Deprem korkusu

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve bir_bulut_olsam tarafından 5 Ekim 2009 başlatılmıştır.

5 Ekim 2009
    Konu Sahibi : bir_bulut_olsam
  1. bir_bulut_olsam

bir_bulut_olsam öLüMüNe "ATATÜRKCÜYÜM" Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaslar..memleketim konyaya geldim ama konya beni olumsuzluklarla karsıladı..10 eylülde saat 21.35de 4.5 büyüklügünde deprem yasadık.deprem anında o anın verdigi sokla anlayamadım ne oldugunu..yer altından gelen öyle güçlü bi ses vardıki oturdugum koltuktan bir karıs havaya yükseldim ayaklarım yere değmedi..depremden sonra 2-3 saat dısarda durduk..mecbur eve girdik..ramazan oldugu için sahur saatini bekliyorduk annemle..sahurumuzu yaptık..annem mutfaktaydı.yerin altından yine sesler gelmeye basladı ama sallantı yoktu.hemen annemin yanına kostum..yerin altından sesler geliyor anne dedim..daha ben lafımı bitirir bitirmez inanılmaz bi gürültüyle ikinci depremi yasadık..büyüklügü 4.7diydi..uzmanların dedigine göre faylar yer yüzüne cok yakın oldugu için depremi cok siddetli hissediyormusuz.4.7lik deprem 6.0 gibi hissediliyormus.depremin üzerinden neredeyse 1 ay gecmesine ragmen hala sallanıyoruz..öyle cok korkuyorumki 1 aydır geceleri uyuyamıyorum..resmen psikolojim bozuldu..depremin sallantısından cok sesinden korkuyorum.öyle kuvvetliki..evimiz 4üncü katta ve son katındayız.o yuzden cok daha fazla sallanıyoruz.nasıl kurtulacagım bu korkudan bilmiyorum.Allahıma dua ediyorum birdaha o korkuyu bize yasatmaması için senağlama

2. 5 Ekim 2009
  3. emdev

emdev Guest

canım ya ne desemki bende çok tırsıyorum depremden akannehir
    izmirdeyken olmuştu seneler önce,ben arabada yatalım eve girmeyelim diye tutturmuştum kaydirigubbakcemile
    ama korkma canım dicem bi merhem bulsam kendi başımada sürcem mirmirmirmir
    konya sallanır ama yıkılmaz kolay kolay vereliniortak
    kendimce teselli :sm_confused:

4. 5 Ekim 2009
  5. EU3

EU3 Guest

çok geçmiş olsun cnm, inş bidaha böle bişe yaşamayız :Saruboceq:

inan aynı korkuyu bende yaşıorum, yaşadığım yerde sık deprem olmasada korkutuo beni..

bu bende marmara depreminden sonra oluştu, 15 yaşındaydım ozamanlar , depremi yaşamadım ancak twde izlediklerim bana yetmişti, 2 ay geceleri hiç uyumadım deprem olursa annemi babamı abimi uyandırıp dışarı çıkarıcam die. resmen altüst olmuştummafoldumben

halada yaşarım bu korkuyu.. ama şunu öğrendim korkularımızla başa çıkmamız gerekio, ben hergece yatağıma yattığımda dua ediorum bugünde sağsalim sewdiklerimle beraber huzurla yastığa başımı koyduğum için, felaketlerden bizi koruması için.. elimden başka bişe gelmio..

seninde yapacağın budur cnm, bol bol dua et kendini rahatlatmaya çalış.. aksi takdirde ruh sağlımız büyük bi deprem yaşıo..

a.s.

6. 5 Ekim 2009
  7. mersu

mersu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Öncelikle geçmiş olsun , bizde 99 depreminde yaşadık aynı duyguları....Bir süre atlatamıyorsun.Zaten bizler unutsak bile haftada 1 büyük ıstanbul depremi yok şöyle olucak yok böyle olucak diye çıkıyor medyada.Deprem de malesef hayatın gerçeği , biz daha yeni önlemler almayı öğreniyoruz. Korkmayan yoktur sanırım ,fakat ne kadar evinde önlem alırsan al ya dışardayken olursa deprem.. Ben kendimi böyle teskin etmeye çalışıyorum. Yani depreme dayanıklı evde oturuyorum fakat ya dışardayken denk gelirsem ...Yüreğini ferah tut ... Önemli olan bu konuda bilinçlenmemiz.

8. 5 Ekim 2009
  9. bir_bulut_olsam

bir_bulut_olsam öLüMüNe "ATATÜRKCÜYÜM" Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    tsk ederim arkadaslar desteginiz için..ölümden korkmuyorum ama depremden inanılmaz korkuyorum..bugun dedemlere gittim dedemin evindeki catlakları görünce dahada korktum.bugun bi tanıdıgımız "imanı kuvvetli olan depremden korkmaz" dedi..o kadar cok sinirlendimki.imanla ne alakası var.4.7 depremi sabah ezanıyla birlikte oldu ezanı okuyan hoca bile korkudan ezanı yarım bıraktı.hocanında mı imanı zayıf..etraftaki cok bilmiş insanlarda beni deli ediyor.kendimi teselli etmeye calısıyorum ama yinede korkuyorum..uykusuzluktan 1 ayda 8 kilo verdim.duşa,tuvalete hep korkuyla giriyorum.yada dustayken deprem olursa diye.bilmiyorum belki abartıyorum ama korkuyorum işte

Son düzenleme: 5 Ekim 2009
  10. 5 Ekim 2009
  11. mersu

mersu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ben kendimden hatırlıyorum gece yatarken neryese bir dönem gecelik giymeyi bırakıp baya baya eşofman takımlarla falan yatıyorduk , yanımızda deprem çantası falan...Tanıdığında o sözü derken kaderde varsa yaşarız anlamında söylemiştir sanırım..Senin yaşadıklarının kat be kat fazlasını Gölcük'de yaşayan akrabalarım var. Fakat hayat devam ediyor , hissettiklerin çok normal , günbegün azalır merak etme.

12. 5 Ekim 2009
  13. TuzluCekirdek

TuzluCekirdek Burası soğuk odalar!!! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    valla ben 99 depremini yaşamadım ama yinede çok korkuyordum hatta uçak geçse kalbim deli gibi atıyordu deprem oluyo diye. bundan 2 yıl önce falan hafiften 4-5 şiddeti gibiydi galiba deprem oldu evde yalnızdım yemek yeni yemişştim mutfağa kaldırıyodum yer ayağımdan kaydı bende başım döndü sandım depremmiş çok korkmadım ama hiç korkmadımda diyemem

14. 5 Ekim 2009
  15. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    izmirde otururken 97 yada 98 yılıydı tam hatırlamıyorum 5.7 şiddetinde deprem oldu.
    ben şok geçirdim ama nasıl bir şok.olduğum yerde yığılmış kalmıştım.babamın soğuk su dökmesi ile kendime geldim.kafamçokkarıştı
    izmirde bu tarz depremler o kadar çok olurmuş ki biz dışarı çıkarken kapı komşumuz ekmek almaya gidiyordu akşam yemeği için..çok şaşırmıştık buna.
    bende de aynı durum var.hele çocuk olduktan sonra daha beter oldum.ya ona bir şey olursa,ya bize bir şey olursa o yaşarsa diye kurup duruyorum kafamda sürekli.mafoldumben
    berbat bir şey..psikolojim bozulmaya yakın yani bu duurm yüzünden:sinifsinif:
    ama dualarımızdan başka elimizden bir şey gelmiyor,korkunun malesef ecele faydası yok canım..bol bol dua edicez.dualarla ayakta duruyorken duanın gücüne inanmamak olmaz dğeilmi?:Saruboceq:

16. 5 Ekim 2009
  17. Vildan

Vildan umutluyum Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun
    rabbim Türkiye'nin hiç bir yerinde bir daha deprem acısı yaşatmasın
    inşallah

18. 5 Ekim 2009
  19. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    canım bende konyadayım..
    bende o büyük depremleri yaşadım.
    en kötüsü fayların 5-6 kmlik yerlerde olması.
    ve çoğu büyük işyerlerinin kolonları krişleri patlamış ve boşaltılmış bunuda biliyorsundur. ve şuanda psikiyatri servisleri deprem korkusu olan insanlarla dolup taşıyormuş.
    bizim ev 8.katta ve deprem merkezıne çok yakınız.
    bende korktum. ama dualara sarıldım.
    sende dua et. allaha sığın.
    inşallah birdaha hiçbir memelekete veya hçbir ülkenin başına gelmez.
    inşallah dünyanın hiçbir yerinde