Deodorant Mı ?? Yoksa Anti-Perspirant Mı?

Konusu 'Kadın Parfümleri' forumundadır ve sxuxrmeli_kxixz tarafından 10 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  10 Kasım 2007
  Konu Sahibi : sxuxrmeli_kxixz
 1. sxuxrmeli_kxixz

  sxuxrmeli_kxixz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  200
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Birçok kişi bu iki ürünün aynı olduğunu düşünür, ama aynı değillerdir. İşte farklı noktalarda hangisini kullanacağınıza nasıl karar vereceğinizi gösteren bazı bilgiler.

  Sizin için doğru olan nedir??

  Deodorantlar ve anti-perspirantlar keşfedilmeden önce, farklı kültürler, istenmeyen kokular ve ter ile başa çıkmak için kendilerine özgü farklı yöntemler geliştirmişlerdir. Asya'daki bazı ülkelerde, terleme miktarını kontrol etmek için alüminyum kristalleri kullanılıyordu. Rusya'da bazen sirke kullanırlar. Dünyanın başka yerlerinde turunç suyu ya da çeşitli başka maddelerden yararlanırlar. Başarı oranları farklıdır. Ancak günümüzde çoğumuz, güvendiğimiz deodorantımızı ya da anti-perspirantımızı kullanmayı tercih ediyoruz. Ama sizin için hangisinin uygun olduğunu biliyor musunuz?

  Anti-perspirant

  Modern anti-perspirantlar genellikle çok az miktarda alüminyum tuzları ile ter bezlerini tıkayarak ıslaklığı azaltırlar ve üç dört gün kadar etkilerini koruduktan sonra dışarı atılırlar. Alüminyum tuzlar aynı zamanda anti-bakteryel özelliğe de sahiptir ve apokrin bezlerinizden sızan terin cildinizdeki bakteriler tarafından kötü kokuya dönüştürülmesine de engel olurlar. En etkili anti-perspirantlar terin sadece yaklaşık %60'ını engellerler – aslında sadece koltuk altı terini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmışlardır ve kesinlikle vücudun diğer kısımlarına sürülmemeleri gerekir. Aksi takdirde çok fazla ter bezi tıkanacak ve vücut ısısı fazlasıyla yükselecektir.

  Deodorantlar

  Deodorantlar sadece güzel kokmaya yarar. İçlerinde hem bir koku, hem de BO-üreten bakterileri öldüren alkol (etanol) vardır. Etkileri sadece 12 saat sürer. Terlemenize engel olmazlar ama bütün vücudunuza sürebilir ve çok güzel kokabilirsiniz. Çoğumuz her dakika terlemeyiz ve genellikle deodorant kullanmak yeterlidir. Ancak terleyeceğinizi bildiğiniz zamanlarda anti-perspirant kullanabilirsiniz.
   
 2. 29 Ekim 2010
  Konu Sahibi : sxuxrmeli_kxixz
 3. eczreyrey

  eczreyrey Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.000
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  61
  deodorant uzun zamandır kullanmıyorum içerisinde aliminyum clorohidrat var hepsinin buda kanser yapan bir madde