demir ilacı???

Konusu 'Ağustos Anneleri' forumundadır ve zeseze tarafından 7 Kasım 2008 başlatılmıştır.

7 Kasım 2008
    Konu Sahibi : zeseze
  1. zeseze

zeseze Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar bebeklere 2. ayından sonra yapılan kan tetkiklerinin sonucunda eğer anemi varsa demir takviyesi içeren damlalar veriliyormuş. bize tetkik de yapılmadı dolayısıyla damla da kullanmıyoruz. ayrıca bir dönem dışarıdan alınan demirin ileride zeka geriliğne neden olabileceğiyle ilgili birtakım haberler de çıkmıştı.
    kullanan var mı merak ettim.

2. 7 Kasım 2008
  3. aysem_ayse

aysem_ayse Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben ılk defa duyuyorum dr da uyurmadı ama p.tesı kulakları ıcın gıdıcem ozaman sorarım

4. 7 Kasım 2008
  5. bamboo

bamboo Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım bize tetkik falan demeden direk dayadılar demir ilacını ferro sanol kullanıyorum zeka geriliği mi beni çok korkuttun gerçekten sorucam bende

6. 7 Kasım 2008
  7. zeseze

zeseze Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben tetkik yapıldıktan sonra verildiğini nette okudum. ayrıca zeka geriliği de sadece haber öyle kanıtlanmış bir şey değil ya

8. 7 Kasım 2008
  9. 19KasimBhr

19KasimBhr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    ben bugün doktoruma sordum kızlar henüz erken ilerleyen aylarda duruma göre takviye edeceğiz dedi.

10. 7 Kasım 2008
  11. eates

eates Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bayanlar durun panik yapmayın.Her konuda söylüyorum neredeyse,ben ebeyim.Bakanlığın rutin uygulamasına göre 4 ayını dolduran her bebeğe tetkik yapılmaksızın ferrosanol damla veriliyor.Bu damla 2 yaşını dolduruluncaya kadar kullanılacak ve sağlık ocaklarından ücretsiz temin edilecek.Zeka geriliğinin aksine çocukların okul çağında zeka düzeylerini arttırmak,anemiyi önlemek amacaıyla yapılıyor bu uygulama.Bebekliklerinde anemi görülenlerin okul döneminde derslerinde başarısızlıklar saptanmış.Bu araştırmaların sonuncunda bebeklerin ek demir kullanmalarına karar verilmiş.Bütün bunlar için bizler ekstra eğitimlerden geçtik.Bakanlık bu konunun çok üzerinde duruyor.Sizler de bağlı olduğunuz sağlık ocağından ya da aile hekimliğinizden bunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

12. 7 Kasım 2008
  13. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    canım genelde saglık ocagında devıt gıbı 5 aydan sonra verılıyor...

14. 7 Kasım 2008
  15. eates

eates Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Dvit3'ü doğumdan sonra topuk kanı için geldiklerinde veriyorum ben annelere.Bir haftadan sonra 3 damla kullanılıyor o.Ferrosanol da dediğim gibi 4. ayı dolunca kilosuna göre damla sayısı veriyorum.5 kiloysa 5 damla,her kiloya bir damla şeklinde.

16. 7 Kasım 2008
  17. crista

crista Guest

kızlar benım cocugumda degıl kendımde var.ne yapabılırım acaba .cevaplarsanız sevırnırım,

18. 7 Kasım 2008
  19. zeseze

zeseze Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    madem sağlık ocağında çalışıyorsunuz ve çeşitli eğitimlere tabi tutuluyorsunuz bir sorum olacak(hani muhataplarına en azından iletebilirsiniz diye): pnömokok rotavirüs gibi oldukça önemli aşılar hala niye sağlık bakanlığının ücretsiz aşılar listesinde değil? bizler neden hala bu aşılara cep dolusu paralar ödemek durumundayız?