çok daha zeki çocuklar yetiştirmenin yolu...

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve irna tarafından 10 Nisan 2008 başlatılmıştır.

10 Nisan 2008
    Konu Sahibi : irna
  1. irna

irna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    (Eğitimci –Yazar Sait Çamlıca, dünkü ‘püf Noktası’nı açıkladıktan sonra, zeki çocuklar yetiştirmenin çok basit bir "püf" noktasından da bahsetmiş.Bugün de onu okuyalım)
    * * * * * *

Çok daha zeki çocuklar yetiştirmenin sade ve basit bir sırrını vereyim sizlere. Anne veya baba çocuklarına hitap ederken, onlarla konuşup onları severken sürekli "Benim oğlum çok akıllı!", "Benim kızım çok zeki!" diye onları severse çocuklar daha zeki oluyorlar.
    "Bu kadar basit mi yani?" diye düşünebilirsiniz.
    Ancak kendinizi, henüz okula başlamamış, küçük bir çocuğun yerine koyun. O çocuk için bu dünyada her şeyin en iyisini ve en doğrusunu bilen sadece iki tane insan vardır. Biri annesi diğeri babası…
    Bu iki insan ne derse doğrudur. Hiç kimse bir çocuğa anne ve babasının söylediklerinin aksini kabul ettiremez.
    Tam aksi ifadelerin çocuk üzerindeki etkisini de düşünebilirsiniz.
    "Sen ne kadar aptal bir çocuksun" sözünü, annesinden sürekli duyarak büyüyen bir çocuk içinden, "Annem bana aptal diyorsa mutlaka bir hikmeti vardır!" diye düşünmez mi?
    Sürekli babasından "sen ne kadar geri zekalısın!" sözünü duyan bir çocuk, "babam bana geri zekalı olduğumu söylüyorsa mutlaka bir bildiği vardır" diye düşünmez mi?
    Bu yaklaşım tarzına "kendini doğrulayan kehanet!" deniyor. Psikolojik kavramlar içerisinde en çok sevdiğim kavramlardan bir tanesidir.
    Çocuklarınızın daha zeki olmasını istiyorsanız onlara bunu sürekli söyleyin. Sizin her dediğinizi mutlaka inanırlar.

Onları zeki olduklarına inandırın yeter.
    alıntı

2. 10 Nisan 2008
  3. GULCXIXCEK

GULCXIXCEK Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ilk defa duydum bunu ama mantıklı bırsey

4. 10 Nisan 2008
  5. zuzu72

zuzu72 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    birşeyi kırk kere söyleyince olur derler ya atalarımız........onun gibi galiba........ ben genelde hep öyle diyorum zaten........ anlaşabilmek için. dilimde tüy bitti söyliye söyliye.......uzlaşabilmek için tek çarem........

6. 10 Nisan 2008
  7. BarbunyaPilaki

BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    Ben Hep Kizima öyle Söylerim

8. 10 Nisan 2008
  9. kesinlikle aynı fikirdeyim.ben bunu uygulayan annelerden biriyim.ama bilmeden uygulamışım sevgimden.yalnız benim yaptığım bişey daha vardı.doğumdan sonra henüz bi kaç gnlükken sürekli konuştım bebeğimle.mutfağa götürüp eşyaları ismini söyledim,etrafımda ne varsa ne işe yaradıklarını sürekli anlattım.kızım 7 aylıkken anne baba diyebiliyodu,1 yaşında çok rahat ve akıcı konuşabiliyodu.iki yaşında 24 parçalı şekil bulmacaları doğru olarak yapabiliyodu,yardımsız.şu an 4 yaşında ve parmaklarını kullanarak toplama yapabiliyo.babası bulmaca çözerken harfleri soruyo,o harfleri başka bi zaman görünce isimlerini söyleyebiliyo.kelimeler arasında fonetikten benzetme yapabiliyo.konuşmanın da çok etkili olduğunu düşünüyorum.ikinci kızımla çok konuşamadım.mayısta iki yaşına gircek ama ablasındaki şeyler onda yok.sadece derdini anlatabilecek kadar konuşabiliyo.doktora soruyorum,ikincisindeki durumun normal olduğunu sadece büyügün algılama gücünün yüksek olduğunu söylüyo.tavsiyem bebeklerinizle çok konuşun,ne olursa olsun

10. 10 Nisan 2008
  11. EU1

EU1 Guest

kesinlikle katılıyorum.bende oğluşuma hep akıllı oğlum derim.zeki oğlum derim mest olur.

12. 10 Nisan 2008
  13. BeLLa

BeLLa Sevgi neydi?Sevgi emekti Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Kesinlikle dogru bir tespit oldugunu düsünüyorum.
    Öyle ki; yengemin ogluna kücüklügünden beri "Aptal, onu bile anlamiyorsun,geri zekali,kafan basmiyor mu" gibi söylenmemesi gereken sözler söylerek cocugunun kendine olan özgüvenini hic olu$amamasini sagladi,sagolsun(!)..Yapi olarak zaten kirilgan ve narin bir cocuk oldugu icin ,üstüne annesinin bu tutumu eklenince hep ezik,sessiz ve kendine güveni olmayan biri olup cikti..:çok üzgünüm:

14. 10 Nisan 2008
  15. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    çocuğun özgüvenini pekiştirmek adına iyi bir yöntem. bende bilmeden bunu uygulayanlardanım. hatta daha ileri gidip bazı durumlarda " sen bunu yapabilecek yada anlayabilecek kapasitedesin " diyorum. :))

16. 10 Nisan 2008
  17. BenBihter

BenBihter Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Doğru ve güzel bilgiler...teşekkür ederiz efenimtatlicadiarzu

18. 11 Nisan 2008
  19. Gxoxzek