Dert bizde, derman yanıbaşımızda !

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Çenebaz tarafından 17 Haziran 2010 başlatılmıştır.

17 Haziran 2010
    Konu Sahibi : Çenebaz
  1. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bugün rahatsız olduğum için saatlerdir odamda yatıyorum ve bir şey yaşadım kendime büyük çıkarımlar yapmamı sağlayan. Sizlerle de paylaşmak istedim.

O kadar evrimleştiğimiz, tabiattaki en üstün varlık olarak bilindiğimiz halde bazen ne kadar da o minik beyinli hayvanlara benziyoruz.

Konuya geleyim, odaya sinek girdiğini gördüm, tülü açtım. Sinek, pencerenin sinekliğine kondu. Ben de sinekliğin alt tarafını büyükçe kıvırdım ki ordan çıkıp gitsin, pencereyi de kapattım. Fakat bu sinekcağız saatlerdir üst kısımda yani asla çıkması mümkün olmayacak kısımda debelenip duruyor. Sinekliğin deliğini açmaya çalışıyor, olmayacak çözümlerle çıkmaya uğraşıyor. Panik ve heyecanla yanıbaşındaki kocaman çıkış yolunu göremiyor. Halbuki biraz aşağı inse özgürlüğüne açılan yegane yol onu bekliyor.

Biz de böyle değil miyiz ?

Bazen çözüm yanıbaşımızda, ama bir noktaya öyle kanalize oluyoruz ki başka yolların varlığından bile haberimiz olmuyor. Bu anlarda belki de Yaradan bize uzaktan bakıp aynen şu an benim şu sineğe güldüğüm gibi gülüyor. Halbuki diyor biraz etrafına baksa, biraz ona sunduğum çözüm yollarını araştırsa, biraz sınırlarını merak etse, durumu içinde bulunduğu koşulları analiz etse, görecek ki çözümsüz dert yok ! Sadece o, olayın iç dünyasında yaşattığı panik, telaş, heyecan ve her türlü duyguya kendini öyle kaptırmış ki biraz mantıklı düşünebilse kurtulacak içinde bulunduğu kaostan.

Sözün özü, dertsiz insan yok. Ufak da olsa büyük de olsa, planlanan bir sorun da olsa hiç hesapta olmayan bir sorun da olsa herbirimiz bir gün ayağımıza takılan bir taşla karşılaşırız. İş ki içinde bulunduğumuz durumu kabul edip, "ay, bu da mı gelecekti başıma", "neden ben", "eyvah, yandım bittim ben şimdi" duygularını bir an önce bertaraf edip çözüme odaklanalım.

Tıpkı şu sinek gibi olduğumuz yerde saymayalım. Bir yol olmuyorsa başka bir yol mutlaka vardır. Sükunet ve sabırla çıkış yolunu bulalım.

Sineği merak edenler varsa söyleyeyim, an itibariyle panik havasından sıyrılıp aşağıdaki yolu keşfedebildi :hooray:

2. 17 Haziran 2010
  3. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    kız korktum hemen baktım konuna ne oldu çenebazıma diye.şükür bir şey yokmuş.haklısın canım sana çok katılıyorum.hayattaki her şeyi dert sayıp çözüm aramak yerine,bunu sürdüren,ızdırap haline getiren çok insan var.elimizdekinin kıymetini bilmeliyiz.derdim var derdim var deyip bir köşeye çekilmek niye.

4. 17 Haziran 2010
  5. YAMAN

YAMAN * ben bir anneyim * Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    kaydirigubbakcemile3 alkisalkisalkis alkisalkisalkis alkisalkisalkis

6. 17 Haziran 2010
  7. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Korkma Mavim :KK1:
    Kendi kendime hayat felsefesi yapıyorum :KK1:

Ama çok etkilendim, aynı kendimize benzettim davranışlarını...
    Ne zaman ki panik havasından kurtuluyoruz, o zaman çözüme yaklaşmış oluyoruz.

8. 17 Haziran 2010
  9. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    kaydirigubbakcemile3

KK'nın delisi olmam değil mi ohaoldumsmile

10. 17 Haziran 2010
  11. papatyam58

papatyam58 ŞipidikYüzenGurbaa Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    61
    Çok güzl we doğru bi yazı olmş paylaşm için tşk.

12. 17 Haziran 2010
  13. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    kız her deli sen gibi olsa :))

14. 17 Haziran 2010
  15. fatmasu

fatmasu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    82
    Ödül Puanları:
    108
    harıka anlatmıssın cnmm kesınlıkle haklısınnn

16. 17 Haziran 2010
  17. efsunnnn

efsunnnn Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bir de iyi tarafından bakalım.
    aforizma gibi olacak amaaaa
    çoğu zaman bir sinek gibi davrana davrana insan olmayı öğreniyoruz.
    :))

18. 17 Haziran 2010
  19. Tiryandafila

Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

Beğenildi:
    581
    Ödül Puanları:
    188
    Keşke konuyu sinek açsaydı dermişim, çenebaz bana neler yaptı diyekaydirigubbakcemile3

Aynen dediğin gibi herşey aslında, çözüm aslında dertle beraber geliyor, ama insanın duygusal dünyası buna izin vermiyor işte malesef. Kesinlikle çözümsüz dert yoktur, hayatta bitmeyen birşey yoktur, çoğu kezde bitirmek sadece bizim elimizde aslında, ah şu duygular olmasa işte. Yanı başında duran çözümü bile göremiyor insan. (sinekkaydirigubbakcemile3)

Düşüncene, emeğine sağlık.

Geçmiş olsun. Allah şifa versin inş.

Son düzenleme: 17 Haziran 2010