Dağlar yeryüzünün sarsıntısını önler mi?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve BIZIMKISIbirASKhikayesi tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : BIZIMKISIbirASKhikayesi
 1. BIZIMKISIbirASKhikayesi

  BIZIMKISIbirASKhikayesi YASAMA SEBEBIMSIN ASKIM Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  235
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  "Biz, yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? Dağları da birer kazık?" (78/ 6-7)

  "Yeryüzünde, onları sarsmasın diye, sabit dağlar yarattık..." (21/ 31)

  Bu ayetlerde dağların kazık işlevi gördüğü ve yeryüzündekisarsıntıları önleyici özelliği olduğu vurgulanmaktadır. Yakın zamanda bilim adamları dağların sadece yüzey yükseltileri olmadığını dağ kökü adı verilen kısımları ile kendi boylarının 10-15 katına kadar yerin altına uzandıklarını keşfettiler. Mesela yüzeyde 9 km olan Everst'in 125 km civarında kökü mevcuttur. Dağlar manto tabakasına saplanan bu kökler sayesinde yerkabuğundaki sarsıntıyı en aza indirmektedirler. Dağlık bölgenin depremde güvenli olduğunu herkes bilmektedir. Ayette dağlar için kullanılan kazık tabiri o kadar uygundur ki batılı bilim adamları 20. yy verileri ile yazdıkları kitaplarında Kur'andaki kazık tabirini kullanmaktadırlar. Örneğin:

  Amerikan Bilim Akademisi Başkanı olan Frank Press'in dünya çapında pek çok üniversitede ders kitabı olarak okutulan Earth (Dünya) adlı kitabında, dağların kazık şeklinde oldukları ve yeryüzüne derinlemesine gömülü oldukları ifade edilmektedir. Yine bir başka ayette Allah;

  "Dağlarını dikip-oturttu"(79/32) Şeklinde bildirmektedir. Bu ayette geçen "ersayha" kelimesi "köklü kıldı, sabit yaptı, demirledi, yere çaktı" anlamlarına gelmektedir.