Dayakçı eşleri korkutan yasa...

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve haten tarafından 26 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  26 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : haten
 1. haten

  haten Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur, koruma kararına aykırı davranan aile bireyinin tutuklanmasını ve hapis cezasının paraya çevrilmemesini öngören kanun teklifi verdi.
  TBMM Başkanlığı'na sunulan Ailenin Korunmasına Dair Kanun'da değişiklik öngören teklifle, kanunda yer alan "kusurlu eş" ibaresi, Türkiye'deki geniş aile yapısı göz önünde bulundurularak, "şiddet uygulayan aile bireyi" olarak değiştiriliyor.

  Teklif, şiddet denilince sadece fiziksel şiddetin algılandığı, sözel, psikolojik ve cinsel şiddet gibi şiddet türlerinin göz ardı edildiği gerekçesiyle, kanuna "şiddetin herhangi bir türü" ibaresinin eklenmesini öngörüyor.

  Teklife göre, koruma kararına aykırı davranan aile bireyine verilecek hapis cezası paraya çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

  Koruma kararına aykırı davranan kişi, cumhuriyet savcılığınca tutuklama istemiyle sorgu hakimliğine sevk edilecek.

  Şiddete maruz kalan aile bireyinin, "müdafii yardımından" yararlandırılması zorunlu olacak. Şiddete maruz kalan aile bireyi, talep üzerine, cumhuriyet başsavcılığınca uygun görülen bir sığınma evine yerleştirilecek.

  Şiddete maruz kalan aile bireyinin izlenmesi ve tedbir kararlarının uygulanıp uygulanmadığının denetlenmesi için, o aileye sosyal inceleme raporu hazırlatılmak üzere zorunlu sosyal hizmet uzmanı görevlendirilecek. Görevlendirilen uzman, ortaya çıkacak ihlalleri, en kısa sürede savcılığa ihbar edecek.

  Ayrıca görevlendirilen uzman, tedbir süresi sonunda bir inceleme raporu hazırlayacak ve hakime sunacak. Hakim, inceleme raporuna göre tedbirin uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek.