Çok önemli dikkatle okuyun

Konusu 'Şubat Anneleri' forumundadır ve asosye tarafından 28 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : asosye
 1. asosye

  asosye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  309
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Kızlar aşağıdaki yazıyı okuyunca çok endişelendim.. Sizlerle paylaşmak istedim.
  Yazıyı aldığım kaynak http://www.stargazete.com/guncel/calpol-korkusu-93906.htm


  Calpol ve Benylin gibi ilaçların İngiltere’de yasaklanması Türkiye’de de panik yarattı. Şurupların çocuklara doktor kontrolünde verilebileceğini söyleyen uzmanlar ‘Bilinçsiz kullanım ölüme sürükler’ uyarısı yaptı


  İNGİLİZ İlaç Komisyonu aralarında Türkiye’de de kullanılan Benylin, Calpol gibi ilaçların bulunduğu 117 öksürük ve soğuk algınlığı ilacının 2 yaşın altındaki çocuklar için satışını yasakladı. Bu ilaçlardan 6’sı tamamen satıştan kaldırıldı. Ülkede 5 çocuğunu ölümüne neden olduğu tespit edilen ilaçların 58’i de sergilendikleri raflardan tezgah altına indirildi. Karar, Türkiye’de de endişeyle karşılandı.

  DOZ AŞIMINA DİKKAT

  UZMANLAR 2 yaşın altında kullanılması sakıncalı olan Calpol gibi bazı öksürük şuruplarının doktor kontrolünde kullanılabileceğini ifade ederek ‘Bu ilaçları reçeteli ve doktor kontrolünde kullanan aileler, endişelenmemeli. Aksi halde doz aşımında pek çok yan etkisi bulunabilir’ yorumunu yaptı. Sağlık Bakanlığı bu ilaçların ocak ayında 2 yaş altı çocuklara kullanımının yasaklandığını bildirdi.

  HEKİMLERE GÜVENİN

  İÇERİĞİNDE pseudoefedrin alerjik uyarıcı bulunan şurupların tümünün 2 yaşın altındaki çocuklara yasak olduğunu belirten İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özgür Kasapçopur ‘Bu bilgi, prospektüste de var. Aileler, Türk hekimlerine güvensinler. Hiçbir çocuk hekimi zararlı bir ilacı yazmaz. Zaten Sudafed, Aktifed gibi pseudoefedrin içeren ilaçların 2 yaş altı kullanımı yasak. Bu bilinen bir şey’ dedi.

  BAKANLIKTAN UYARI

  KONUYLA ilgili daha sıkı önlemler için harekete geçen Sağlık Bakanlığı bundan sonra söz konusu soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının prospektüsünde ‘2 yaş altındaki çocuklarda kullanımı uygun bulunmamaktadır’ ibaresinin yer alacağını açıkladı. Bakanlık ibarenin ilaç kutularına konması için ilaç firmalarını uyardı. ÖZLEM YILMAZ/İSTANBUL


  Sıcak su bal ve limon suyu


  UZMANLAR 2 yaş altındaki çocuklar ve bebekler için en etkili soğuk algınlığı ve öksürük bileşiminin, sıcak su, bal ve limon suyu karışımı olduğunu açıkladı. Asırlarca kullanılan bu alaşımın, özellikle bebekler üzerinde, ilaçlardan daha çabuk ve iyi sonuç verdiği İngiliz uzmanlarca da ifade edildi.

  İŞTE ÜRÜNLER

  İNGİLTERE’DE 2 yaş altındaki çocuklar için yasaklanan ilaçlardan bazıları şöyle: Benylin (tüm ürünleri), Calpol, Tixylix, Bronalin, Boots (1 yaş altı öksürük şurubu) tüm çeşitleri, Ransoms Paediatric Linctus, Optrex Expectorant Likit 50mg, Robitussun öksürük şurubu,Otrivine Çocuk burun damlası, burun damlaları, Illadin, Galen Paed Linctus, Rusco Pholcodine Linctus, Lemeze öksürük şurubu, Junior Meltus. MİHRİŞAH SAFA/LONDRA


  Parasetamol reçetesiz kapsamına girmesin


  İSTANBUL Eczacı Odası Genel Sekreteri Cenap Sarıalioğlu ‘İngiltere’de parasetamol grubu ilaçlar reçetesiz ilaçlar kapsamındaydı, marketlerde satışı serbestti. Türkiye’de de aynı tehlikeyi yaşıyoruz’ dedi. Sarıalioğlu ‘Halk, vatandaş bu ilacı alırken danışamayacak, komşusudan duyduğunu uygulamaya kalkacak. Bu nedenle reçetesiz ilaç kapsamına girmemeli. Parasetamol içeren ilaçlar, bebekli her evde var. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalı’ diye konuştu.


  Artık ilaca hastalık aranır hale geldi


  TÜRK Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy hekimlerin ve Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışında tescil edilmiş olan her ilaca güven duymaması gerektiği uyarısında bulundu. Prof. Gürsoy ‘Giderek hekimler, ilaç üretimi sürecinin bilimsel titizliğinden kuşku duymaya başlıyor. Çünkü ilaç endüstrisi, tekelleşmenin son aşamasına gelmiş durumda. Artık hastalığa ilaç üretmekten çok, ilaca hastalık aranır hale geldi. Dünyada 6 bine yakın ilacın birçoğunun gerçek bir ihtiyacı karşılayıp, karşılamadığı konusunda şüpheler giderek artıyor’ açıklaması yaptı.


  Bizdeki etken madde farklı


  l CALPOL adlı ilacın üretici firması GlaxoSmithKline İngiltere’nin kararıyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı: ‘Türkiye’de 1991’den beri Sağlık Bakanlığı onayı ile kullanılan ‘Calpol’ün etken maddesi parasetamoldür ve kesinlikle haberlerde bahsi geçen pseudoefedrin etken maddesini içermemektedir. 1800’lü yıllarda Avrupa’da keşfedilen parasetamolün güvenilirliği birçok klinik çalışmayla kanıtlanmıştır. Parasetamol içeren Calpol, Avrupa’da pek çok ülkede uzun yıllardar milyonlarca çocukta güvenle kullanılmaktadır.’


  Amerika’da 125 çocuk hayatını kaybetti


  l CERRAHPAŞA Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rasim Küçükusta öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının hiçbir faydasının olmadığını söyledi. Prof. Küçükusta ‘Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) geçtiğimiz günlerde 356 sayfalık bir rapor yayınlayıp 6 yaşın altındaki çocuklara ‘öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yasaklanmasını’ tavsiye etti. Bu ilaçların etkili olduklarını gösteren bilimsel kanıtlar yok, üstelik yan etkileri var’ dedi. Amerika’da 35 yıl içinde 125 çocuğun reçetesiz ilaçlar yüzünden öldüğünü ifade eden Prof. Küçükusta ‘Bizde de Sağlık Bakanlığı geçen sene bu tür ilaçları ödeme kapsamından çıkarmıştı. Bu çok eleştirilmişti ama, ne kadar yerinde bir karar olduğu şimdi apaçık ortada’ yorumunda bulundu.
   
  derman bunu beğendi.
 2. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : asosye
 3. babyface84

  babyface84 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canım sende kullanma endişelencek bişi yok pedifen yada ibufen kullan ateş dürücü olarak paranox s fitiil ayrıca aferin plus yada iburamin cold soğuk algınlığı için kullan.. ben çocuğuma kullanmadım söylenenleri 2 yaşını geçti şuan.. halada kullanmam..
   
  Son düzenleme: 28 Nisan 2009
 4. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : asosye
 5. asosye

  asosye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  309
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  aşıdan sonra doktorumuz yazmıştı ben de google dan arattım ilacı bu sayfa çıkınca endişelendim kullanmadım ama tüm ilaçlara karşı önyargılıyım
   
  ecrinar ve derman bunu beğendi.
 6. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : asosye
 7. renkli35

  renkli35 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2008
  Mesajlar:
  454
  Beğenildi:
  57
  Ödül Puanları:
  108
  çok teşekkürler canım yazın için.ben calpol'u veriyodum bebeğime, iyi de geliyodu.neye güveneceğimi şaşırdım artık.
   
 8. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : asosye
 9. asosye

  asosye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  309
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  biraz daha araştırdım şunu buldum hangisine inansak bilmiyorum

  "yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. anlamadan dinlemeden basınımızın yaptığı haberler neticesinde konu bu şekilde anlaşılmıştı. sağlık haberi yaparken nasıl bu kadar rahat olunabiliyor onu da anlamış değilim. magazin haberiyle aynı kefeye koymayın yahu, sağlık bu. konu hakkında daha önce yapılmış bir açıklamayı da ekleyelim buraya:

  çocuklarda sik kullanilan
  bazi öksürük ve soğuk alginliği ilaçlari hakkinda güncel uyari

  hazırlayan :
  prof. dr. levent üstünes

  türk eczacıları birliği merkez heyeti üyesi
  ege üniversitesi eczacılık fakültesi farmakoloji anabilim dalı öğretim üyesi

  28 mart 2008 tarihinde bazı yazılı ve görsel basın ve yayın organlarında öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının küçük çocuklardaki güvenirlik ve etkinliğine ilişkin kamuoyunda endişe yaratan bazı haberler yayınlanmıştır. bu yazı ilgili kamuoyunu ve sağlık çalışanlarını aydınlatmak amacıyla haberlerin kaynak ve içyüzünü açıklamak üzere hazırlanmıştır.

  ingiltere’de pediatri ilaçları uzman danışma grubu (paediatric medicines expert advisory group) ve insan ilaçları komisyonu (commission on human medicines) son günlerde çocuklarda kullanılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının etkinlik ve güvenirliğini yeniden değerlendirmiştir (1, 2). bu değerlendirme amerika birleşik devletleri besin ve ilaç yönetimi (fda)’nın bu grup ilaçların çocuklardaki güvenirliği hakkındaki son tavsiyesi üzerine yapılmıştır (3). fda, 1 ocak 2008 tarihinde yayınladığı basın açıklaması ile öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının 2 yaşın altındaki çocuklarda, nadiren de olsa ölüm, konvülziyonlar, kalp hızında artma ve bilinçte azalma gibi ciddi ters reaksiyonlara yol açabileceğini bildirmiştir. fda yetkilileri, hastalığı tedavi etmeksizin sadece belirtilerini gideren bu ilaçların, 2 yaşın altındaki çocuklardaki güvenirlik ve etkinliğinin kanıtlanmadığını bildirmişlerdir.

  komisyon, ingiltere’deki verilerin abd’de görülen kadar yüksek düzeyde olmadığını belirtmekle birlikte, sarı kart uyarı sistemi aracılığıyla 2 yaşından küçük çocuklarda öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının kullanımı ile ilişkili beş ölüm raporu (ilki 1981 yılında) bildirilmiştir (2). ayrıca, komisyon bu grup ilaçların çocuklarda etkili olduğunu gösteren güçlü delillerin bulunmadığına dikkat çekmiştir. komisyon raporunda, bu ilaçların hastalığın seyrini etkilemediği, en fazla semptomatik (belirtilere yönelik) iyileşme sağlayabilecekleri belirtilmiştir (2).

  ingiltere’de halen reçetesiz olarak satılmakta olan bu ilaçların kullanım talimatlarında yaşa göre verilmesi gereken doz bilgileri bulunur ve bu ilaçlar eczacı danışmanlığında satılır. ancak, ana babalar ve çocuk bakımından sorumlu olanların aynı etken maddeyi içeren farklı ilaç preparatlarının eş zamanlı kullanımına bağlı aşırı doz riskinin farkına varamayabilecekleri düşünülmektedir. iki yaşından küçük çocukların vücut ağırlıklarının düşük olması bu tip doz hatalarından kaynaklanabilecek ciddi ters etkilerin görülme riskini arttırır. bu nedenle, ingiltere’de hem pediatri ilaçları uzman danışma grubu hem insan ilaçları komisyonu, eldeki bulgulara dayanarak, bundan sonra öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının iki yaşından küçük çocuklara verilmesinin uygun olmadığına karar vermişlerdir. ayrıca, insan ilaçları komisyonu 2-6 yaş arası çocuklarda bu gruba giren ilaçların kullanım bilgilerinin güncellenmesi gerektiğini bildirmiştir.

  doktor ve eczacılara öneriler:

  · ana babalar ve çocuğun bakımından sorumlu kimseler, çocuklarda öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmek için sadece parasetamol veya ibuprofen içeren ilaç preparatları; basit öksürük ilaçları (örneğin, gliserin veya bal ve limon içerenler); buharlaşan pomat veya inhalasyonla uygulanan dekonjestanlar (bebeğin giysilerine tatbik edilenler) ve özellikle bebeklerde, serum fizyolojikli burun damlalarını kullanmak üzere teşvik edilmelidir.

  · aşağıda sayılan etken maddeleri içeren reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
  - bromfeniramin, klorfeniramin ve difenhidramin (antihistaminikler)
  - dekstrometorfan ve folkodin (antitussifler)
  - guafenezin ve ipeka (ekspektoranlar)
  - fenilefrin, psödoefedrin, eferin, oksimetazolin ve ksilometazolin (dekonjestanlar)

  · 2-6 yaş arası çocuklarda kullanılmasına izin verilen aktif maddeleri içeren ilaç preparatlarının kullanım talimatları aşağıda sayılan şu bilgileri içerecek şekilde güncellenecektir:
  - günlük maksimum(en yüksek) doz
  - birlikte diğer öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının kullanılmaması gerektiği hakkında uyarı notu
  - ana babalar ve çocuğun bakımından sorumlu bakıcılara, bu ilaçları çocuğa vermeden önce bir eczacı veya doktora danışmaları yönünde talimat
  · öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları iki yaşından büyük çocuklarda belirtilen doza dikkatle uyulmak ve bu doz aşılmamak kaydıyla güvenli kabul edilmektedir. farklı ticari ada sahip ilaç preparatları aynı etkin madde(leri) içerebileceklerinden, ana babalar ve çocuğun bakımından sorumlu olanlar çocuğa eş zamanlı olarak birden fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacı vermemeleri konusunda bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır
   
 10. 29 Nisan 2009
  Konu Sahibi : asosye
 11. dilek_83

  dilek_83 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2008
  Mesajlar:
  507
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar her okuduğunuza inanmayın kendim bir gazeteci olarak sizi uyarıyorum gaetelerde her okuduğunuz doğru değildir hatta nerdeyse her okuduğunuz yalandır biile diyebilirim :1no2:
  buyrun size saah gazetesindeki yazıya cevap:

  CALPOL NEDEN ÖLDÜRSÜN Kı?

  Sayın Sabah gazetesi yetkilileri bir uzman olarak 28. Mart tarihli gazetenizdeki haberi görünce dehşete kapıldım. Siz gazeteci olarak toplumsal bir görev yapıyorsunuz, insanları bu kadar bilinçsizce endişelendirmeye hiç hakkınız yok.
  Bütün bunları bilmiyor olabilirsiniz, bundan ötürü sizleri kimse ayıplamaz, ama hiç değilse bir bilene sorun ne için yabancı gazetedeki bir haberi düşünmeden araştırmadan birebir kopya ediyorsunuz. Bir kere ıngiltere'deki Calpol bakalım bizdeki Calpol ile aynı mı? Tam ismi başka bir gazetede resmini gördüğüm kadarıyla "Calpol plus mix" ...Yani muhtemelen Parasetamol dışında grip için başka dekonjestan türü ya da antihistaminik türü maddeler içeriyor. Sonuç olarak direk müstahzar suçalyamazsınız, buna karalama denir. Bizdeki Calpol sadece 120 mg Parasetamol içerir, ve uygun dozda ve sıklıkta kullanıldığında hiçbir zararı olmayan bilinen en masum ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçtır, 1 günlük yenidoğan bir bebeğe bile, kilosuna göre uygun dozda verebilirsiniz. Kendi haberinizi aşağıya kopyaladım. 1. satır ile son satırdaki yazılar tam bir çelişki, en azından Türkiye için. “Calpol öldürüyor, ama yetkililer bebeklere Parasetamol öneriyorlar”, yahu Calpol'ün içinde de sadece Parasetamol var. Bize ne ıngiletere'deki içeriğini bilmediğimiz Calpolden.
  Ayrıca piyasadaki birçok grip ilacı da hep suçlanır, sebebine gelince içlerinde bulunan Psödoefedrin ve Fenilefrin türü dekonjestan maddeler, bunlar bir zamanlar Amerika'da zayıflama amacıyla çok çok yüksek dozlarda doktor tavsiyesi dışında kullanıldı ve bazı insanlar kalp kirizinden öldü. Hadi bakalım bu sefer grip ilaçları öldürüyor diye haberler.
  Sonuç olarak bu ilaçların çoğu öldürüyorsa da bilinçsizce yüksek dozda ve aşırı sık kullanıldığı için öldürür. Normal dozunda kullanıldığında bir sorun olmaz. Sizden ricam toplumsal görev bilinciyle buradaki bilgilerle halkı rahatlatacak bir yazı yazmanız ve en kısa zamanda yayınlamanızdır.
  28.Mart Sabah Gazetesinin haberi:
  ıngiltere, aralarında Benylin ve Calpol gibi çok satan ilaçların da bulunduğu iki yaşın altındaki çocuklara verilen 100'den fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacını yan etkileri nedeniyle piyasadan çekme kararı aldı. Daily Mail gazetesinin haberine göre, ılaç Komisyonu ülkede 5 çocuğun ölmesi ve 100'den fazla ilaca bağlı yan etkinin görülmesi üzerine böyle bir karar aldı. Dünden itibaren ilaçların iki yaşın altındaki çocuklara satışına kesin yasak getirildi. Bu yaşın üzerindeki çocuklara ise ancak reçeteyle verilebilecek. Özellikle ilaçlarda yıllardır kullanılan 12 ayrı maddeye dikkat çeken yetkililer, ailelere de bebekleri için parasetamol veya ibuprofen gibi ateş düşürücüler kullanmalarını tavsiye etti.
  14 Nisan pazartesi günü, Sabah gazetesinin yazdığı düzeltme haberi için teşekkür ediyoruz
   
  evlaefe bunu beğendi.
 12. 9 Mart 2013
  Konu Sahibi : asosye
 13. tendu

  tendu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2006
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba arkadaşlar benim oglum hasta doktora götürdügümde bana antibiyotik ile benical verdi bende aratırdım ve benical inde yasaklannan ilaçlara arasında oldugunu gördüm ve iburamin cold kulanıyorum şuan .İburamin hakkında bilgisi olan yada kulanan varmı?bana yardımcı olurmusunuz........................
   
 14. 9 Mart 2013
  Konu Sahibi : asosye
 15. MaRaL_

  MaRaL_ **Evli evine köylü köyüne kiyafetler yerlerine** Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  20.385
  Beğenildi:
  10.684
  Ödül Puanları:
  288
  sonu cold ile biten hiç bir ilaci kullanmamak gerekitigni biliyorum sadece .
   
 16. 8 Ocak 2014
  Konu Sahibi : asosye
 17. karmanco

  karmanco Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  88
  of ne kullanıcaz öyleyse
   
 18. 30 Kasım 2016
  Konu Sahibi : asosye
 19. 06ikizler

  06ikizler Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2016
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Neye güveneceğiz acaba ben bebislerimi bugün doktor a götürdüm antibiyotik ve ağrı kesici calpol yazdı ama ben gitmeden iki gün önce pedidus vermiştim doktor kesinlikle pedidus vermiyorsun dedi.bırakın doktorlar daha iyisini bilir sevgili Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi kendinizi türk hekimlerine emanet edin