coumadin kullanıpta hamile kalan arkadaşlara

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve sena71 tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

10 Kasım 2010
    Konu Sahibi : sena71
  1. sena71

sena71 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhaba 6 ay önce kalp kapakçığım değişti coumadin isimli ilaç kullanıyorum kullanmak zorundayım

ama şuan hamile kalmak istiyorum bu durumda olupta bebeklerini dünyaya getiren arkadaşlarımızdan paylaşım bekliyorum nasıl yaptınız nasıl oldu hamilelik esnasında ne kullandınız hangi doktorları önerirsiniz ankarada

yardımlarınıza minnettarım

2. 13 Kasım 2010
  3. kubra61

kubra61 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    meraba..bende 10 ay önce vücudumda pıhtı atmasıyla pulmoner emboli geçirdim.ve genetik tahlillerimde faktör v leiden mutasyonu ve bikaç test daha heterezigot çıktı..kısaca ömrüm boyunca kumadine mahkum kaldım ve daha 26 yaşındayım..
    şuan çocuk sahibi olmak istiyoruz .dr lardan aldığım bilgileregöre 2 seçenek var..
    1-hamile kalmaya karar verdğinde ilacı bırakıp heparin iğnesi yani clexane kullanacan ve hamile kalıncaya dek ve hamile kalıncada 9 ay boyunca bu iğneleri kullanacan...eminim sende vurulmuşsundur küçük ama gayet acı vren iğneler ,kola bacağa ve göbeğe uygulanıyor..
    2-ilacı bırakmayıp hamile kalmaya çalışacan ,kaldığını anladığın gün iğnelere başlican.nekadar çabuk öğrenirsen o kadar ii.3 ay iğne kullanıcan sonra kumadine tekrar başlican..ama bebek etkilenmiş olur mu ilaçtan o da şans meselesi..
    ve benim görüştüğüm kardiyoloğum iğnenin ilacımızın yerini tutmicanı söylüyor..yani anne için ilaç daha faydalıymış ama bebek içinse kader..
    ben aslında hastanede çalışıyorum laboratuvardayım,bütün dr larla konuşuyorum fikir alıyorum ama yine de arada kalıyorum karar veremiyorum..çünkü bu hayati bi mesele..
    buarada hastanemizde çalışan bi bayan var kalp kapakçıkları değişmiş,krizler atlattı,birsürü şeyler yaşadı..sonuç 3 yaşında dünya tatlısı bi oğluşu var ve 2. i düşünüyor ve bana umut veriyor..
    sakın ilacını bırakma çünkü bu bizim hayatımızı riske atıyor..
    eğer aklına takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım..
    sana dr lar gebelikde kumadin için ne söylediler?öğrendiklerini benlede paylaşabilir misin..

Son düzenleme: 13 Kasım 2010
  4. 13 Kasım 2010
  5. cantanelerim

cantanelerim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar öncelikle geçmiş olsun.Allah her isteyen kuluna sağlıklı bebekler nasip etsin inş.hamilelikte kesinlikle komadin yasak.x grubu ilaçlara giriyor yani bebek için kesinlikle tehlikeli.zaten reçetesinde de yazıyor.onun yerine heparin yani kleksan vurulmak gerekiyor...

6. 13 Kasım 2010
  7. kubra61

kubra61 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    ama inş..
    Rabbim kimseyi bebeksiz eli kolu boş bırakmasın..
    ama kardiyologlar heparin kumadinin in yerini tutmuyor diyor..
    amerikada hamilelikde hiç kumadin bırakılmıyormuş..
    zaten ilaç ya öldürüyormuş yani düşük yada anneyide bebeğide sağlıkla yaşatıyormuş
    sende mi kullanıyorsun?

8. 14 Kasım 2010
  9. cantanelerim

cantanelerim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım ben kullanmıyorum ama eşim kullanıyor.ben hamile kaldığım zaman korkmuştum acaba eşimin kullandığı komadin spermlere z<arar verir mi diye.baya bi araştırmıştım.o yüzden biliyorum.

10. 9 Aralık 2010
  11. sena71

sena71 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    kübra61 rumuzlu arkadaşım merhaba

coumadin için ömür boyu kullancağımı ancak hamilelik esnasında iğneyle geçiştircemi söylüyor (bu yaştan sonra nasıl cocuğum olcaksa 40 yaşına gircem ) yinede umudumu kaybetmedim ama sende öğrendiklerini paylaşırsın sevinirim bu şekilde anne olan oldumu tanıdıklarınızdan

12. 1 Mayıs 2011
  13. sena71

sena71 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    lama rumuzlu arkadaşıma özel mesj yazamadım buradan yazmak istedim ilgin için çok çok teşekkürler çok sevindim senin adına benim yaşım 40 birde bu rahatsızlğm olunca cesaret edemedim açıkçası

14. 17 Haziran 2011
  15. LaMe

LaMe Mucizem... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    canım sanırım bana yazmak istemişisin...
    teşekkür ederim... yaklaşık 40 gündür kullanıyorum iğneleri.. sabah akşam... henüz gebelik yok....umarım en kısa zamanda hamile kalırım ve bu iğneleri bırakırım:KK43:(

sende iyice araştır.... hiçbir zaman 1 doktorla yetinmee.. umarım senden de güzle haberler alırız..

16. 29 Eylül 2011
  17. meryemankara

meryemankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    selamunaleykum ablalarım herkez benden buyuk bılıyorum cunku bend aha 19 yasındasyım benımde cocugum olur olmaz supheler ıcndeyım cunku 2009 da pulmoner kapagım degıstı suan comadin kullnamıyorum ama 2sene sonra amlyt olacgım ıcın ebedı kullanacgımı soyledı doktorum ... bende coocuk ları cok cok sevıyorum en huzur mutlu oldugum anlar kucuk yaslarda cok zorluklar cektım halada devam edıyor ... okudugum yazılara gore ıgneyle mumkunmus ama cok can acıtıcı .. hayrlısı tıbben bu boyle MEVLA GORELIM NEYLER NEYLERSE GUZELEYLER ... :/

18. 27 Şubat 2012
  19. esmanursena

esmanursena Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    arkadaşlar bu link ne kadar güncel bilemiyorum.ben 15 yaşında mitrak kapak amaliyatı geçirdim.27 yaşında evlendim 2009 da 28 yaşında hamile kalmak istedim çok riskli olduğunu söylediler ama bu kadar zor olacağını bilmiyordum.hamile kaldıktan sonra coumadin kesildi. heparinle clxan dozu ayarlandı ve eve gönderildim. daha 1 buçuk aylıkken ve coumadin kesileli 15 gün kadar olmuşken nefes darlığı ve sırt üstü yatamıyordum çok yorgun hallsiz bitkin neyse hastaneye kontrol amaçlı gittik kapak üzerinde pıhtı oluşmaya başlamış yatırdılar, heparine geri döndüler ama doktorların tek derdi çocuğu aldırmamdı.bunu açıkça söylemeseler bile hep umutsuzluk verdiler. heparin clexan kadarda korumadı daha kötü oldum hastane şartları hiç hijyenik değildi ve enfeksiyon kaptım enfektif endokardit geçirdim hamileliğimin 4. ayına yakın acil amaliyata alındım. üniversite amaliyatımı kabul etmedi çok riskli dedi göze alamayız dedi ve beni özel hastaneye gönderdi. ismini açıklamak istemiyorum.sonra 2 ay boyunca dünyanın en güçlü antibiyotiklerini verdiler hamileliğim mi? amaliyatımdan 6. günü düşürdüler meğer düşmesi için ilaç veriyorlarmış anne sağlığı daha önemli dediler. çok zor günlerdi. 2 yıl geçti üzerinden ama ben çocuk özlemimden vazgeçemedim tekrar hamile kalmak istiyorum ben seni takip ederim diyen bi doktor bulamıyorum. bazen herşeyi göze alıp coumadin kesmeden bile düşünüyorum. eğer bu linki takip edenleriniz varsa ne olur herkes başından geçenleri yazsın.ve birbirimize destek olalım.aort kapağı değişenler şanslı onlarda çok sorun olmuyor coumadini kesmek bilginiz olsun.