Dağlarim Daha Güzel _ Reşit Yaman

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve kardelen14 tarafından 27 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kardelen14
 1. kardelen14

  kardelen14 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  [​IMG]

  Roman
  Daglarim Daha Güzel _ Reşit Yaman

  Küçük bir kız ve büyük bir adam, karda acan bir tomurcuk ve sonbaharda dala tutunmaya calisan bir yaprak. Dogudan batıya esen bir ruzgar ile suruklenen basit ama hayat dolu dunya ve bu dunyadan beslenme umudu tasiyan eski toprak.
  Daglarim Daha Güzel adlı roman bize cevaplanmasi gereken bir cok soruyu icten yalın ve basit bir dille bize soruyor. Bu sorular gunluk bakis acisiyla tanıdık olmasına ragmen cevapları bir o kadar da gunluk ama zor.
  Yapılması gereken hayallerin ardından mı koşmak yoksa bize acilan her kapının arkasında bizi bekliyen durumları mı görmek.
  Günümüz de dahi karşılastığımız buruk hikayelere konu olan toplumsal alışkanlıkların, insan hayatındaki yerin işlendiği bir roman Daglarim Daha Güzel.
  Küçük bir kızın başlık parası geleneğinin bir parçası olması olan hayat hikayesi yazarın günlük dili ile sorulması gereken bir takım soruların cevabına yolculukta bizi bir hayli heyecanlandırıyor.
  Hikayesi özetle;

  Yetmiş yaşındaki sütçü Nuri, karısı ölünce; ‘genç bir kız alırsan sen de onunla gençleşirsin’, diyen komşusuna kanarak, Doğu’dan başlık karşılığında getirdiği on dört yaşındaki kimsesiz bir kızla evlenir. Fakat işler hiç de umduğu gibi çıkmaz. Köyün alay konusu olmasının yanında yetersizliği yüzünden de bunalıma girer. Çocuk yaştaki kız ise bir yandan kendisinden 56 yaş büyük, yabani bir adama karılık yapmanın işkencesini yaşarken bir yandan da satılmışlığına ve kendisini ezenlere karşı isyan eder... Kitapta; iki ayrı kişinin iç dünyalarında meydana gelen karmaşayı ve insan ruhunun derinliklerinde saklı bazı gizler...
  diyebiliriz.

  Yazarın bu ilk kitabında kendisine başarılar diler, iletmek istediği düşüncelerini bu güzel romanda bizlere sunduğu için ayrıca teşekkur ederiz.