Çok Kahvaltı Yap, Çok Kilo Ver!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 21 Haziran 2008 başlatılmıştır.

21 Haziran 2008
    Konu Sahibi : seaBahAR
  1. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238

Yapılan son araştırmalar günün en önemli öğünü olan kahvaltı öğününün kilo vermek için anahtar öğün olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada denek olarak kullanılan günlük kalori ihtiyaçlarının yarısını sadece kahvaltıda alan kadınlar, çok daha az miktarda yemekle beslenen kadınlardan daha hızlı ve sistemli kilo verdiler.

San Francisco’da bir konferansta araştırma sonuçlarına değinen Dr. Daniela Jakubowicz, kahvaltıda yenilen az miktardaki yiyeceğin mide kazıntısını ve daha fazla yemek yeme isteğini arttırdığına değindi.

İngiliz araştırmacılar da bu sonucun doğru olduğunu teyit ederek kahvaltı diyetinin çok zevkli ve uygulaması kolay bir diyet türü olduğunu belirtti. Dr Jakubowicz 15 yıldır hastalarına sağlam ve güçlü bir kahvaltı öneriyor.

İlginç bir diyet uygulamasıyla 96 yılında konuyu test eden araştırmacı doktor, düşük karbonhidrat diyetini şişman kadınlar üzerinde denedi.

Hastalarına uyguladığı diyette bir kişinin günlük kalori ihtiyacını 1,085 kalori olarak belirledi. Bu kalori miktarının büyük bir kısmı yağ ve proteinden geliyor. Kahvaltı öğünü de bu diyette toplam 290 kalori ile en düşük oranda yer tutan öğün oldu.

"Çok kahvaltı" grubu olarak adlandırdığı başka bir grup üzerinde de kahvaltı öğünün oldukça geniş tuttu. Sadece sabah kahvaltısı için 610 kalori ayırdı. Akşam yemeğine ise 235 kalori.

Sekiz ay sonunda iki ayrı hasta grubu üzerinde yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan durumda sağlam kahvaltı yapan grubun tüm vücut ağırlıklarının beşte birini verdiklerini gördü. Diğer taraftan ‘düşük kalorili’ grup olarak adlandırdığı gruptaki hastaların da aksine bir miktar kilo aldıklarına şahit oldu.

Dr Jakubowicz çok kahvaltı yapan ekibin gün içinde daha az açlık hissine kapıldıklarını gördü. Ortaya çıkan sonucu ‘Düşük karbonhidrat alarak kilo verme yöntemi yanlış bir yöntem. Bu şekilde sadece metabolizmanızı yavaşlatıyorsunuz. Başlangıçta kilo veriyormuş gibi görünseniz de daha sonraki süreçte obeziteye doğru yönelen bir gidişata sürüklenebilirsiniz’ olarak yorumladı.

Aberdenn’deki Rowett Araştırma Enstitüsü’nden Dr Alex Johnstone da kahvaltının kişilerin kilolarını kontrol altında tutmalarında önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

Sonuç itibariyle araştırmalar şu sonucu ortaya çıkarıyor! Ne kadar çok kahvaltı, o kadar fazla kilo dışarı!..

-alıntı-

2. 21 Haziran 2008
  3. miska

miska Guest

benim de en sevdiğim öğündür kahvaltı.. hele vaktim bolsa allaaahh saatlerce kahvaltı sofrasında oturabilirim:))

4. 21 Haziran 2008
  5. agate

agate Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    kahvaltı etmeyi bende çok seviyorum ama kahvaltıda ekmeği fazla tükettiğim için en çok kilo aldıran öğünüm oluyor

6. 21 Haziran 2008
  7. dilegim

dilegim artık bambaşka biri Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    en çok kahvaltı yapmayı severım bende

8. 21 Haziran 2008
  9. aphraell

aphraell Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Kahvaltısız yaşayamam heralde. Peynir ve yumurta olacak illaki. Sanırım biraz da önemli olan kahvaltıyı erken yapıp metabolizmayı uyandırmak ben 12de kalkıp kahvaltı ediyorum heralde onun pek bir etkisi olmaz sırnaşık şey

10. 21 Haziran 2008
  11. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238
    Bence, metinin en vurucu kısmı bu.. yerimseniben

Kendi adıma kahvaltıya dahil edeceklerimizin önemi olmadığını düşünüyorum..
    610 kaloriye neler neler sığmaz.. :teytey:

İşin sırrı akşam yemeğinin kalorisinde..
    Şaka maka bugün denemeye başlıyorum bu yöntemi.. Bakalım nasıl bir etkisi olacak..

12. 21 Haziran 2008
  13. Azeri kizi

Azeri kizi Türkiye'mmm Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Bende su an diyetteyim ve aksam 6 da yemegi kestigim icin sabah öyle bir ac kalkiyorumki sabah bayaa bir fazla yiyesim geliyor.Baska zaman iki dilim ekmekle doyan ben,simdi rejimdeyim diye doymuyorum.Demekki cokta korkmamiza gerek yok yani,öylemi?Bir deneyeyim bakayim.

14. 21 Haziran 2008
  15. edna1905

edna1905 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Gerçekten kahvaltı için altın öğün derler ya kesinlikle öyle. Ben kahvaltı yapmadığım zamanlar çok çabuk acıkıyorum. Kesinlikle atlanılmaması gereken bir öğün bence

16. 21 Haziran 2008
  17. hazal46

hazal46 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ezine peyniri beyaz peynire oranla daha kalorilidir.zaten tadındanda belli oluyor.tadı güzel olan şeylerde hep kalorili maalesef.bende kahvaltımı sıkı yaparım.akşama kadarda pek acıkmam.hele birde işe güce daldımmı gün içerisinde başka birşey yemediğimde olur.ama akşam yediklerimizede çok dikkat etmeliyiz.

18. 28 Haziran 2008
  19. azeri

azeri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kesinkile katılıyorum püsküütcümmmmmmmmmmmm
    ben tatilde olduğumdan diyette deyilim amma kahvaltımı krallar gibi yapar diğer öğünlerde meyve +sebze yapar saat 6 dan sonra ağzıma kilit vurur,1 saat sporumu yaparım ve kilomda bi deyişiklik olmaz,yani artma kesinlikle olmaz azalma da biraz olur .
    ve de kahvaltıda sofrada bi kuş sütü eksik olur yani
    aslında sporu bi sabah bi de akşam yapsam çok süper olacağına inanıyorum,kahvaltıdan kesinlikle fazla ödün vermeyin arkadaşlar:))