çok önemli lütfen yardım eder misiniz?

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve tugbakaynak tarafından 23 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

23 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : tugbakaynak
  1. tugbakaynak

tugbakaynak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    yaklaşık 1,5 yıl önce olmuş bir olayı anlatmaktayım.görümcemin eşi bir bankada güvenlik görevlisiydi.bankanın müdürünün verdiği görev ile başka bir bankadan müdürün belirttiği miktarda parayı alıp çalıştığı bankaya getircekti fakat güvenlik görevlisi parayı alıp bankaya dönerken bir arkadaşının seni bankaya bırakayım demesi sonucunda kaçırılıp öldürüldü.dava sonucunda güvenlik görevlisi suçlu bulundu zaten kaçıran kişi de öldürdüğünü kaçırdığını itiraf etti.banka görümceme 40 bin tl vermiş ve maaş alıyor fakat bu verdikleri 40 bin tl ve maaş mahkeme kararı ile verilmiş değil banka kendi kendine tazminat vermiş.sanırım sus payı.asıl mesele açmak istediğimiz tazminat davası ve avukatımız muallakta konuşmalar yapıyor.bizi kaygıda bırakan olay maaşın kesilmesi ve zaten ödenmiş olan 40 bin tl.3 küçük çocuğu ile beş parasız kalmaktan korkan görümcem davayı açıp açmamakta kararsız.dava açarsak maaş kesilr mi diyor ve kendi avukatının banka ile anlaşmış olmasından şüpheleniyoruz.elimiz kolumuz bağlı ne yapmalıyız?

2. 26 Temmuz 2010
  3. lawyersss

lawyersss Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    anlattığınız olay,kapsamlı ve sadece genel hukuktan ziyade banka ile güvenlik görevlisi(yakınınız)arasındaki sözleşme de önemli.zira benim babamda emekli bir bankacı ve oradan daha ayrıntılı olarak biliyorum ki,güvenlik görevlilerinin çalıştığı bankaca tahsis edilen bir aracı yada kiralanan bir araç olamalı söz konusu bu para transferlerinde.ama sizin yakınınız bir arkadaşının aracına binmiş yani bildiğin kadarıyla ağır kusurlu,zira kesinlikle o araca binmemeliydi.ama yine de mesleğini icra ederken başına bu talihsiz olay geldiği ve çocukları ile karısı destekten yoksun kaldığı için bakaca 40.000 tl tazminat verilmiş.sizin bu durum da yerel mahkemelerde destekten yoksun kalma ve manevi tazminat davası açama hakkınız var.ancak mahkeme zonucunda verilen tazminattan ödenen 40.000 tl mahsup edilir.haberiniz olsun.ayrıca hiç bir şekilde ve aşamada da bankada gelen aylık maaşı almama durumu söz konusu olamaz.o maaşa hak kazanmış durumdasınız.o yönden endişeniz olmasın.o konunun destekten yoksun kalma ve manevi tazminatla alakası çok yok.

4. 26 Temmuz 2010
  5. lawyersss

lawyersss Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    şuan tam miktarı söyleyemem somut olayla alakalı olarak,zira bunun belli kriterleri vardır.örneğin ölen şahsın yaşı,kimlere bakmakla yükümlü olduğu,tahsili vs...

6. 28 Temmuz 2010
  7. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Avukat değilim ama aklıma takılan bazı noktalar oldu... Mantığımı yürütüyorum...
    Güvenlik görevlisi yani görümcenizin eşi suçlu bulunmuş davada.. (muhtemelen banka aracı dışında bir araca bindiği içindir)... Buna rağmen banka insaflı davranmış ve görev başında öldüğü için 40.000 tazminat artı maaş bağlamış... Neden sus payı için olsun ki?? BAnkanın görümcenize sus payı vermesi için ortada bir sebep göremedim ben....

Şimdi görümceniz ne için bankaya dava açacak bunu da anlamadım... Zaten 40.000 lira tazminat vermiş banka.... Mahkeme de de görümcenizin eşi suçlu bulunduğu halde tazminat davası açmak istemeniz garip geldi bana....
    Sanırım ortada anlatılmamış başka detaylar var...

8. 28 Temmuz 2010
  9. tugbakaynak

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    hızlı yazayım derken yanlışlık yapmışım.güvenlik görevlisi suçsuz bulundu.teşekkür ederim ilginiz için

10. 28 Temmuz 2010
  11. tugbakaynak

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.olayı anlatırken güvenlik görevlisi suçlu bulundu yazmışım yanlışlıkla ama suçlu bulunmadı .güvenlik görevlisine araç tahsis edilmediği gibi yanına eşlik etmesi için benka memuru da verilmemiş.işin en düşündüren yanı ise verilen görevi yapması gereken kişi banka memuru olup yanında ona eşlik etmesi gereken kişi güvenlik görevlisi.müdür güvenlik görevlisine çok güvendiği için görevi veriyor.hatta aynı şekilde defalarca görev yapıyor.bu noktada güvenlik görevlisinin tek hatası arkadaşının aracına binmek :KK43: 3 küçük çocuk ve gencecik bir eş geride kalan

12. 28 Temmuz 2010
  13. tugbakaynak

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    ölen şahıs 35 yaşındaydı 3 çocuğu var ilköğretimde ve 32 yaşında eşi.bakmakla yükümlü olduğu kişiler bunlardır.anne baba veya kardeşlerin sorumluluğu şahısta değildi.öldüğü tarihte çocukları 4,7 ve 9 yaşlarındaydı.

14. 29 Temmuz 2010
  15. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Çok üzüldüm tanıdığınız için, allah rahmet eylesin...Fakat hala n için dava açacağınızı anlamadım.. Zaten 40000 tl tazminat verilmiş ve maaş bağlanmış...

16. 29 Temmuz 2010
  17. tugbakaynak

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    40.000 tl lik tazminat bankanın yaptığı sigortadan verilmiş.bizim açmak istediğimiz maddi ve manevi tazminat davası bankaya karşı.

18. 22 Nisan 2011
  19. avukatistanbul

avukatistanbul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir
    burada yaşasaydı elde edeceği kazancı hesaplanır
    bu bedel alınmış olan 40.000TL den fazla çıkarsa aradaki farkı tahsil edebilir