Dalida

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve audreyy tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  2 Ekim 2010
  Konu Sahibi : audreyy
 1. audreyy

  audreyy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  224
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Dalida (Yolande Christina Gigliotti) (17 Ocak 1933 – 3 Mayıs 1987). İtalyan asıllı şarkıcı. Kariyerini Fransa da yaptı.

  Hayatı

  İtalyan anne babanın çocuğu olarak Kahire Mısır'da doğdu. Daha çocukken viyolonsel ve şarkıcılık dersleri aldı. 1954'de Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi. Ardından aktris olmak için Paris'e gitti.

  Kariyeri

  Güzelliğine rağmen ilk filmlerinde pek başarılı olamadı ama varyete şovlar ve kabarelerde FransızcaİtalyancaArapça ve diğer dillerde şarkılar söyledi.Dalida sahne adıydı. Şarkıcı olarak Dalida ismini kullandı.İkinci singılı olan Bambino'yla erken şöhrete kavuştu.1957'de Paris Olympia'nın açılışında Charles Aznavour ile birlikte bulundu ve aynı yıl Gilbert Bécaud'ya vokalistlik yaptı.

  Daha sonra Türkçe dahil olmak üzere bir sürü dilde şarkılar söyleyen Dalida dünya turnelerine çıktı.70'lerde Léo Ferré'nin 'Avec le temps' ı SergeLama'nın 'Je suis malade' ı gibi büyük klasikleri yorumlamaya başladı. 1974 yılında 'il venait d'avoir 18 ans' ve 'Gigi l'amoroso' isimli şarkıları ile dünya çapında ödüller aldı. 1973 yılında ise Alain Delon ile birlikte o herkesin bildiği efsanevi düet: 'Paroles paroles' u gerçekleştirdi.

  Kariyerinde 500 Fransızca şarkı bulunmaktadır. Bunların 200'ü İtalyancaya 300'ü ise diğer dillere çevrildi. Dünya çapında 150 milyon albüm satmıştır. Aynı zamanda bir sürü ödül kazanan Dalida 70 kez Altın Plak almıştır.

  Özel Hayatı

  Hayatındaki bu şan ve şöhrete rağmen kişisel hayatı zorluklarladramla ve trajedi ile doludur.1961'de akıl hocası olan Lucien Morisse ile evlenmiştir. Evlilik bir kaç ay sürmüş Jean Sobieski(Amerikalı Aktris Leelee Sobieski'nin babası) ile ilişkisi başlayınca bitmiştir.

  1967'de yeni aşkı olan İtalyan şarkıcı Luigi Tenco intihar etmiş Dalida da intihara kalkışmıştır. Daha sonra Richard Chanfray ile birlikte gösterişli bir hayat sürdüren Dalida Chanfray'ın intiharı ile karşı karşıya kalmıştır.

  Bu acıları es geçip şarkı söylemeye devam eden Dalida kendi anlatımıyla hayatın anlamının küçük olduğunu belirtmiş ve kişiliği geliştirmek için çok zaman harcamıştı. Buna Nepal'a gidip Hinduizm dinini araştırması da dahildir.