybetme, onların öleceğini düşünme ve her an kötü bir haber alacakmışım düşüncesi. Bu korku beni mahvediyor. Hayatım kabusa döndü. Sanki kötü bir şey olacakmış gibi geliyor. Bir de bu sorunun boyutları var. Mesela sanki mutsuz insanların olduğu bir ortama girdiğimde bu korkular daha da çabuk gerçekleşecekmiş gibi geliyor. Sürekli böyle bir olay olduğunda ne yapacağımı düşünüyorum. Hatta kendi kafamda intihar senaryoları kuruyorum. Tüm bunların saçma olduğunu biliyorum ama böyle düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Evliyim ve şu an hamileyim. Eşimi çok seviyorum. Örneğin ona bir şey olacakmış gibi düşünüyorum hep. Ve bu korku beni yiyip bitiriyor. Artık bunları düşünmekten hayattan zevk alamaz hale geldim. Geçmişe baktığımda bu sorunun kaynağını da bulamıyorum. Böyle bir şey yaşamadım, yani sevdiğim birini kaybetmedim daha önce. Buna kaynak olacak bir şey yaşadığımı düşünmüyorum. Mutlaka bir kaynağı vardır. Ama ne olduğunu bilmiyorum. Daha önce psikiyatriste gittim. Ancak bir şey değişmedi. Şu an gitsem de bir şey olmaz sanırım. Çünkü hamile olduğum için ilaç da kullanamam. Bu arada 27 yaşındayım. Malatya'da yaşıyorum. Son derece sosyal bir hayatım var. Gazetecilik mezunuyum. Son derece mutlu olduğum bir yaşamım var. Ama bu sorun her şeyi mahvediyor. Acaba mutlu olmaktan mı korkuyorum?
  Acaba hipnoz vb. bir yöntemle bu sorundan tamamen kurtulabilir miyim? Maddi kısmı sorun değil. Yeter ki bu sorundan kurtulayım. Lütfen bana bir yol gösterin... Lütfen...
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
   
 2. 12 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : KUPAKIZI44
 3. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Kupakızı, yazdıklarınız kuvvetli bir kayıp odaklı kaygı bozukluğunu düşündürtüyor. Bunun yanısıra takıntısallığınızı da ölçmek lazım.
  Hamile olduğunuz ve sonrasında da süt vereceğiniz için ilaç kullanmanız yasak. Bu nedenle yapmanız gereken bir psikologa başvurarak düzenli psikoterapi almak. Psikoterapi ile bu sıkıntılarınızı aşarsınız.
  Hipnoz, genel anlamda madde bağımlılıklarında çok iyi sonuç verir. Sizin durumunuzda hipnozu önermem.
  Dinamikçi yaklaşım sonrasında davranışçı terapi ile netice alırsınız.