Dermoid kist deneyim ve bilgisi olan var mı?

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve sewal84 tarafından 29 Ocak 2009 başlatılmıştır.

29 Ocak 2009
    Konu Sahibi : sewal84
  1. sewal84

sewal84 rüyalar gerçek olsa...... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar bir hafta önce kadın doğum doktoruna gittim ultrasonla baktı önce kist dedi sonra kitle sonra çikolata kisti bende üniversite hastanesine gittim ordada dermoid kist olduğunu ve lakoroskopi gerektiğini söyledi doktor kafam çok karıştı ayrıca dermoid kist kötü huylu tümörler içerebilirmiş bilgi ve deneyimi olan varsa lütfen yardım edin.....

2. 29 Ocak 2009
  3. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende de dermoit kist var. laproskopinin yan etkileri olduğu için açık ameliyat önerdiler..çünkü dermoit kistin dağılmadan bütün olarak alınması gerekirmiş malesef daha ameliyat olmadım.dermoit kist ameliyatı olan kişilerle konuşmak için konu açmıştım. sadece bir kişi ile konuştuk

4. 30 Ocak 2009
  5. sewal84

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    pek bi bilgisi olan yok galiba. ama bir an önce operasyonunu yaptır istersen gittiğim doktor bana hemen aldırmamı önerdi .senin doktorun ne dedi?boyutu büyükmüymüş kısırlık yapar mı lütfen yardım edermisin?

6. 1 Şubat 2009
  7. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim kistim bayağıdır var.2.çocuk nedeniyle bana bir yıl süre vermişti ameliyat için.fakat 3-4 yıl oldu.kardeşimin doktoru hemen alınması taraftarı.yalnız kesinlikle sezaryan gb açık ameliyat en iyisi nasıl patlaması tehlikeliyse dağılarak alınması da riskli iyi bir doktor bul.kistinin yeri neresi ?benimki yumurta kanalını ters çevirip yumartalıkla rahim arasını kaplamış.ayrıca o zamanlarda kan tahlileri smar vb tahlil yapıldı kanser yapısı araştırıldı temiz çıkmıştıevli olmadığın için kan tahlillerini yaptır.renkli emar a gir tek yumurtalıkla bile hamile kalan kişiler var sen şimdi kararını ver benim gb ameliyatan korkma ayrıca ameliyat olursan yine yaz

8. 1 Şubat 2009
  9. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    OLUMSUZ ŞEYLER DÜŞÜNÜP KENDİNİ ÜZME tek yumurtalıkla bile .........................
    büyük harfle yazdığım cümle yi eksik yazmışım düzeltmek istedim.

10. 3 Şubat 2009
  11. sewal84

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    çocuk değil sadece kötü huylu çıkmasından korkuyorum

12. 4 Şubat 2009
  13. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yazını şimdi gördüm. interneten araştırdığım ve doktorların söylediği dermoid kistler genelde kötü olmaz.fakat dağılırsa o zaman kötü.onun için hemen ameliyat gerekiyor.ayrıca bu kistler doğuştan da olabiliyor.iyi düşün iyi olsun.

14. 4 Şubat 2009
  15. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Dermoid kist
    20 yaşından küçük bayanlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. %10 vakada iki taraflı olabilir.Dermoid kistler; embriyonel dönemde meydana gelen olaylardan kaynaklanır. Yumurtalıktaki kitlenin içinde saç, deri, diş, kıkırdak parçaları, kemik, tiroid ve sinir hücreleri gibi her türlü doku görülebilir.
    İçerisinde yoğun olarak tiroid dokusu içermesi durumunda kişide tiroid hormonlarının aşırı salgılanması söz konusu olur. Buna "struma ovarii" adı verilir ve bu durumda kişilerde çarpıntı, sinirlilik, ateş basması gibi "hipertiroidi bulguları" ortaya çıkar.

Dermoid kistin kansere dönme olasılığı son derece düşüktür. Olguların ancak %1-2'sinde uzun dönemde kanserleşme görülebilir.

Belirti varlığında en sık karşılaşılan yakınma karın ağrısıdır. Bunun yanısıra karında şişkinlik ve anormal uterin kanama görülebilir. Daha nadir karşılaşılan yakınmalar ise idrar ya da dışkılama problemleri ile sırt ağrısıdır. Struma ovarii varlığında hipertiroidi ile ilgili yakınmalar görülür.

Dermoid kistler bazen kısırlık ve akut batın gibi şikayetlere yol açabilir. Ayrıca yumurtalık kistleri içinde en sık olarak torsiyon ve enfeksiyon komplikasyonları yapabilen türdür. Enfeksiyon durumlarında en sık olarak görülen şikayetler ateş, ağrı ve huzursuzluktur.

Basit bir direkt grafi ve ultrasonla tanısı konabilen dermoid kistlerin tedavisi cerrahi olarak çıkarılmalarıdır. Ancak dermoid kistler %4 oranında tekrarlayabilir.

Bu kistler genelde üreme çağındaki kadınlarda görüldüğünden operasyon sırasında yumurtalık dokusunun korunmasına özen gösterilmeli, yalnızca kist çıkartılmalı ve yumurtalık alınmamalıdır.

Operasyon sırasında kist rüptüre olursa karın boşluğu dikkatlice temizlenmeli, karın içinde kist içeriğine ait materyal kalmamasına büyük özen gösterilmelidir. Aksi taktirde "kimyasal peritonit" denen karın iç zarında enfeksiyon şikayeti ortaya çıkabilir.

Bu açılardan dermoid kist operasyonları özel deneyim ve dikkat gerektiren operasyonlardır

16. 4 Şubat 2009
  17. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    interneten aldığım bir yazı .okuyunca burada da olsun istedim sevgilerle

18. 29 Ocak 2010
  19. tugsec

tugsec Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ben de 2sene önce dermoid kitimi laparoskopi ile aldırdım. kötü huylu değiller merak etmeyin