Çok doğum idrar kaçırma nedeni

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve yaren_76 tarafından 29 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Çok doğum idrar kaçırma nedeni

  İdrar kaçırmanın nedenlerinden biri de çok sayıda doğum yapmış olmak
  Menopoz dönemindeki kadınlarda daha çok görülen idrar kaçırmanın nedenlerinden biri de çok sayıda doğum yapmış olmak
  Çözülebİlİr bir sorun olmasına rağmen idrar kaçırma, kadınların utanarak doktora başvurmaması yüzünden hayatı bir kabusa çevirebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Yılmaz, ''bu rahatsızlığı yaşayan birçok kişi, bu nedenle başkasının evine gitmekten bile kaçarken tedaviye başlamakta zorlanıyor'' diyor.

  NORMAL DOĞUM
  İdrar kaçırma en çok menopoz dönemindeki ya da çok doğum yapmış kadınlarda görülüyor. İdrar kaçırmanın kadınlarda daha çok görülmesinin nedeni kadının pelvik kas yapısının farklılığı ve üretrasının kısa olması gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Ayrıca kadınlardaki hormonal değişiklikler de bu durumu etkileyebiliyor. Normal doğum yapmış kadınlarda daha çok görülüyor. Çünkü normal doğum sırasında geçici de olsa kas yapısı bozulabiliyor. Kadınlarda üç çeşit idrar kaçırma var: Öksürükle, hapşırıkla meydana gelen 'stres tipi' idrar kaçırma, tuvalete yetişememekten kaynaklanan 'sıkışma tipi' idrar kaçırma ve ikisinin de bir arada olduğu idrar kaçırma.'

  İLAÇLA DA TEDAVİ EDİLEBİLİR
  Doç. Dr Uğur Yılmaz, idrar kaçırma sorununun altında yatan esas nedenin bulunmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak şunları söylüyor:'''Tedavisinden önce yapılacak tetkiklerle idrar kaçırmanın neden kaynaklandığını ortaya çıkartmak gerekiyor. Gerektiğinde ürodinami adını verdiğimiz idrar kesesinin fonksiyonlarının değerlendirildiği testi yapmak lazım. Bunu da mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir ürolog yapmalı. Mesela sorun mesanedeki aşırı aktivite ise ilaçla sorun tedavi edilebiliyor. Öksürük kaynaklı ise pelvik taban rehabilitasyonu ile tedavi ediyoruz, sigara içen bir hastamızsa sigarayı bıraktırıyoruz. Eğer bu tip tedavilerle çözümlenmiyorsa ameliyat kararı veriyoruz. Artık yeni teknikler sayesinde ameliyatlarda yan etkiler azaldı. Çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Dolayısıyla kaynaklandığı yer ve nedenine göre tedavi planı da farklı oluyor. Bir grup hastada 'karışık tip' dediğimiz her iki idrar kaçırma sorununun birlikte olduğu durum oluyor. Böyle biri durumda altta yatan sebebin bulunmaması ve sadece ameliyat yapılması hastaya daha büyük sıkıntılar yaratabiliyor.' Bazı idrar kaçırma sorunlarının enfeksiyondan da kaynaklanabileceğinin altını çizen Yılmaz, 'Mesane, bağırsak ve cinsel fonksiyonlar birbirine bağlı olarak işliyor. Çok sık idrara çıkan kadınlarda cinsel sorun da olabiliyor veya kabızlık sorunu olanlar da ağrılı cinsellik de yaşanabiliyor. Ya da idrar kaçırmanın altında nörolojik hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle tetkiklerin işin uzmanı tarafından titizlikle yapılması şart' diyor.