Çok Kolay Doğum Yaptım

Konusu 'Doğum Öyküleri' forumundadır ve diLLi_dxuxdxuxK tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

21 Aralık 2008
    Konu Sahibi : diLLi_dxuxdxuxK
  1. diLLi_dxuxdxuxK

diLLi_dxuxdxuxK Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    Basligi okuyan bütün hamislerimizin nasil bir hevesle topige girdigini görür gibiyim :)

Nasil da ihtiyacimiz var dogum hakkinda cesaret verici iyi seyler duymaya degil mi hatta
    hamileligimiz boyunca ihtiyacimiz olan tek sey bu galiba...güven..inanmak..basarmak...

Sevgili Anneler..Anne Adaylari;

LÜTFEN SiZiN DOGUM HiKAYENiZ BASKA ANNE ADAYININ KABUSU OLMASIN!!!!!!!!!

Siz Dogumdan Sonra Bebeginizi kokladiginiz ilk anda MUTLU SON a ulasirken,sizin zorlu hatta zor ötesi dogum hikayeniz baska bir anne adayinin en büyük kabusu oluyor..

Dogumla ilgili yapilan bütün arastirmalar gösteriyorki;

DOGUMUN NASIL OLACAGINI ANNENiN DOGUMU NASIL ALGILADIGI BELIRLIYOR...
    BiLiNCiMiZ,BEYNIMIZ DOGUMU NASIL ALGILARSA BÜTÜN KASLARIMIZA ÖYLE KOMUTLAR GÖNDERIYOR...DOLAYISIYLA DOGUM O YÜNDE GERCEKLESIYOR....

Ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişir. Doğuma fizik ve moral yönünden iyi hazırlanmış, bilgilendirilmiş Annelerde ağrı algılanması çok az olur. Aksine doğumu korku içinde bekleyen, kendine iyi bakmamış, doğum hakkında hiçbir bilgisi olmayan Annelerde ağrı çok şiddetli algılanır.

Agri,Sanci diye tanimladigimiz sey rahim kaslarinin kasilmasidir...spor yaparken kaslarimizi gerdigimizde,kaslarimizi calistirdigimizda hissettigimiz sey aci midir??sanci midir??kasilma midir?? algilayis seklimiz ne kadar önemli degil mi:)

Ben inaniyorumki hic bir anne baska bir anne adayinin zor anlar yasamasindan zevk almaz...ayni sekilde hic bir anne adayi da baska bir annenin acilarina kayitsiz kalamaz..

Hamileligim boyunca bütün felaket dogum senaryolarini bacaklarim titreyerek okudum,dinledim...Bana ve bebegime faydasi olmadi,zararlarini tahmin edebilirsiniz...

Merak ediyorum acaba dogumlarinin zorlugunu ballandira ballandira anlatan Sevgili Annelere bu sekilde paylasimin ne gibi bir faydasi oldu??

Bizim anlattigimiz zorlu hikayeyi okuyan Anne adayimiz ayni zorlugu belki daha fazlasina sartlanacak,sartlandigi icin zaten zorlanacak,zor bir dogum sonrasi ayni hikayeyi baska anne adaylarina ya da sadece kendi cocuklarina anlatacak,ayni hikaye cocugunun korkusu olacak....

ülkemizde vajinusmusun bu kadar yaygin olup,avrupa ülkelerinde tek tük rastlanmasinin hatta rastlanmamasinin sebebinin yine bu felaket tellalligimizin,öcü gibi gösterip korkutmamizin sonucu oldugunu bilmeyecek kadar cahil oldugumuzu düsünmek bile istemiyorum...

Lütfen kendimizi kandirmayalim..Bu sekildeki bir paylasim kimseye fayda getirmez...NESILDEN NESILE KORKU SALAR...BU KÖTÜLÜGÜ YAPMAYA HAKKIMIZ YOK..

HADi BiZ KADINLARKULUBU OLARAK BU BILINCE IMZAMIZI ATALIM

BU HAREKETIN TEMELLERINI BIZ ATALIM

DOGRU ALGILAYALIM KOLAY DOGURALIM

SONRA HAKLI KEYFINI SÜRELIM..

BASARABiLiRiZ...

TESEKKÜRLERa.s.:nazar:a.s.

Son düzenleme: 21 Aralık 2008
    jelibon25, _Ruzgargulu_ ve mihriciim bunu beğendi.
  2. 21 Aralık 2008
  3. BeyazLilyum

BeyazLilyum diplomalı uzman ev hanımı Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    uyarın için çok teşekkürler...gerçekten çok haklısın..bizim algılamamızla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum..kiminin ağrı eşiği düşük olurmuş kiminin yüksek..kişiden kişiye değişir..inşallah kolay doğumlar yaşarız..ağrısız acısız...

4. 21 Aralık 2008
  5. inci mercan

inci mercan yorgun polyana Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    6 bucuk aylık bır hamıle olarak gercekten güzel bi konu acmısın tesekkur ederım..evet kendımızı nasıl yonlendırırsek onu yasarız..evlenmeden oncede ılk gece hakkında cok sye demıslerdı..ben evlendıgımde ne var ki bu kadar korkuttular bızı demısıtım dogumda aynı ..

6. 22 Aralık 2008
  7. AnnemBirMelek

AnnemBirMelek Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok güsel bir konuya değinmişsin benım gibi henuz doğum yapmayanlar için bazı cümlelelr korkunç olabiliyor.tüm hamişlere ve bebek sahibi olmak isteyenlere kolay doğumlar....a.s.

8. 23 Aralık 2008
  9. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    cok cok güzel bir uyarı olmuş,tebrikler..
    bence de hamilelere her türlü olumsuz cümlenin kurulması yasak olmalı :)
    yani bir yaşam kaidesi olarak..
    zaten zor bir dönem,bir de böyle olumsuz ifadeler,yaşanan kötü tecrübelerin anlatılması vs daha da zorlaştırabiliyor.

hele başından kısa zamanda hamilelik tecrübesi gecmiş bayanların bu konuda daha bir hassas olması gerekiyor.
    ama bazen unutulabiliyor malesef...

10. 25 Aralık 2008
  11. LiLiPuT

LiLiPuT İşTe "HAyAT" bu!! Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    tebrik ederim ama.......................

Son düzenleme: 28 Aralık 2008
  12. 26 Aralık 2008
  13. nzlalp

nzlalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    MERHABA ben size çok yakın zamanda doğum yapmış biri olarak tecrübelerimi paylaşıcam umarım faydam olur...
    geçen sene bu zamanlar hamile olduğumu öğrenmiştim.ve hemen araştırmaya başladım hangi doğum daha sağlklı diye ve bütün kapılar bana normal doğumu gösterdi.hamileliğim boyuncada doktorumla birlikde normal doğuma kendimi hazırladım.kesinlikle sezeryan aklımdan bile geçmedi.bebeğim ve benim sağlık problemim olmadığı sürece kesinlkle normal doğum yapacaktım.dünyaya bir bebek getiriyorsunuz her türlü zorluğa razı oluyorsunuz ama sezeryanla ona kötülük yapıyorsunuz(keyfi sezeryanlar için konuşuyorum) hamilelik dönemimde bol bol yürüdüm heryere yürüyerek gidip geldim ve hiç kendimi sakınmadım ev işimide yaptım gitceğim her yerede gittim ama bunun yanında çokda dua ettim(meryem suresi başta suya 17 kere okuyup içtim sancı sırasında bence işe yaradı) allahda yardım etti diye düşünüyorum.zaman geçti doğum yaklaştı ve benim korkularımda...geceleri artık hiç uyuyamaz olmuştum.son kontolüme gittiğimde dr doğum kanalına girmediğini rahat olmam gerektiğini en az 15 gün olduğunu söyledi şimdi anlıyorum beni telaşlandırmamak için yapmış. bi gün sabah6civarıydı tuvalete kalktım.ama gidemedim yatakdan kalkınca suyum geldi emin olamadım ama geri yattım uykum tamamen kaçmıştı camın önüne geçip dışarı bakıyım dedim kalktığımda çok daha fazla su boşaldı eşimi uyandırdım oda bana 1-2 saat daha idare edemezmisin dedi:KK70: neyse onu kaldırdıkdan sonra ben duşa girdim abdest aldım ama hiç sancım yokdu hala şüpeleniyodum su değilmi acaba diye hastaneye gidelimde geri geliriz diye düşündük.hatta ben makyaj filan yaptığım için eşim hala dalga geçer benimle. hastanede ebelere durumu anlattım hemen muayene ettiler.suyun boşalmış 4cmde açıklık var dediler ama çok şaşırdım hep 4cme kadar çok zor açılır sonra hemen açılmaya başlar diye duymuştum.nst ye bağladılar beni bu sırada sancılarım 10dkda bir filan gelmeye başladı ama dayanılmaz değildi gitgide sıklaştı canlarım şimdi size burda doğum çok kolay diyemem zor ama anne olmak dünyanın en güzel şeyi sancı sırasında buna canmı dayanır diye bağırdığımı hatırlıyorum ağrı doruğa ulaşınca gözden yaş gelmezmiş bnmkide öyle oldu saat 9.30 civarıydı dr tekrar bi muayene edelim dedi beni doğum haneye aldılar yeniden buarad kayınvalidem görümcem ve eşimden başka kimse yokdu ben istememiştim.onlarda odada dualar ediyolar buarada.muayenede dr bana dediki bak güzelim ağrı eşiğin çok yüksek iyi ıkınırsan 10 dk sonra bebeğin kucağında ıkınamazsan 2 saat sonra dedi anlatıldığı kadar kolay değil tabi şokdaydım muayene diye girmiştim.bana sakın bağırma sesinden ben asla rahatsız olmam ama senin gücüne ihtiycamız var dedi gücünü sesine verme dedi.ok dedim buarada hemşire çıkıp bebeğin kıyafetlerini alalım diyince eşim ve kayınvalidem şok olmuşlar.drumunda sayesinde 10dk içinde doğum yaptım.hatta dr istersen ışığın altına bi bak dediğinde bebeğimi görünceki h,slerimi anlatmam o an her şey bitmişti onu ilk ben görmüştüm ve 1-2 dk içinde onu hissedicektim ilk ağlamısını duydum bunları yaşamak inanın herşeye bedel sezeryanda böyle bi alternatif yok.sonuç olarak 6da başlayığ 9.30da biten bir serüven...canlarım doğumdan korkmayın dünya üstündeki ennn büyük mutluluk başarıcağınıza inanıyorum.allaha emanet olun...

gulsinem ve yagzengn bunu beğendi.
  14. 26 Aralık 2008
  15. nurcanogretmen

nurcanogretmen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    başlığı görünce benim gibi doğumları kolay geçen bi arkadaşım olduğu için sevinmiştim bende:) sizin görüşlerinize katılıyorum . 3 normal doğum yaptım üçündede sancılarım adet sancısını 1 nebze geçmedi ikisinide suni sancıyla doğum yaptığım halde(42 haftayı doldurmuşlardı)yalnız ben hiç bi zaman kendimi hiç bi işten esirgemedim her işimi kendim yaptım son ay büyük temizlikte sadece kızkardeşim yardım etti:) annemler 10 dakikalık yoldu oraya yürüdüm gittim geldim ev işii kendim yaptım .evde hem çok titiz bi kocam hem iki çocuğum vardı bulaşık yemek çıkan çamaşır ve ütüyü tahmin edersiniz sanırım :) zaten iki çocuğum olduğu içinde kimse bana korkunç doğum hikayesini anlatıp bilerek ve isteyerek beni korkutamadı:) müsadenizle bi yazı eklemek istiyorum .böyle bi konu açtığınız için çoook teşekkür ederim

Hamile kadınların korkulu rüyası doğum sancısı....
    pekçok kadın artık tıp bu kadar ilerlemişken, doğum sancısı çekmenin gereksiz olduğa inanıyor ve ağrısız doğumu tercih ediyor.

Aslında bebeğimize kavuşmamızı sağlayan bu sancıların çok önemli görevleri varmış. bunu ilk öğrendiğimde ben de şok olmuştum, eminim ki okuyunca herkes doğum olayının bir mucize olduğunu düşünecek...

bunları yakın bir arkadaşımdan öğrenmiştim. ona bu bilgileri anlatan amerikalı bir ebenin anlattığı şekilde buraya aktarıyorum:

''sancılar, 9 ay bir suyun içinde, sıvı besinle beslenmiş, sıvı oksijenle büyümüş bebeğin, kuru ortama çıkışına hazırlanmasının yegane yoludur. içerdeki ve dışarıdaki basınçlar değişiktir, akciğerlerine giren havanın cinsi değişiktir, herşey yeniden tanımlanır bebek için. o nedenle sancılar hayatidir.

Sancı vurduğu zaman, bileceksin ki bebeğin kordondan aldığı sıvı oksijen akımı duruyor, bebek de mecburen kendi ciğerlerinde rezervde tuttuğu oksijeni kullanıyor. yani akciğerlerini çalıştırıyor. sonra o sancı geçince yine anneden oksijen alıyor. bebeğin kanındaki birşeyin oranı bu şekilde gerçek hayat seviyesine çıkmış oluyor.( bu birşeyin adını hatırlayamadı, dr. unuzdan öğrenebilirsiniz) bu nedenle bebek , sezaryenle doğmuş bebeklerin yaşadığı şoku yaşamıyor, bir anda sudan çıkmış balığa dönmüyor.

o nedenle sancıların en berbat olduğu, dayanamayacağın zaman aklında bu olsun. bu sancılar, senin bebeğinin hayatını kolaylaştırıyor, sağlamlaştırıyor.

ayrıca sancılar, senin beynine de doğumun başladığını, ilerlediğini ve bittiğini de söyleyecek, haber verecek ki bebek çıktığı an plasenta ayrılsın, o ayrılırken de sütü başlatan prolaktin hormonu salgılanmaya başlasın.aynı anda süt bezlerin de yeni doğana koruyucu maddeleri verecek, mesela doğal antibiyotikleri...

ayrıca yine aynı sancılar, kasılmalar, bebeği doğum kanalında ileri itecek, doğumu ilerletecek...

yani bu sancılar senin düşmanın değil, en yakın müttefikin, bunu bil ve sancılarını sev.'''

işte amerikalı ebenin anlattıkları aynen bunlar.

yani doğum sancıları aslında bebek için çok önemliymiş,bebeğin akciğerlerini sıvı oksijen alımından gaz halindeki oksijen alımına adapte etmeye yarıyorlarmış. sadece anneye acı veren birşey değilmiş. yani aslında biz sadece acı çektiğimizi düşünürken aslında bebeğimizin sağlığı için çok çok önemli birşey yapıyormuşuz.

doğum gerçekten mucizevi bir olay ve her evresinde olan şeyler, gerçekten bir amaca hizmet eden şeyler....

Son düzenleme: 26 Aralık 2008
    SABIRRRRRRRRR bunu beğendi.
  16. 27 Aralık 2008
  17. femmepetal

femmepetal when There is better,good is not enough Üye

Beğenildi:
    723
    Ödül Puanları:
    153
    Çok güzel ve açık ifade etmişsin arkadaşım bu başlığı açman çok hoş olmuş ben 4 ay önce sezeryan doğum yaptım ama normal doğum hikayeleri okumak çok hoşuma gidiyor.Doğrusu güzel bir hikaye okumak için topiğe atlamıştım ama uyarılarında çok yerinde.

teşekkür ederiz.

18. 27 Aralık 2008
  19. asikadin21

asikadin21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Polyana cılık yapmaya ne gerek var ben zor doğum yaptım mahfoldum öldüm bittim bebeği doğurcam derken
    canım feda olsun kızıma