Damacana pompalarında bakteri tehdidine karsi...

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve ressam1970 tarafından 11 Eylül 2007 başlatılmıştır.

11 Eylül 2007
    Konu Sahibi : ressam1970
  1. ressam1970

ressam1970 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü mikrobiyoloji uzmanları tarafından yapılan bilimsel araştırma, temiz ve zararsız gibi görülen damacana pompalarının insan sağlığını nasıl tehdit ettiğini gözler önüne serdi..

Damacana pompalarının sık sık dezenfekte edilmemesi halinde, tüpün iç kısmına tutunup üreyebilen bakterilerin oluştuğunu, bunun da su yoluyla bulaşabilen hastalıklara neden olduğunu tespit eden uzmanlar, pompaların en az 15 günde bir dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Pompaların mikrobiyoloji yönden ne durumda olduklarını görmek amacıyla bilimsel araştırma yapan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Özkanca, yaklaşık 1 ay süren araştırmasında çarpıcı sonuçlar elde etti. Prof. Dr. Özkanca, 20 numuneden aldığı 60 örneklemede damacana pompalarının ağız kısımlarının ve tüp içlerinin insan sağlığını tehdit eden Bacillus sp türü bakterilerin (Biyofilm üreten bakteriler) üremesine olanak sağladığını belirledi.

Bakterilerin insanlara bulaşmasının bir yolunun da su olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özkanca, tehlikenin damacana sularında değil, pompalarda olduğuna dikkat çekti.

Dünya genelinde binlerce insanın su yolu ile bulaşan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybettiğini dile getiren Prof. Dr. Özkanca, "Su yolu ile bulaşan hastalık oranı, Türkiye'de gelişmiş ülkelere göre oldukça yüksektir. O nedenle su tüketiminde hijyenik şartlara uyduğumuz söylenemez. Sağlıklı ve hijyenik yönden temiz olduğu sanılan damacanaların pompaları iyi temizlenmediği takdirde, biyofilm oluşturabilen bakteriler pompanın iç yüzeyine tutunup ortamda çoğalabiliyor. Bu da suyla bulaşabilen dizanteri ve tifo gibi bazı hastalıklara neden olabilir." dedi.

Araştırmanın mikrobiyolojik açıdan verimli sonuçlar elde edilmesi için steril laboratuar ortamında yapıldığını anlatan Prof. Dr. Reşit Özkanca, "Pompalı damacana kullanan 20 kişiden pompaları alındı. Pompaları bulaşma riskine karşı naylon poşetlere koyup ağızlarını bağlayarak laboratuara getirdik. Standart mikrobiyolojik şartların gerektirdiği şekilde pompaların iç yüzeyinden ve üç ayrı bölgesinden örnekler aldık. Ekimler yaptık. Daha sonra da mikro organizmaların tanımlamalarını gerçekleştirdik." diye konuştu.

Pompalı damacana kullanan vatandaşların pompa kısmını 15 günde bir hijyenik maddelerle temizlenmelerini ve musluk tıpasının kullanıldıktan sonra kapalı tutulmasını öneren Prof. Dr. Reşit Özkanca, insanların bu konuda bilinçlenmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

sabah

2. 11 Eylül 2007
  3. boncuk24

boncuk24 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    emegine saglık teşekkürler bende pompalı damacana kullanıyorum artık daha dikkat ederim.

4. 14 Eylül 2007
  5. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    170
    Ödül Puanları:
    353
    Canım önemli bilgiler için teşekkürler .Gerçekten dikkat edilmesi gerek .İnsanın sağlığı söz konusu .

6. 14 Eylül 2007
  7. selena

selena araştırmacı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende damacanama hala bir pompa almadım böyle devammı etsem....

8. 14 Eylül 2007
  9. BenTulis

BenTulis KURŞUN KALEM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Yıllardan beri çamaşır suyunu yarı yarıya sulandırır fısfıslı kutuya koyarım ve mutfakta her yere,her şeye kullanırım.Bu dezenfektasyondan damacana pompası da,her yeni damacana siparişimde nasibini alır.Eşimle kavga ederiz,mutfak domestos kokuyor,bıktım artık der.Ama ben bıkmadım,bıkmam da.Ayda bir bulaşık makinesinin deterjan gözüne de koyup makineyi boşken çalıştırırım.Elbiselerinizi koruyabildiğiniz sürece,çok pratik ve hijyenik,herkese tavsiye ederim.
    Güzel bir uyarı ve paylaşım bu ressam.Teşekkürler canım.

10. 14 Eylül 2007
  11. tatlicadiarzu

tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    Sağol canım a.s

12. 14 Eylül 2007
  13. BenTulis

BenTulis KURŞUN KALEM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    no smoke burda tuhaf olan ne ki canım?Bizim evde üç günde bir su alınır ve her üç günde bir pompa sökülüp,her yerine fısfısla çamaşır suyu sıkılır ve bakterisi falan ölsün diye bekletilir.
    Onbeş gün de bekleyebilirsin sen yıkamak için ama ben üç günde bir bu yöntemi kullanıyorum.Sevgiler.

14. 10 Ekim 2007
  15. yenibirsayfa

yenibirsayfa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bak düşündüğüm başıma geldi :KK43: temizlemek gerek tabi

16. 10 Ekim 2007
  17. ffcamdankalp

ffcamdankalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Çamaşır suyu kullanmak istemeyenler, amonyak,karbonat, klor gibi hatta eczanelerden alacakları antibakteriyel temizliycilerde kullanabilirler.
    Çamaşır suyu bana kalıntı kalır ve daha temkinli kullanılması gerekir gibi
    geliyor.

18. 18 Ekim 2007
  19. asmira

asmira Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    verdiğin bilgiler için teşekkürler canım