Çok tuhaf!Annem biriyle konuşuyor...

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve EU1 tarafından 22 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Çok tuhaf! Annem biriyle konuşuyor, ikisinin de seslerini duyuyorum, ama tanımadığım bir biçimde konuşuyorlar. Annemin konuştuğu dile ne oldu?

  Artık biliyoruz ki hamileliğin son üç ayında bebekler, farklı dil kalıplarına da duyarlı hale geliyorlar. Dolayısıyla, müstakbel anne, gündelik olarak türkçe konuşurken bir görüşmede ingilizce konuşmak zorunda kaldığında, bebeğin kulağına hiç duymadığı bir dil çalınıyor:"Hi Nazlı, how are you? How is you baby?"
  Hamileliğiniz sırasında yabancı bir dili konuşmak veya dinlemek durumunda kalırsanız, bu yabancı dil rahimde bebeğinizin tepki vermesine yol açabilir. Bu yeni sesten ötürü kalp atışları hızlanabilir ve tekmeleri daha şiddetli hale gelebilir. Oysa doğmamış bebeğiniz bu aşamada sözcüklerin bile farkında değildir. Onun için diller akıp giden ve rahmin içine işleyen ses dizilerinden ibarettir. Bebeğinizin tepki vermesine yol açan, yabancı dilin tanımadık vurgu kalıplarıdır.
  Hamileliğin son aşamalarında bebek, anadilinin özgün niteliklerine giderek aşina olmaya başlar. Araştırmacılar, bebeğin doğumdan itibaren anadiline yakınlık gösterdiğini saptamıştır. Anadillerini diğer dillerden ayrı kılan bazı özellikleri fark ederler. Ancak her ne kadar bebekler rahimde duydukları dile yakınlık hissederek dünyaya gelseler de, doğdukları anda dünyanın tüm insan dillerini kapsayan 150 farklı konuşma sesini birbirinden ayırma becerisine sahiptirler. Bu beceri de bebeklere doğum sonrasındaki ortamlarında en yaygın konuşulan dili veya dilleri rahimde duymamış olsalarda öğrenebilme olasılığı sağlar.
  Gördüğünüz gibi bebeğiniz rahimdeyken sadece sizin sesinizi dinlemekle kalmıyor, çevrenizde konuşan diğer insanlara da kulak kabartıyor. Tabi sizinkine göre bu sesler arka planda kalıyor olsa da, başka insanlarla yaptığınız konuşmalar, doğmamış bebeğinize çok zengin ve heyecan verici dil keşifleri ve deneyimleri yaşatıyor...
   
 2. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. naz_06

  naz_06 Naz_ysn Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  138
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Çoook güzeel yaa paylaşımların inanılmaz hoşuma gitti emeğine sağlık
   
 4. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  süperdi çok beğendim....emeğine sağlık...