cok özel bir anne (yumurta nakli)

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve hasret2010 tarafından 13 Haziran 2010 başlatılmıştır.

13 Haziran 2010
    Konu Sahibi : hasret2010
  1. hasret2010

hasret2010 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhaba

benim 6 yasinda özürlü bir oglum var tüm testleri yaptirdiktan sonra ikinci bir cocuk icin bir engel yoktu ve saglikli bir cocugun özlemiyle bir bebek daha istedik maleesef benim oglum suan 3 yasinda ayni hastaligi tasiyor ve o da agir özürlü beni anne olarak cok etkileyen örnegin cocuklarima oyuncak aldim ama misafirlige gelen baska cocuklar oynuyor inan cok zor bir durum herseye ragme bizim icin dünyada hic birseylen degistiremecegimiz iki melek cok seviyoruz ikisinide ama bir anne icin ikinci defa bir yikilis oldu inan ikinci defada böyle olacagini hic düsünmemistim

bir kac doktora türkiyede göründüm ve kibrista bana yumurta nakli önerdiler inanin cok arastirdim ve esimlende konustum bu konu hakkinda o da olumlu düsünüyor ama ben isin dini kismindan dolayi rahatsizlik duyuyorum kimi günah haram diyor beni suan engeleyecek tek konu bu yoksa bugün atlar giderim sizin tecrübelerinize ihtiyacim var

simdiden tskler

hasret

2. 13 Haziran 2010
  3. tugcal

tugcal hoşgeldin oğlum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Hasret hanım merheba;
    Öncelikle yaşadıklarınız çok zor Allah size dayanma gücü nasip etsin inşallah. Ailemde özürlü çocuğu olan akrabalarım olduğu için az da olsa sizi anlayabiliyorum... anlamaya çalışıyorum diyeyim...
    Öncelikle size şune söylemeliyim ki yumurta nakli veya sperm bankaları ile ilgili bildiklerimin kadarıyla bunu yapmak haramdır ve de dolayısıyla günahtır... zaten mantıklı düşünldüğü zaman da bizim dinimiz nesillerin karışmasını önlemek amacıyla bir dizi önlemler almış. Kuran'ı Kerim i açtığınızda da bunları göreceksiniz.
    Şimdi burdan bazı kimseler başıma böyle birşey gelmediğinden bunları söylemenin kolay olduğunu da düşünebilirler... Ama bu dünyanın imtihan dünyası olduğuna, bu dünyanın gelip geçici olduğunu ve bu dünyada çektiklerimizin de günahlarımıza keffaret olduğuna inanıyoruz hepimiz... ve hepimizin de farklı imtihanları vardır... bazımızın da hiç olmaz defalarca düşer... bize ise kul olarak Allah tan hayırlısını istemek kalır.. sizin de imtihanınız buymuş ve inşallah bu imtihanı geçtiğiniz takdirde Rabbimin izin vermesi ile çok büyük mükafatlara kavuşursunuz...
    son kararı vermek yine eşimizle size kalmış ancak şunu unutmayın ki her ne kadar siz de taşısanız o çocuğun genlerinde siz olmayacaksınız.. ayrıca yumurta nakli ile yapılacak çocuğun özürsüz olması garanti de değil... size Allah tan hayırlısını diliyorum... :nazar:

4. 13 Haziran 2010
  5. hasret2010

hasret2010 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhaba

cok haklisin zaten bu nedenden dolayi yaptirmak istemiyorum yazmis olduklarinla beni cok etkiledin tsk ederim...

tüp bebek pgt yöntemini duymustum ama benim 2 tane hasta cocugum var inan cok zor karar vermek cünkü tekrar hasta olursa herseye ragmen cocuk acisindan zor olacak bile bile bir cocuga daha aynisini yasatmak istemiyorum bencilik olur belki bilmiyorum

inan ikinci hamileligimde yapmis oldugum tek dua saglikli bir evlat olsun hayirli bir evlat olsun
    demek belki bizler icin hayirlisi buymus kim bilir

6. 13 Haziran 2010
  7. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    hasretcim oncelikle yavrularina sifa diliyorum, senin egitiminle cok daha iyi olucaklarina eminim. boyle bir anneleri oldugu icin cok sanslilar.
    pgt yontemi icin burda basliklar var, bir tup bebek merkeziyle de ayrintili gorusmelisin. cocuklarinin rahatsizligi nedir yazmamissin ama kromozomdan gelen hatalarla test yapip saglikli bebegi transfer ediyorlar anneye. Insallah sifan bu cozumdedir sen de bir anne olarak bir cocuk daha istemeye ve saglikli bir evlat isteme hakkina sahipsin sonuna kadar arastir iyi merkezlerle gorus.
    bize de gelismeleri yaz.

8. 13 Haziran 2010
  9. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    hasretcim bak simdi senin basliktan bir kac baslik asagida pgt yontemiyle cocuk sahibi olanlar basligiyla bir topik konusu var orayi okumalisin ve arkadaslarimiza sorununuzla beraber yazmalisin yardimci olacaklardir.

10. 14 Haziran 2010
  11. Kayra

Kayra Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    canım öncelikle rabbim sabır versin ............kolay değil ahkam kesmek... ama seninde imtihanın buymuş.. bu imtihanı sabırla geçtin ki sen annesin geçersin ne ala..... işte sana cennetin kapıları sonuna kadar açık.. ne gerek var 3 günde bitecek dünya için günaha girmeye... bu cennetin kapılarını kapamaya.... biliyorum demesi kolay diyeceksin belki..... ama inan dünya 3 günlük......

12. 17 Haziran 2010
  13. hasret2010

hasret2010 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhaba,

benim cocuklarimin rahatsizligi ohtahara sendromu ve nöbet geciriyorlar (encephalophatie) ben yumurta naklini gectim ama pgt yöntemiyle ankarada bir merkez var dr volkan baltaci öneren var mi? karar vermek inan cok zor cünkü cok korkuyorum aynisi yeniden tekrarlanacak diye

ben yurtdisinda kaldigim icin bu sorular cok önemli cevaplayan varsa cok sevinirim

1. pgt süreci ne kadardir? genetik tanida yapilmasi gerekiyor
    2. örnegin 1 yil sonra bebek sahibi olmaya düsünüyorsak önceden genetik tani (muta.analizi) yaptirsak ve bir yil sonra pgt bu mümkün mü?
    3. türkiyede ne kadar kalmak zorundayim genetik tani sonuclari ne zaman alabilirim

benim hasta cocuklarim oldugu icin süreci kisa olan bir tedavi olmasi gerekiyor cok kararsizim cok

14. 17 Haziran 2010
  15. haymatlos

haymatlos Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148

Hasret arkadaşım ben pgt yaptırmadım ama kromozomal bir anomali ihtimaline karşı yaptırdığımız testleri beklerken biraz araştırmıştım.

Pgt süreci normal bir tüp bebek süreci gibi işliyor. Önce sana çok sayıda yumurta geliştiren ilaçlar verilip, gelişen yumurtaların takip ediliyor ve günü gelince toplanıyor. Yumurtaların toplandığı gün baba da sperm veriyor. Senden alınan yumurtalar spermle döllenip gelişmeye bırakılıyor. Bu süreç kısa protokolde en fazla 10 gün uzun protokolde 25 gün gibi sürüyor.

PGT nin farkı döllenme olduktan sonra başlıyor. Döllenen embriyoların her birinden bir tane hücre alıp analiz ediyorlar, embriyoların kendilerini de etiketleyip isimlendirip donduruyorlar. Bildiğim kadarıyla farklı anomaliler için farklı test süreleri gerekiyormuş. Yani sana tüm genetik hastalıkların teşhisi için geçerli bir süre veremeyiz, ancak bu tetkiki yapacak merkezden sana bunu söyleyebilirler. Genetik analizi yaparken kullanmaları gereken bir nesne var, probe diyorlar, hemen hemen her genetik hastalık için kullanılacak probe başka. Onu yurtdışından temin etmek ya da örnekleri yurtdışına göndermek süreyi de maliyeti de artırıyor.

Tabii senin bu kısımlarda Türkiye'de olmana gerek yok. Sen sadece normal tüp bebek tedavisi göreceğin baştaki 20-25 günlük sürede Türkiye'de olmalısın, eşin de bu sürenin sonlarında örnek vermek için gelmeli. Genetik analiz sürerken siz evinize dönebilirsiniz.

Size genetik analizin sonucu çıktığında haber verilir, doktorun seni reglinin 3. günü görmek ister, herşey uygunsa o gün dondurulmuş embriyo transferi için seni hazırlama tedavisine başlar, sana hap ya da bant şeklinde ilaçlar verir ve 15 gün sonra tekrar gelmeni ister. O arada da evine geri dönebilirsin.

15 gün sonra gelirsin doktorun tekrar bir kontrol eder, rahim kalınlığın ve hormon düzeyin uygunsa birkaç gün içinde PGT sonucunda sağlıklı olduğu anlaşılan embriyo(lar) çözdürülerek sana nakledilir. 3 gün daha kalır yine evine dönersin. İnşallah hayırlı haberleri de bizlere iletirsin:))

16. 17 Haziran 2010
  17. kardelen086

kardelen086 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    108
    benimde esimde kromozom bozuklugu var
    ben hllandada yasiyorum esimde az sayida sperm bulduklari icin hemen arastirdilar ve kromozom bozuklugu cikti
    doktorlar normal yolla hamile kalamayacagimi kalsamda dusuk olacagini dusuk olmazsada ozurlu bi cocugum olcagini soylediler
    2 senedir hic hammile bile kalmadim
    ve karar verdik tr de memorialde pgt li tupbebek yapilcak
    allah hakkimizda hayirlisni versin
    sakin baskasinin yumurtasini dusunme
    tartismasiz haram ve zaten senin cocugun degil
    ne oldugu bile belli olmayan birinin cocugunu tasiycaksin
    ve belkide oda ozurlu olcak
    sakin yapma derim
    allaha emanet ol rabbim yardimcin olsun

18. 17 Haziran 2010
  19. hituci

hituci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    canım merhaba....
    2 sene çocuk sahibi olamayınca sperm azlığı nedeni ile tüp bebek yapmaya karar verdik...
    ankarada anatolya tüp bebek merkesine gittik(volkan baltacının merkezinin tam karşısıda)
    orda o zamana kadar yapılan testleri incelediler ve birde karyotip analizi istediler bizden...
    analiz sonucu eşimde 13.14. kromozomlarda translokasyon olduğu ortaya çıktı....
    bu analiz için sadece kan verdik ve sonuç 15 gün sonra elimizdeydi.....
    tüp bebek tedavisine başladık...embriyolar döllendikten sonra 3. güne 3 tane embriyom kaldı,her birinden birer hücre alınıp pgtye gönderildi ama sağlıklı embriyo bulunamadı...
    embriyodan 3. gün hücre alındı ertesi gün sağlıklı olmadığı haberi geldi..yani bir günde pgt yapılıyo ve embriyolar dondurulmuyo...
    ikinci tedavimde 2 tane embriyom pgt ye girdi ikiside sağlıklı çıktı bir tanesi gelişimini devam ettirdiği için trasfer edildi ancak oda tutmadı...
    3. tedavimde 5 tane embriyom pgtye girdi hiç sağlıklı embriyo bulunmadı...
    4. tedavimde 4 embriyom pgtye girdi iki tanesi sağlıklı çıktı,embriyolar dönllendikten sonraki 5. gün trasferedildi ve tuttu çok şükür...şuan 31+3 günlük hamileyim ve iki tane kızım olacak Allah nasip ederse.Allahım isteyen herkese hayırlısıyla sağlıkla en kısa zamanda nasip etsin inşallah...benim tedavilerimde embriyo dondurma işlemi yapılmadı....son tedavime 1 kasımda başladım,8 aralık test günümdü...aşağı yukarı bir ay sürüyo..benimki uzun protokoldü..
    birde prop olayı var tabi....bizim kromozomlarla ilgili olan prob labaratuvarda olduğu için ayrıca beklemedik...nadir rastlanan problemlerin probları yurt dışından getiriliyo...
    umarım yardımcı olabilmişimdir....Allah gönlündekini hakkında hayırlı kılsın inşallah...
    sağlıcakla kal...a.s.:1hug: